مادربرد MSI میزبانی می‌کند؛ ثبت رکورد 5100 مگاهرتز با پردازنده Ryzen 9 3950X

مادربرد MSI میزبانی می‌کند؛ ثبت رکورد 5100 مگاهرتز با پردازنده Ryzen 9 3950X


اگر به یاد داشته باشید همزمان با عرضه نسل اول پردازنده‌های انقلابی RYZEN از سوی کمپانی AMD کمبودهایی در کارای حافظه‌های رم به دلیل ناتوانی کنترلر حافظه گزارش شد. با این حال این پردازنده‌ها توانستند با قیمت در برابر کارایی بسیار فروش بسیار خوبی را داشته باشند. مدتی پیش نسل سوم این پردازنده‌ها نیز معرفی شد و به تازگی با یک پردازنده‌ از سری RYZEN 3000 رکورد حافظه اصلی رم به ثبت رسیده که حاکی از افزایش کارایی کنترلر جدید است.

کمپانی AMD برای تولید پردازنده‌های خود با شرکت TSMC مدت طولانی است که همکاری می کند. تا به اینجا شرکت تولید کننده پردازنده از کنترلر با لیتروگرافی 14 نانومتری استفاده می‌کرد اما در نسل سوم قطعه سیلیکونی کنترلر I/O که وظیفه کنترل حافظه (IMC) را نیز بر عهده دارد با فناوری ساخت 12 نانومتری همراه شده است. کنترلر جدید باعث شده سری RYZEN کارایی بیش از پیش بهتری را با حافظه‌های اصلی رم داشته باشد.

پس از معرفی نسل سوم پردازنده‌های RYZEN و معرفی چند مدل، پرچمدار این سری بعد از مدت کوتاهی با نام RYZEN 9 3950X رونمایی شده است. این پردازنده با 16 هسته و 32 رشته پردازشی همراه است به عنوان قدرتمندترین سری RYZEN 3000 شناخته می‌شود. اورکلاکرهای شرکت MSI این پردازنده بر روی مادربرد Ryzen 9 3950X نصب کرده با استفاده از حافظه‌های سریع 4800MHz مگاهرتز به تولید شرکت G.SKILL با زمان بندی CL19-22-22-42، توانستند رکورد 5100 مگاهرتز به ثبت برسانند. نکته جالب این است که این رکورد بدون استفاده از خنک کننده ویژه‌ای مانند نیتروژن مایع به ثبت رسیده است. با این حال کمپانی AMD نشان داده است که کنار از افزایش کارایی از نظر IPC حال کنترلر جدید سرعت بیشتری را برای حافظه‌های اصلی هم به ارمغان آورده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *