مسجد جامع بافران | میراثی هزار ساله در نایین

مسجد جامع بافران | میراثی هزار ساله در نایینبه گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان، محمود مدنیان رییس میراث فرهنگی و گردشگری نایین ، گفت:بنای اصلی مسجد براساس شواهد موجود احتمالا مربوط به قرن چهارم تا ششم هجری قمری می‌باشد که مناره مدور خشتی آن در دوران سلجوقی بناشده و تنها تاریخ موجود دربنا متعلق به ۹۲۶ هجری قمری است.

وی افزود: این مسجد تقریبا مرکزیت بافت قدیم بافران بوده و براساس الگوی مساجد چهار ایوانی بنا گردیده که در دو ضلع شمال و غرب آن دو ساباط نقش پشت بند بنا را بر عهده که این بنا شامل فضاهایی همچون صحن، شبستان و رواق می‌باشد.

به گفته کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری، سرداب یا زیر زمین و تک مناره خشتی که ارتفاع آن ۲۱ متر و دارای ۵۸ پله بوده که از ویژگی‌های این بنای تاریخی محسوب می‌گردد و قسمت بیرونی این مناره خشتی در سال‌های گذشته (حدود ۳۵سال پیش) توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با همت مردم و هیئت امنای مسجد، با آجر مرمت و ترمیم شد که از حالت خشتی بیرون آمد. در اصل این کار حالت سنتی و خشتی مناره که نشانگر ساخت قدیمی آن بود را پوشاند، اما به جهت حفظ این اثر مجبور به ترمیم آن بودند.

مدنیان در پایان خاطرنشان نمود: این آثار بطور مستقیم بودجه سالیانه ندارند و هر زمان که لازم باشد براساس نیاز و اولویت بندی آثار تاریخی و با پیشنهاد میراث فرهنگی بودجه مورد نظر برای اثاری که ثبت ملی باشند در نظر گرفته می‌شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *