قانونگذاران آمریکایی به دنبال تنبیه ترکیه از طریق قانون کاتسا هستند

قانونگذاران آمریکایی به دنبال تنبیه ترکیه از طریق قانون کاتسا هستندبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، بعد از اینکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به تعدادی از سناتورهای جمهوری‌خواه گفت که قصد ندارد ترکیه را به‌دلیل خرید سامانه‌های پدافند موشکی اس-۴۰۰ از روسیه تحریم کند، قانونگذاران آمریکایی خود دست به کار شده و درحال مقدمه‌چینی برای تنبیه آنکارا هستند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» اعضای کنگره آمریکا با ابراز نارضایتی از استقرار سامانه‌های پدافندی روسی در خاک ترکیه، خواستار واکنش قاطع واشنگتن به این اقدام آنکارا هستند و جمهوری‌خواهان (که هم‌حزبی‌های ترامپ هستند) نیز در این باره ابراز نگرانی کردند.

البته دستیاران و کارمندان کنگره می‌گویند هر اقدامی هم که قرار باشد علیه ترکیه انجام شود، چه قاطعانه و چه نمایشی، تا تاریخ نهم سپتامبر و بازگشت قانونگذاران از تعطیلات تابستانی رخ نخواهد داد.

یکی از اقداماتی که فعلا برای تنبیه ترکیه به دلیل خرید و استقرار سامانه اس-۴۰۰ از سوی آمریکا انجام شده، کنار گذاشتن این کشور از برنامه تولید مشترک جنگنده‌های اف-۳۵ است که واکنش تند آنکارا را درپی داشته است.

البته برخی از قانونگذاران آمریکایی که مواضعی نزدیک‌تر به ترامپ دارند، می‌گویند نباید فقط به دلیل خرید یک سامانه پدافندی، روابط استراتژیک و راهبری را با ترکیه – که بازیگری مهم در عرصه‌های سیاسی سوریه و عراق است – تخریب کرد.

از طرفی دولت آنکارا نیز شدیدا تهدید کرده هر طرح تنبیهی و تحریمی را اقدام علیه امنیت ملی این کشور قلمداد کرده و به شدت به آن پاسخ خواهد داد.

نمایندگان و سناتورهای دموکرات اما قویا خواستار اجراشدن قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق اعمال تحریم، موسوم به «کاتسا» (CAATSA) هستند که تعامل‌کنندگان با سه کشور روسیه، ایران و کره‌شمالی را تحت تحریم‌های خود قرار می‌دهد.

این در حالی است که خبرگزاری «آناتولی» روز گذشته نوشته بود ترامپ در جریان یک جلسه خصوصی و پشت درهای بسته با چهل‌وپنج سناتور جمهوری‌خواه، به آنها گفته که نمی‌خواهد به دلیل خرید سامانه‌های اس-۴۰۰، ترکیه را تحریم کند.

فرایند تحویل محموله‌های این سامانه پدافندی روسی به ترکیه از روز جمعه (۳۱ تیر ماه) آغاز شد و این سامانه اکنون در در پایگاه هوایی «مرتد» (با نام پیشین آکینجی) در نزدیکی آنکارا مستقر شده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *