قیمت جهانی طلا | طلا دیگر محل امن سرمایه‌گذاری نیست

قیمت جهانی طلا | طلا دیگر محل امن سرمایه‌گذاری نیستتسنیم به نقل از رویترز نوشت: قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه دوم آذرماه با ۰.۴۵ درصد کاهش به ۱۲۲۳ دلار و ۵ سنت رسید. قیمت طلا ی آمریکا نیز در پایان معاملات دیروز با ۰.۳۹ درصد افت به ۱۲۲۳ دلار و ۲۰ سنت رسید.

در حالی که بازارها به دلیل کاهش رشد اقتصاد جهانی و افت شدید قیمت نفت با آشفتگی مواجه شده‌اند، ارزش دلار دیروز در مسیر ثبت بزرگترین افزایش هفتگی در طی یک ماه گذشته قرار گرفت.

دیگر عامل تقویت ارزش دلار کاهش نیم درصدی ارزش یورو بود. پس از آنکه گزارشی در مورد شاخص مدیران خرید حوزه یورو نشان داد که رشد کسب و کار در ماه جاری میلادی بسیار بیش از حد انتظار کند شده است، ارزش یورو افت داشت.

طلا، که همواره به عنوان یک محل امن سرمایه‌گذاری در دوران بلاتکلیفی‌های سیاسی و اقتصادی محسوب می‌شود، امسال جایگاه خود را به بازار دلار واگذار کرده است. در پی تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین، قیمت طلا نسبت به بالاترین رقم‌های ثبت شده در ماه آوریل بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته است.

جانی توز، تحلیلگر بازار طلا در این باره گفت: «تا جایی که به طلا مربوط می‌شود، رشد ارزش دلار امسال به یک عامل مهم در تعیین قیمت‌ها تبدیل شده و این روند همچنان ادامه دارد.»

فعالان بازار طلا اکنون به نشست گروه ۲۰ در پایان ماه جاری میلادی در آرژانتین چشم دوخته‌اند تا ببینند نتیجه مذاکرات تجاری رهبران آمریکا و چین چه خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *