فرش افشار تکاب در آستانه ثبت جهانی

فرش افشار تکاب در آستانه ثبت جهانیفرش‌های ریز ماهی خوی در شمال  و افشار تکاب در جنوب استان سال ۸۹ ثبت ملی شد. فرش خوی در سال ۹۲ به ثبت جهانی رسید و فرش افشار تکاب نیز در آستانه ثبت جهانی است. این خبر را رئیس مرکز ملی فرش ایران در جلسه کارگروه فرش دست‌باف استان آذربایجان غربی اعلام کرد که قرار است فرش دست‌باف ۱۹ منطقه مختلف کشور از جمله فرش دست‌باف تکاب به‌زودی ثبت جهانی ‌شود. هرچند با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص آذربایجان غربی به دلیل همسایگی با چندین کشور دیگر، ثبت این فرش موجب بهبود شراط صادرات فرش استان خواهد بود، کافی نیست و برای بهبود اوضاع این صنعت مهم استان باید مشکل بیمه و حقوق بافندگانش نیز ساماندهی شود.

  • بیمه؛ مشکل اصلی قالی‌بافان

رئیس مرکز ملی فرش ایران در جلسه کارگروه فرش دست‌باف استان آذربایجان غربی با اشاره به اهمیت صادرات و رونق فروش فرش دست‌باف در وضعیت تحریم کشور می‌گوید: فرش اولین کالای استراتژیک کشور ما بعد از نفت است، اما برخی مشکلات موجب شده است که سال گذشته تعداد بیمه‌شدگان این صنف از ۶ هزار نفر به حدود ۲ هزار نفر کاهش پیدا کنند.

«فرشته دست‌پاک» ادامه می‌دهد: در حال حاضر از ۷۲ هزار بافنده فرش در آذربایجان غربی تنها ۱۵ هزار نفر بیمه هستند. قرار است با تدابیر اندیشیده‌شده تا ماه آینده مشکلات شاغلان در این حوزه برطرف شود. راهکارهای قانونی را به سازمان‌ها برای بیمه بافندگان ابلاغ خواهیم کرد. وی با بیان این‌که برای رونق بازارهای داخلی و جبران از دست رفتن مشتریان خارجی باید به سمت افزایش کیفیت تولید فرش و آموزش دانش‌های نوین بازاریابی حرکت کرد تاکید می‌کند: تاکنون ۱۹ هزار میلیارد ریال برای بیمه تأمین اجتماعی قالی‌بافان هزینه شده و امسال شاهد پوشش حداکثری بیمه قالی‌بافان در سراسر کشور خواهیم بود.

  • ظرفیت ۷۲ هزار نفری صنعت فرش ‌بافی

استاندار آذربایجان غربی هم در این جلسه با اشاره به رونق صنعت فرش دست‌باف در استان می‌گوید: آذربایجان غربی یکی از مراکز مهم و اصلی هنر فرش، گلیم و جاجیم‌ در کشور است. صنعت فرش‌بافی در استان توانسته است برای ۷۲ هزار نفر فرصت اشتغال ایجاد کند که این مساله نشان‌دهنده اهمیت جایگاه صنعت فرش بافی در استان است.

«محمدمهدی شهریاری» با تاکید بر اهمیت برنامه‌ریزی برای رونق بیشتر صنعت فرش دست‌باف در استان عنوان می‌کند: برگزاری نمایشگاه سالانه فرش استان در قالب نمایشگاه ملی یکی از اولویت‌هایی است که باید به آن توجه شود. وی به پرداخت تسهیلات از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در سال گذشته هم اشاره می‌کند و می‌افزاید: در سال گذشته از محل پرداخت این تسهیلات برای بیش از ۱۰ هزار نفر در استان فرصت اشتغال ایجاد شد. امسال نیز در صورت ابلاغ پرداخت این تسهیلات سعی می‌شود بخش از آن به قالی‌بافان پرداخت شود.

  • آذربایجان غربی؛ قطب تولید فرش 

سرپرست اداره صمت آذربایجان غربی می‌گوید: فرش دست‌باف یکی از مهم‌ترین حوزه‌های کسب و کار در آذربایجان غربی به شمار می‌رود و برای ما بسیار حائز اهمیت است. «محمد دهقان» با بیان این‌که در حدود ۷۲ هزار نفر در حوزه تولید فرش شاغل هستند اظهار می‌کند: سالانه ۲۹۰ هزار متر مربع فرش دست‌باف در استان تولید می‌شود، به طوری که در حال حاضر آذربایجان غربی یکی از قطب‌های تولید فرش دست‌باف در کشور است.  وی با اشاره به این‌که فرش ریزماهی خوی به ثبت جهانی رسیده است عنوان می‌کند: فرش افشار تکاب نیز در آینده نزدیک به ثبت جهانی خواهد رسید. محقق شدن ثبت جهانی این فرش شرایط بازار صادراتی مناسبی برای شاغلان این حوزه در آذربایجان غربی فراهم می‌کند.

  • حمایت از صادرات

دهقان با تاکید بر فراهم آمدن شرایطی برای آشنایی گردشگران خارجی با فرش‌های دست‌باف استان بیان می‌کند: بازدید از موزه‌ها و محل فروش فرش در بازار باید در برنامه‌های سفر گردشگران گنجانده شود. راهنمایان گردشگری نیز می‌توانند اطلاعات لازم را به آنها ارائه دهند. این کار تبلیغات خوبی برای فرش استان است. این مسئول با اشاره به حمایت‌های صورت‌گرفته از تولید فرش در استان اظهار می‌کند: برگزاری نمایشگاه‌های ویژه فرش، حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و تداوم اجرای طرح فروش اقساطی فرش دست‌باف از برنامه‌های سازمان در سال جاری است.  وی تاکید می‌کند: ۷۸۱ طرح قالی‌بافی برای بهره‌مندی از تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری کارا به مبلغ ۲۵۷ هزار و ۴۲۸ میلیون ریال معرفی شده‌اند که تاکنون ۵۱۶ طرح توانسته‌اند این تسهیلات را به مبلغ ۱۲۵ هزار و ۲۶۰ میلیون ریال جذب کنند.

  • لزوم توسعه همکاری‌های ایران و ترکیه

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت آذربایجان غربی هم می‌گوید: کشور ایران و ترکیه برای سهم صنعت فرش دست‌باف خود باید فعالیت کنند و با بازی برد – برد به سودهایشان برسند. همکاری‌های متقابل ایران و ترکیه می‌تواند سهم دو کشور را در بازارهای جهانی به‌شدت افزایش دهد. «اسد درویشی» می‌افزاید: برای حل مشکلات صادراتی باید مسئولان ذی‌ربط کشور جلسات پیوسته‌ای برگزار کنند تا نتایج دلخواه هر دو طرف اخذ شود. ایران و ترکیه دو کشور دوست و برادر هستند. بیشتر آداب، رسوم، صنایع و دینشان با هم یکی است. بنابراین در این زمینه می‌توانند راهکارهای مشترک برای دست‌یابی به بازار موفق صادراتی داشته باشند.  وی بیان می‌کند: نگاه ما به فرش دست‌باف به عنوان هنر – صنعت است و ترکیه نیز این نگاه را به فرش دارد. با توجه به اهمیت موضوع برای دوطرف می‌توانیم همکاری‌های مناسبی داشته باشیم.

  • نگاه بین‌المللی به فرش آذربایجان غربی

رایزن فرهنگی ترکیه در ایران در جلسه کارگروه فرش دست‌باف استان آذربایجان غربی می‌گوید: فرش ایران و آذربایجان غربی از نظر کیفیت و صنعت حرف اول را می‌زند. باید اعتراف کنم که در دنیا همیشه نگاه مثبتی به فرش ایرانی وجود دارد و این نشان‌دهنده مهارت زیاد بافندگان ایرانی است.   «بکیر کیزماز» می‌افزاید: دولت ترکیه برای حمایت از تولیدکنندگان فرش دست‌باف در داخل کشور تعرفه‌های ۵۵ تا ۶۰ درصدی برای واردات فرش از سایر کشورها تخصیص می‌دهد و واردات کمتری انجام می‌دهد. وی بیان می‌کند: در چند سال گذشته هم صنعت فرش دست‌باف ترکیه رو به افول بوده و بیشتر کارگاه‌های بافندگی تعطیل شده‌اند، اما حالا دولت‌مردان با تدبیر و حساسیت زیادی به این صنعت نگاه می‌کنند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *