طالبان | توقف مذاکرات با آمریکا، سفر دوباره به روسیه

طالبان | توقف مذاکرات با آمریکا، سفر دوباره به روسیهخبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سرپرستی این هیأت را شیرمحمد استانکزی برعهده داشته و هیأت طالبان در این سفر با ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان دیدار کرده است.
استانکزی پس از این دیدار جنگ افغانستان را جنگی تحمیلی از سوی آمریکا عنوان کرد اما در عین حال گفت که طالبان آماده ادامه گفت‌وگوهای صلح با این کشور است. وزارت خارجه روسیه نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار ازسرگیری مذاکرات شد و اعلام کرد که از ادامه گفت‌وگو میان ۲طرف حمایت می‌کند.
سهیل شاهین، سخنگوی طالبان در قطر نیز به شبکه الجزیره گفته بود که توقف روند مذاکرات از سوی دونالد ترامپ برای گروه طالبان غیرمنتظره بود و رهبران این گروه را متعجب کرده است. شاهین نیز تأیید کرد که طالبان آماده ادامه مذاکره با واشنگتن است.

بیش از ۱۰‌ماه از آغاز مذاکرات میان آمریکا و طالبان می‌گذرد اما این مذاکرات هنوز نتیجه ملموسی نداشته است. رئیس‌جمهور آمریکا هفته گذشته در پستی توییتری اعلام کرد که مذاکره با طالبان را متوقف کرده است. او کشته شدن یک سرباز آمریکایی در حمله طالبان را دلیل تصمیم خود عنوان کرد اما رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند مخالفت رهبران طالبان برای سفر به خاک آمریکا دلیل اصلی این تصمیم بوده است. گفته می‌شود ترامپ خواستار حضور همزمان رهبران طالبان و رئیس‌جمهور افغانستان در کمپ‌دیوید بوده تا در آنجا و با حضور او توافقنامه صلح افغانستان به امضا برسد؛ خواسته‌ای که با مخالفت طالبان روبه‌رو شده است. رهبران طالبان خواستار حضور روسیه، چین و دولت قطر در امضای توافقنامه صلح هستند.
 

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *