طلسم کم‌آبی سد شهید رجایی ساری شکست/ احتمال سرریز شدن در بهار ۹۹

طلسم کم‌آبی سد شهید رجایی ساری شکست/ احتمال سرریز شدن در بهار ۹۹به گزارش خبرگزاری همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، در سال‌های گذشته باتوجه به تنش‌های خشکی که در مازندران پشت سر گذاشتیم سطح منابع آبی استان از جمله سدها و آب‌بندها به پایین‌ترین حد ممکن رسید و حتی برخی از مناطق اثری از آب‌بندان نبود، گویی در این مکان آب‌بندانی وجود نداشت.

نگرانی از خشکسالی و تنش آبی در مازندران که مردم همه چیز خود را از آب دارند تا حدی رسید که سال ۹۷ برخی از شالیزارها در حسرت کشت سالی ماندند و زمین‌هایشان متروکه ماند.

اما در شرایطی که خشکسالی به سرعت پیش‌ می‌رفت در روزهای پایانی سال ۹۷ درپی بارندگی‌های سیل‌آسا که البته بدون خسارت هم نبود شرایط طور دیگری رقم خورد و همه منابع آبی استان سیراب شدند.

وضعیت خوبی ذخیره آبی این سد باتوجه به اینکه در مسیر جاده دودانگه قرار دارد کشاورزان را به نسبت به سالی که پیش رو دارند دلگرم کرده و امیدوار هستند سال پر رونقی را پیش رو داشته باشند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران اظهار کرد: درحال حاضر ذخیره آب سد شهید رجایی ساری به ۱۲۲ میلیون متر مکعب است.

محمد ابراهیم یخکشی با بیان اینکه حجم ذخیره آب در سد شهید رجایی ۱۶۲.۵ میلیون متر مکعب است، افزود: این سد از سال ۷۶ ساخته شده و تاکنون ۶ بار سرریز شده است.

وی گفت: در صورت ادامه بارش‌ها سد شهید رجایی ساری در بهار ۹۹ سرریز می‌شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *