لزوم پیشگیری از ورشکستگی و افزایش بیکاری در صنعت ICT کشور

لزوم پیشگیری از ورشکستگی و افزایش بیکاری در صنعت ICT کشور


لزوم پیشگیری از ورشکستگی و افزایش بیکاری در صنعت ICT کشور

ارتباطات > ارتباطات و فناوری – همشهری آنلاین:
بر اساس بند ۲ مصوبه ۲۷۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف است تا نسبت به مطالعه، بررسی و ارائه راهکارهای توانمندسازی حوزه ارتباطات ثابت، با اتخاذ سیاست‌های تشویقی به‌منظور ادغام و اکتساب پروانه‌ها و یا تدوین مقررات در راستای جذب سرمایه بیشتر به این حوزه از دیگر حوزه‌ها و بخش‌ها اقدام نماید.

شرکت‌های دارنده پروانه FCP و SERVCO بخش خصوصی کشور آمادگی خود به‌منظور سرمایه‌گذاری کلان در توسعه شبکه با سیم و بی‌سیم دیتای پرسرعت در قالب ادغام و با درخواست برگزاری مزایده عادلانه باقیمانده فرکانس 2300 مگاهرتز LTE و با استفاده از تجربیات موفق کشورهای هند و مکزیک در ایجاد فضای رقابتی مابین اپراتورهای ثابت و موبایل را اعلام کردند.

این شرکت‌ها پس از برگزاری جلسات متعدد با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ضمن بررسی شرایط موجود و مشاوره با متخصصان خارجی حوزه مخابرات، طرح سرمایه‌گذاری کلان برای توسعه Fixed Broad Band به منظور ارایه به این سازمان را در اختیار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور قرار دادند.

بر اساس این طرح که در دو بخش تنظیم شده است، عدم سرمایه‌گذاری جدی در حوزه Fixed Broad Band و معضلات شرکت‌های FCP به عنوان دو مشکل و معضل اصلی در حوزه ارتباطات ثابت مورد اشاره قرار گرفته و در ادامه راه‌حل‌های پیشنهادی به منظور رفع مشکلات نیز ارایه شده است.

در این طرح ضمن اشاره به موضوع اعطای مجوز FCP به 17 شرکت مخابراتی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تعداد بیش از حد این مجوزها دلیلی بر ارایه نامطلوب خدمات به مشتریان محسوب شده است. از سوی دیگر با توجه به آمارهای موسسه تحقیقاتی Point Topic مشخص شده به دلیل محدودیت 10Mbps پهنای باند مبتنی بر ADSL، مصرف این سرویس در حال کاهش و VDSL در حال رشد است.

برای رسیدن به این هدف و دسترسی به سرعت 50Mbps شرکت‌های داراری مجوز FCP نیاز به دسترسی به زیرساخت فیبر نوری شرکت مخابرات ایران و کافوی نوری وجود دارد و از آنجایی‌که زیرساخت‌های فیبر نوری در حال حاضر به طور انحصاری به عنوان دارایی شرکت مخابرات ایران محسوب می‌شوند، با در نظر گرفتن محدودیت‌های این تکنولوژی در این شرکت و امکان استفاده از این زیرساخت‌ها تنها برای یک FCP، ادغامFCP ها به منظور استفاده بهتر از این امکانات و جلوگیری از خطر ورشکستگی به عنوان تنها راه ممکن به این شرکت‌ها پیشنهاد شده است.

در موضوع نحوه تعامل شرکت‌ها می‌توان به تجربه شرکت حلماگستر تلاش در مشارکت سهامداری با 11 شرکت FCP و 3 بانک خصوصی به عنوان یک مدل موفق اشاره کرد.

این طرح جهت تقویت شرکت‌های داخلی در راستای اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از ایجاد هرگونه رانت و با ایجاد فضای رقابتی بین شرکت‌هایی که در خطر نابودی قرار گرفته‌اند و با هدف ایجاد فضای ادغام و تقویت بنیه اقتصادی آنها ارایه شده است.

اخذ تاییدیه از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در انجام اقدام، امکان مشارکت تمامی شرکت‌های FCP در طرح، عدم ایجاد هزینه و درآمدزایی برای دولت، مزایده پهنای باند 70MHz از باند 2300MHz، اخذ تضمین محضری از شرکت‌کنندگان طرح، عرضه 3 تا 5 ساله این شرکت در بورس اولیه، امکان حضور تمامی دارندگان پروانه FCP و SERVCO در برگزاری مزایده در گروه‌هایی متشکل از حداقل 4 دارنده پروانه FCP و تعدادی از دارندگان پروانه SERVCO و در قالب رقابت عادلانه در مزایده و بدون ایجاد رانت و داشتن حداقل یکی از مجوزهای فرکانسی Fixed-LTE برای شرکت‌گنندگان، ارایه مشوق تخفیف در مبلغ مزایده برای تمامی دارندگان مجوزهایMVNO ،VSAT وSERVCO جهت ادغام و کاهش تعدد پروانه‌ها و همچنین واگذاری بخشی از ظرفیت فرکانس توسط برنده مزایده در قبال استفاده از زیرساخت‌های دکل، فیبر نوری و… در قالب تهاتر، به عنوان اصول حاکم بر این طرح پیشنهادی مطرح شده‌ است.

لازم به ذکر است این طرح با امضای مدیران‌عامل شرکت‌های توسعه فناوری ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ تلکام)، داده‌پردازی فن آوا، ارتباطات فرزانگان پارس، ارتباطات ثابت پارسیان و حلماگسترخاورمیانه (عصر تلکام) و تعدادی از شرکت‌های دارای پروانه SERVCO به منظور ارائه به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در اختیار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور قرار گرفته است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *