مساحت دریاچه ارومیه ۱۹۳ کیلومتر افزایش یافت

مساحت دریاچه ارومیه ۱۹۳ کیلومتر افزایش یافتبه گزارش ایسنا، ‌فرهاد سرخوش با بیان این که تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۴۴ متر است افزود: تراز دریاچه در سال گذشته ۱۲۷۰.۲۸ متر بوده که نشان از افزایش ۱۶ سانتی‌متری تراز نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

سرخوش تصریح کرد: وسعت دریاچه امروز ۱۹۲۸.۹۰ کیلومتر مربع است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹۳ کیلومتر مربع افزایش داشته است.

وی گفت: حجم فعلی آب دریاچه ارومیه یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۹۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

سرخوش با اشاره به ورود ۲ میلیون مترمکعب آب در مرحله اول رهاسازی به پیکره دریاچه یادآور شد: رهاسازی از سدهای شهرچای، سد مهاباد و رودخانه زولا بود که سد مهاباد و شهرچای به اتمام رسیده و تا ۱۰ روز دیگر رهاسازی از رودخانه زولا چای ادامه دارد.

مدیردفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: به دلیل بارندگی‌های بسیار خوب امسال و وضعیت خوب ذخایر سدها مرحله دوم رهاسازی پس از تعیین منابع و مصارف از بهمن ماه سال جاری آغاز می‌شود و مرحله سوم نیز در صورت تداوم بارندگی‌ها فروردین ۹۸ خواهد بود.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبات بیشترین لایروبی انهار و رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه انجام و بیشترین تعداد سردهنه احداث و یا بازسازی شده تا کمترین میزان پرت آب صورت گیرد که با اقدامات انجام شده اکثر روان‌آب‌ها به سمت پیکره جاری شده‌اند.                               

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *