ضدزلزله‌ترین آسمانخراش جهان – همشهری آنلاین

ضدزلزله‌ترین آسمانخراش جهان – همشهری آنلاین


به گزارش فارس به نقل از نیواطلس، به دنبال برگزاری یک رقابت بین‌المللی معماری مشهور موسوم به دی ای ام در آلمان، ضدزلزله‌ترین ساختمان دنیا که در طراحی و ساخت آن از فناوری تازه‌ای استفاده شده، مشخص شد.

شرکت LBR&A Architectos برنده این رقابت است که ساختمان Torre Reforma را برپا کرده است. این ساختمان بلندترین ساختمان در شهر مکزیکوسیتی محسوب می‌شود و ارتفاع آن به 246 متر می‌رسد.

انتخاب این ساختمان با بررسی بیش از 1000 برج بلند در دو سال اخیر صورت گرفته است. طراحی ظاهر این ساختمان تفاوتی با دیگر ساختمان‌های عادی ندارد و تنها در یک سوم بالایی آن ظاهر ساختمان شبیه به یک گونیاست.

بخش پایینی این ساختمان هم به قسمت‌های مختلفی تقسیم شده که می‌توانند کاربری‌های مختلفی داشته باشند. یکی از این بخش‌ها یک باغ کوچک و دیگری یک ساختمان تاریخی است که بازسازی شده و در قالب لابی اصلی آسمان خراش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساختمان مذکور استاندارد ال ای ای دی را هم به دست آورده که نشان دهنده حداکثر میزان سازگاری آن با محیط زیست و امکان بازیابی و استفاده مجدد از آب باران در درون آن برای تهویه و غیره است. در این ساختمان توربین‌های کوچک بادی هم برای کاهش مصرف برق و استفاده از روشی جدید برای تولید الکتریسیته وجود دارد.

بخشی از دیوارهای این ساختمان در عمق 60 متری زمین فرو رفته اند که قابلیت ضدزلزله آن را تقویت کرده‌اند. همچنین درزهایی عمدی بین لایه‌های مختلف مواد ساختمانی ایجاد شده تا به عنوان ترمز ساختمان در برابر لرزش‌های ناشی از زلزله عمل کند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *