مراقب کارت گرافیک‌های GT 1030 با حافظه ویدیویی DDR4 باشید!

مراقب کارت گرافیک‌های GT 1030 با حافظه ویدیویی DDR4 باشید!


اخیرا نسخه‌هایی از کارت گرافیک GT 1030 رویت شده است که دارای حافظه ویدیویی DDR4 هستند. این کارت گرافیک‌ها در بخش حافظه دارای سرعت و پهنای باند کمتری هستند. در ادامه مطلب با سخت افزار همراه باشید.

GT 1030

کمپانی MSI، گیگابایت و Palit هر سه از شرکای کمپانی انویدیا هستند و کارت گرافیک‌های سری GeForce این سه کمپانی را حتما دیده‌اید. کمپانی انویدیا در خلل معرفی آخرین نسل از کارت گرافیک‌های خود با معماری پاسکال، پس از معرفی قدرتمندترین مدل‌های خود از GT 1030 نیز پرده برداشت. این کارت گرافیک دارای قدرت پردازشی نه چندان زیادی بوده و متقابلا مناسب برای بودجه‌های محدود است. سه کمپانی ذکر شده نیز کارت گرافیک‌های GT 1030 خود را معرفی و عرضه کرده‌اند و در حال حاضر در بازار جهانی کارت‌های آنها موجود است. به کنار از نسخه‌های معمولی از کارت گرافیک‌های GT 1030 که در مشخصات سخت‌افزاری آنها تفاوت بسیار چشمگیری دیده نمی‌شود، اخیرا مدل‌هایی رویت شده است که بر خلاف دیگر مدل‌ها از حافظه GDDR5 برخوردار نبوده و دارای حافظه DDR4 هستند.

بکارگیری حافظه DDR4 در این کارت گرافیک‌ها به وضوح سبب کاهش پهنای باند می‌شود. طبق اطلاعات در دسترس قرار گرفته، کارت گرافیک‌هایی که دارای حافظه DDR4 هستند پهنای باند آنها 16.8 گیگابایت بر ثانیه است. این در حالی است که مدل‌های دیگر که از حافظه GDDR5 برخوردار هستند دارای پهنای باند بیشتری، معادل 48 گیگابایت بر ثانیه هستند. البته با بکارگیری حافظه‌های DDR4 توان حرارتی نیز به میزان 20 الی 30 وات کاهش می‌یابد. به دنباله چنین تغییراتی توقع می‌رود تا قیمت این نسخه از کارت گرافیک‌های GT 1030 که دارای 2 گیگابایت حافظه DDR4 با فرکانس موثر 2100 مگاهرتز هستند، کمتر باشد.

گفته می‌شود این کارت گرافیک‌ها را می‌توان با نماد D4 از نسخه اصلی خود تشخیص داد. با این حال بهتر است که در خرید خود توجه داشته باشید زیرا کمپانی مانند Palit چنین نمادی را بکار نبرده است.

منبع: Guru3D

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *