طرح بزرگ اصفهان اعتبار می‌خواهد

طرح بزرگ اصفهان اعتبار می‌خواهد  • سهامداران به تحقق سهم خود عمل کنند

شهریور سال ۹۴ بود که با حضور دکتر ظریف، وزیر امور خارجه، استاندار اصفهان، اعضای شورای اسلامی شهر و مدیران شهری و استانی کلنگ مرکز جدید نمایشگاه بین‌المللی اصفهان زده شد. مجموعه‌ای با زیربنای نمایشگاهی و خدماتی که در فاز اول معادل ۲۵ هزار متر مربع است و در فاز دوم تا ۱۰۰ هزار متر مربع افزایش خواهد یافت و بنا به گفته دست‌اندرکاران، از تمامی امکانات و زیرساخت‌های لازم نمایشگاهی مطابق با استانداردهای جهانی برخوردار است.

حال با وجود چنین ویژگی‌های منحصر به ‌فردی و اهمیت این نمایشگاه برای شهر اصفهان گمان می‌رفت که این پروژه در همان یکی – دو سال ابتدایی به بهره‌برداری برسد. حتی در همان زمان از سوی شهردار وقت اصفهان اعلام شد با توجه به برنامه‌ریزی به‌عمل‌آمده، قرار است این شهر دارای یکی از بهترین و تخصصی‌ترین زیرساخت‌های نمایشگاهی کشور در ابعاد بین‌المللی شود. از این رو مدیریت شهری اصفهان اراده قطعی دارد که فاز اول این پروژه را طی ۲ سال آینده مورد بهره‌برداری قرار دهد. اما اکنون که حدود ۴ سال از اجرای این پروژه می‌گذرد، شواهد و خبرها حاکی از آن است که هنوز تا بهره‌برداری فاصله داریم.

به گفته «علی یارمحمدیان» مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان با ۵۵ درصد پیشرفت در حال اجرا است. اگرچه همواره از مکان فعلی نمایشگاه گلایه شده است و درخواست افتتاح سریع‌تر مکان جدید می‌شود، قابل توجه است که این پروژه در اواسط سال ۹۶ به دلیل مشکلاتی متوقف شد، در حالی که قرار بود تا پایان آن سال به بهره‌برداری برسد.

بنابراین از آن زمان، بر اجرای این پروژه به عنوان یکی از اصلی‌ترین اولویت‌ها متمرکز شدیم، تا جایی که در کمترین زمان موفق به تسویه بدهی‌های برجای‌مانده شدیم و با برگزاری مناقصه‌های جدید، پروژه در مسیر ساخت و تکمیل قرار گرفت. این مسئول درباره زمان اتمام پروژه می‌گوید: در زمانی که این پروژه را تحویل گرفتیم تقریباً ۱۰ درصد از ساخت آن پیشرفت داشت، ولی اکنون به ۵۵ درصد رسیده است. به‌علاوه، تمام بدهی‌ها به پیمانکاران و بانک‌ها با همکاری و حمایت شهرداری اصفهان پرداخت شده است.  

وی یادآور می‌شود: شهرداری و اتاق بازرگانی اصفهان دو سهامدار عمده شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان هستند. به این ترتیب، بخشی از نیازهای تکمیل پروژه نمایشگاه بین‌المللی بزرگ اصفهان با تحقق سهم سهامداران تأمین می‌شود و اگر سهامداران به تعهدات خودشان عمل کنند، این مرکز اقتصادی هرچه زودتر به بهره‌برداری خواهد رسید.

  • ویژگی‌های منحصر به ‌فرد نمایشگاه

در ادامه، یارمحمدیان درباره ویژگی‌های محل جدید این نمایشگاه تصریح می‌کند: نمایشگاه بین‌المللی اصفهان اولین شهرک نمایشگاهی خواهد بود که تا ۶۰ هزار متر فضای مسقف دارد. احداث این پروژه در زمینی به مساحت ۴۷ هکتار واقع در شمال شرقی رینگ چهارم شهر اصفهان آغاز شد که با احتساب احداث فاز دوم آن نخستین شهرک نمایشگاهی کشور خواهد بود که در خاور میانه به عنوان بهترین مکان نمایشگاهی مطرح می‌شود.

این مسئول توضیح می‌دهد: فاز نخست پروژه نمایشگاه بزرگ اصفهان شامل سالن بزرگ نمایشگاهی با ۱۵ هزار متر مربع و یک فضا به عنوان ساختمان رجیسترینگ است. همچنین دارای ۹ هزار متر فضای پشتیبانی و خدماتی شامل بانک، گمرک، صرافی، بیمه و ۱۷ هزار متر مربع فضای نمایشگاهی روباز است. در این فضا پارکینگ، ساختمان‌های الکتریکال و مکانیکال، فضای سبز و تونل‌های نفررو که تأسیسات برق، گاز و مکانیکال از آن عبور می‌کند، احداث می‌شود.  

وی خاطرنشان می‌کند: در پوشش سقف و سازه پروژه نمایشگاه از فنّاوری روز دنیا استفاده شده است. به علاوه، در فاز دوم ۸ سالن جدید نمایشگاهی ایجاد می‌شود که در این صورت متراژ نمایشگاه چند برابر افزایش می‌یابد. با این اوصاف، می‌توان گفت نمایشگاه اصفهان به نخستین شهرک نمایشگاهی کشور تبدیل خواهد شد.

  • حجم فراوانی از پروژه باقی است 

با توجه به اینکه اتاق بازرگانی اصفهان هم از سهامداران نمایشگاه بین المللی است، انتظار می رود این اتاق نیز درتحقق سهم خود برای تکمیل پروژه نمایشگاه عمل کند. در این باره «عبدالوهاب سهل آبادی» عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی با تاکید براهمیت اقتصادی نمایشگاه اصفهان می گوید: نمایشگاه موتور محرکه اقتصاد است و محلی است که به پویایی اقتصاد کمک بسیاری می کند.

وی تصریح می کند: با توجه به اینکه مکان فعلی نمایشگاه در شأن اصفهان نیست، ضرورت داشت که محل نمایشگاه تغییر کند، چراکه فضای نمایشگاهی استاندارد می‌تواند فرصت های فراوانی را برای اصفهان به همراه آورد، ولی اینکه ساخت آن چه زمان به اتمام برسد موضوعی است که به تامین اعتبار بستگی دارد. این مسئول بیان می کند :اگرچه گفته می شود ساخت نمایشگاه ۵۰ درصد پیشرفت داشته و خوشبختانه درحال پیشروی خوبی هم هست، ولی هنوز حجم بسیاری از کار باقی مانده که نیازمند سرمایه بسیاری است، بنابراین بعید به نظر می رسد تا پایان سال فاز نخستش هم افتتاحشود.

  • برندی برای اصفهان

«ایرج مظفر» معاون عمران شهری شهردار اصفهان، با بیان این‌که پروژه نمایشگاه یکی از پروژه‌های بزرگ شهر اصفهان است می‌افزاید: این نمایشگاه یک قابلیت اقتصادی محسوب می‌شود و با برخورداری از استانداردهای جهانی منجر به رونق سرمایه‌گذاری و برندی برای شهر می‌شود. به گفته این مسئول، سالن اصلی آن ‌که یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های نمایشگاهی کشور به شمار می‌رود، به همراه ساختمان‌های تأسیسات و پشتیبانی به شرط تامین اعتبار در فاز اول به بهره‌برداری می‌رسد. البته امور زیربنایی آن همچون محوطه‌سازی انجام شده است. از این‌رو انتظار می‌رود فاز اول آن امسال افتتاح شود و در اختیار مردم قرار گیرد، چراکه لزوم احداث این پروژه در گسترش گردشگری و بازرگانی کاملاً محسوس است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *