شماره ۳۵۹ و ۳۶۰ ماهنامه جهان کتاب منتشر شد

شماره ۳۵۹ و ۳۶۰ ماهنامه جهان کتاب منتشر شداز مقاله‌های نقد و بررسی کتاب در این شماره، عنوان‌های زیر را می‌شود نام برد:

روایتی بی‌جاساز از ناسیونالیسم ایرانی از سیّد فرزاد نعمتی که نقدی است بر کتاب پیدایش ناسیونالیسم ایرانی: نژاد و سیاست بی­جاسازی نوشتهٔ رضا ضیاء‌ابراهیمی، ترجمهٔ حسن افشار.

پیشینه‌ای چه شگرف و چه باشکوه! از عزّت‌الله فولادوند دورودی به بررسی کتابِ از گذشته‌های ایران تألیف ژاله آموزگار  اختصاص دارد.

سایهٔ اسطوره نوشتهٔ افشین معاصر نقدی است بر کتاب اسطوره و نماد در ادبیات و هنر: گفت‌وگو با جلال ستاری/ ابوالقاسم اسماعیل‌پور مطلق و فروغ اولاد.

داریوش به‌آذین در مقالهٔ ادیبانه‌های یک طبیب کتاب رمز ماندگاری سرود ای ایران، ای مرز پر گهر و…/ جواد وهاب‌زاده را بررسی کرده است.

فراز و فرود یک جزیره از رجبعلی مختارپور به بررسی کتاب کیش از افول سیراف تا رونق هرمز/ امیر رضوان‌تبار و فرهاد پروانه پرداخته است.

طلیعه خادمیان دومین مجموعه‌مقالات تاریخ پزشکی ایران/ به‌کوشش  محمدحسین عزیزی را معرفی کرده است و فهیمه خادمیان کتاب سبزگردد شاخساران سپید را که گزارشی است از پانزده سال فعالیت مرکز آموزشی/ توان‌بخشی سالمندان رنگین‌کمان سپید.

معصومه علی‌اکبری در مقاله‌ای با عنوان «وحشت تاریخ و نیاز به ادبیات داستانی» کتاب هزارتوی آزمون‌های دشوار: زندگی و اندیشه‌های میرچا الیاده…، ترجمهٔ آرمان صالحی را بررسی کرده است.

نگاه خونسرد به سرنوشت عنوان نقدی است از امین فقیری بر مجموعه‌داستان جغد برفی/ فاطمه‌مهر خان‌سالار. «لذّت عشق با طعم فلسفه و چاشنی مرگ» از محمد زین‌الدینی نیز به بررسی رمان مواجهه با مرگ/ برایان مگی، ترجمهٔ مجتبی عبدالله‌نژاد اختصاص دارد. مانی پارسا در گربهٔ ژاپنی نقدی بر رمان ما گربه هستیم/ ناتسومه سوسه‌کی، ترجمهٔ احد علیقلیان نوشته است.

به روایت شاهدان از حسین محیی به کتاب سرانجام انسان طراز نوین؛ فروریختن توهّمات/ سوتلانا الکسیویچ، ترجمهٔ مهشید معیری و موسی غنی‌نژاد می پردازد و  «هشدارهایی برای نشنیدن» از مجید رُهبانی به کتاب اصلاح یا انقلاب: دعوت از خودکامه برای پذیرفتن حقوق سیاسی مردم ایران، ۱۳۵۳-۱۳۵۷/ محمدحسین خسروپناه.

  • برخی از مقاله‌های متنوع این شماره، چنین است:

ویراستار یا ویراست‌یار نوشتهٔ علی صلح‌جو شرحی است بر فرایند ویرایش و مسائل مختلف مربوط به آن با نگاهی انتقادی به ویرایش در ایران.

نگاهی به چند نمونه خطا در نگاشته‌های چاپی از یداللّه غلامی مایانی چند نمونهٔ جالب و عبرت‌آموز از بی‌دقتی در چاپ کتاب‌ها و مقاله‌ها را برمی‌شمارد.

سپس مقالهٔ لُغت‌نامه‌های نَقیضه‌آمیز: از عُبید تا آدونیس از کامیار عابدی آمده است که در آن نمونه‌هایی از گونه‌ای نقیضه‌پردازی در حیطهٔ لغت‌نامه‌نویسی معرفی شده است.

در ادامه، ترجمهٔ سه مقالهٔ خواندنی را می‌یابیم:

خواندن پروست در گولاگ: زمانی که برای مردن آماده می‌شویم چه کتابی بخوانیم؟ »/ آیتین تارتی‌چی، ترجمهٔ گلی امامی؛ «خاستگاه دیگری‌ها» (مجموعه‌کنفرانس‌های تونی موریسن در دانشگاه هاروارد با موضوع «ادبیّات و احساس تعلّق»)/ ترجمهٔ یاسمن مَنو؛ «همچنان زنده است: دویست سال با فرانکنشتاین»/ جیل لپور، ترجمهٔ سعید پزشک.

چهارمین بخش از سلسله نوشتارهای «چه شد که صفحه سفید ماند؟ »/ کریستوفر رُز، ترجمهٔ پرتو شریعتمداری در پی آمده است.

زری نعیمی در صفحهٔ «هزار و یک داستان» این شماره چهار رمان‌ و مجموعه‌داستان‌ را نقد کرده است: بازخوانی چند جنایت غیرعمدی/ محبوبه موسوی؛ خدا مادر زیبایت را بیامرزد/ حافظ خیاوی؛ سلام/ تبسم غبیشی؛ و کاغذ زرد/ نسرین فرزام‌نیا.

سایه اقتصادی‌نیا در صفحهٔ «وقت شعر» این دفترها را بررسی کرده است: استخوان‌ها و شکارچی بی‌وقفه/ مجتبی پورمحسن؛ و التیام/ سمانه کهربائیان.

 معرفی کوتاه ده کتاب و سپس «تازه‌های بازار کتاب»/ فرّخ امیرفریار پایان‌بخش این شماره است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *