قلب سارایوو برای کارگردان برنده ۴ جایزه اسکار

قلب سارایوو برای کارگردان برنده ۴ جایزه اسکاربه گزارش ایسنا به نقل از هالیوود ریپورتر، «ایناریتو» به عنوان یکی از شاخص‌ترین سینماگران روز سینمای جهان ضمن دریافت جایزه دستاورد «قلب سارایوو» به پاس نقش استثنایی در هنر سینما، یک ورک‌شاپ تخصصی نیز در بیست و پنجمین دوره این رویداد سینمایی برگزار می‌کند.  

«میرساد پوریواترا» دبیر جشنواره «سارایوو»، «اینارینو» را کارگردانی معرفی کرد که برای روایت داستان‌های دردناک بین‌المللی درباره شرایط انسانی شناخته‌ شده و سینماگری است که پا را فراتر از دید هنری گذاشته تا فیلم‌هایی غیرقابل پیش‌بینی و برجسته بسازد. فیلم‌های او دارای سبک و سرعت منحصر به‌فرد خود است و تماشگران و منتقدان را در سراسر جهان شیفته خود کرده است.  

«ایناریتو» با فیلم «عشق سگی» که در سال ۲۰۰۰ در جشنواره کن و در بخش هفته منتقدین رونمایی شد در نهایت جایزه بزرگ هیأت داوران این جشنواره را کسب کرد و فیلمش در جوایز اسکار آن سال نامزد شاخه بهترین فیلم خارجی شد.

او در سال ۲۰۰۶ نیز با فیلم «بابل» جایزه کارگردانی کن را به خود اختصاص داد و این فیلم در جوایز اسکار نامزد هفت شاخه شد. این کارگردان مکزیکی در سال ۲۰۱۰ بار دیگر با فیلم تحسین‌شده «زیبا» با بازی «خاویر باردم» به جشنواره کن قدم گذاشت و این فیلم جایزه بهترین بازیگر مرد کن را کسب کرد و در ادامه نیز نامزد اسکار شد.

«بردمن» (۲۰۱۵) و «بازگشته» (۲۰۱۶) نیز چندین جایزه اسکار را از جمله دو اسکار پیاپی بهترین کارگردانی برای «ایناریتو» به ارمغان آوردند و پروژه واقعیت مجازی «گوشت و شن» در سال ۲۰۱۷ جایزه دستاورد ویژه هنری را از آکادمی اسکار دریافت کرد.

بیست و پنجمین جشنواره فیلم «سارایوو» از تاریخ ۱۶ تا ۲۳ اوت (۲۵ مرداد تا اول شهریور) در کشور بوسنی و هرزگوین برگزار می‌شود.  

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *