مرکز آمار: نرخ تورم آذر ماه ۱۸ درصد شد

مرکز آمار: نرخ تورم آذر ماه ۱۸ درصد شدایرنا نوشت: در آذرماه امسال عدد شاخص کل به ۱۵۱.۷ رسید که نسبت به ماه پیش از آن (آبان ماه) ۲.۶ درصد افزایش نشان می دهد.  

همچنین در این ماه شاخص کل نسبت به آذرماه پارسال ۳۷.۴ درصد تغییر داشته است یعنی خانوارهای کشور ۳۷.۴ درصد بیشتر برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.  

همچنین براساس اعلام مرکز آمار شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات در آذرماه نسبت به آبان ۴.۸ درصد و در گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نیز ۱.۶ درصد افزایش یافته است.  

درصد تغییرات قیمت در آذر امسال نسبت به مدت مشابه پارسال در گروه اقلام خوراکی، آشامیدنی و دخانیات ۵۳.۹ درصد و در گروه خوراکی و خدمات ۳.۹ درصد رشد داشته است.  

  • تغییرات قیمت ها در آذرماه

برابر اعلام مرکز آمار ایران، آذرماه امسال در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به آبان ماه مربوط به گوشت (انوع ماهی، گوسفند، گا و مرغ)، گروه سبزیجات، شیر، پنیر، تخم مرغ، میوه و خشکبار است.  

همچنین در گروه عمده کالاهای غیرخوارکی و خدمات نیز مبلمان، لوازم خانگی، پوشاک، کفش، حمل و نقل بیشترین افزایش قیمت را در آذرماه امسال در مقایسه با ماه پیش(آبان) داشتند و در مقابل، دخانیات، اقلام گوشی تلفن همراه، تجهیزات رایانه و طلای ۱۸ عیار نسبت به آبان ماه امسال کاهش قیمت داشته اند.  

  • درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در آذرماه

دامنه تغییرات نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آذرماه ٩٧ برای دهک های مختلف هزینه ای از ١٧,١ درصد برای دهک اول تا ١٩.٥ درصد برای دهک دهم است.  

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آبان ماه امسال ۱۵.۶ درصد است و عدد شاخص کل برای خانوارهای کشور (١٠٠=١٣٩٥) به ۱۴۷.۸ رسید که نسبت به ماه پیش ۲.۶ درصد بیشتر شد.  

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *