مردم با درایت و حساسیت آب مصرف کنند

مردم با درایت و حساسیت آب مصرف کنندبه‌ گزارش ایسنا، در پاییز پر باران امسال، حدود ۹۲ میلی‌متر بارندگی در کشور ثبت شد که این حجم از بارش نسبت به میانگین ۵۰ سال اخیر حدود ۴۶ درصد افزایش نشان می‌دهد؛ این رقم‌ها به طور خاص در مقایسه با پاییز کم‌بارش و خشک سال گذشته که در همین زمان حدود ۳۰ میلی‌متر بود، رشدی برابر ۲۱۳ درصد داشته است.

با این وجود، وزارت نیرو بیانیه‌ای را منتشر و تاکید کرده است که به‌دلیل خشکسالی طولانی مدت گذشته و خشک بودن اراضی، بارندگی کم‌تر به روان‌آب تبدیل شده است. همین امر باعث شده که تغییرات چندانی در موجودی مخازن سدهای کشور اتفاق نیفتد و کماکان حجم برخی از سدها هم‌چون دوستی، کوثر و زاینده‌رود که تامین‌کننده آب شرب شهرها هستند، نسبت به سال گذشته کاهش داشته باشد.

به‌طور کلی باید گفت که تعداد ۱۷۸ سد بزرگ در کشور وجود دارد که بر اساس اعلام شرکت مدیریت منابع آب ایران، از ابتدای مهر تا ششم آذر امسال، هنوز تعداد ۹۶ سد (معادل ۵۴ درصد) کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.

بر اساس ارزیابی صورت گرفته، از میزان ورود روان‌آب‌ها به سدهای کشور در آذر سال جاری، ۵.۶۱ میلیارد متر مکعب میزان ورودی به مخزن سدهای کشور در سال آبی ۹۸-۹۷ بوده که نسبت به سال آبی ۹۷-۹۶ از رشد ۱۰۵ درصدی برخوردار بوده است. بر همین اساس، حجم ذخیره مخازن سدها در سال آبی ۹۸-۹۷ به میزان ۲۱.۹۴ میلیارد مترمکعب گزارش شده که در مقایسه با سال قبل پنج درصد افزایش یافته است.

در همین راستا رضا اردکانیان – وزیر نیرو – معتقد است اگرچه بارش‌های اخیر مناسب بوده است، ولی با توجه به خشکسالی‌های اخیر باید استفاده صحیح از منابع آبی مورد توجه مردم و مسئولان باشد چرا که درصورت خروج از چرخه خشکسالی، چندین سال طول می‌کشد تا منابع آبی مناسب را به دست بیاوریم و با وجود افزایش بارندگی‌های اخیر کشور، در بخش تنظیم آب کشاورزی و آشامیدنی از سدها با کاهش روبرو هستیم.

هم‌چنین هدایت فهمی – معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو – در این باره گفت: علی‌رغم این‌که پاییز امسال شاهد افزایش بارندگی‌ها در ایران هستیم، اما به‌دلیل این‌که خشکسالی ایران از ۱۵ سال پیش نهادینه شده، نمی‌توان به بهبود وضعیت خشکسالی امید داشت و باید گفت که افزایش بارندگی در پاییز یک سال، به‌معنای سال آبی پربار نیست، ممکن است در زمستان و بهار شاهد کمبود بارندگی‌ها در ایران باشیم.

در چنین شرایطی، وزارت نیرو بر اساس پیش‌بینی‌ها درباره استمرار شرایط کم‌آبی از سال‌های گذشته و شرایط بارش در سال آبی جاری، اقدام‌های خود را برای رفع تنش آبی در مصارف مختلف و به‌خصوص در بخش آب شرب، برنامه‌ریزی و اجرا کرده است.

طبق اعلام مراجع رسمی، برخلاف بارش‌های مناسب و گاهی سیل‌آسا در دو ماه ابتدایی فصل پاییز، وضعیت بارش در فصل زمستان در محدوده نرمال تا کمتر از نرمال پیش‌بینی شده که این موضوع نیازمند توجه و دقت ویژه در سال آتی، مدیریت مصرف در حوزه‌های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت و اساسا همراهی همه ارکان دولتی و آحاد مردم است. لذا از تمامی هم‌وطنان ارجمند تقاضا شده برای بهره‌مندی همگان از نعمت ارزشمند آب، درایت و حساسیت لازم را در مصرف به‌کار گیرند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *