مشخصات PCI-E 5.0 زودتر از آنچه تصور می‌کردید منتشر شد

مشخصات PCI-E 5.0 زودتر از آنچه تصور می‌کردید منتشر شد


به تازگی PCI-SIG خبر از تکمیل توسعه نسل پنجم استاندارد PCI-E داده است. در ادامه این مطلب با سخت افزار همراه باشید.

PCI-E 5.0

برای اولین بار است که در جریان نمایشگاه کامپیوتکس پر خبر امسال، مادربردهای با چیپست X570 معرفی شدند که از خطوط ارتباطی PCI-E نسل چهارم برخوردار هستند. در حال حاضر تمامی مادربردهای عرضه شده از PCI-E نسل سوم استفاده می کنند قرار است تا در آینده نزدیک با مادربردهای X570 بتوان نسل چهارم این استاندارد را تجربه کرد. حال قبل از اینکه استاندارد نسل چهارم PCI-E به دست مصرف کنندگان برسد، شب گذشته PCI-SIG خبر از پایان توسعه نسل پنجم را داده است.

PCI-E 5.0

خطوط ارتباطی PCI-E در تمامی کامپیوترها دیده می‌شود که عمده وضایف آن انتفال داده میان کارت گرافیک و پردازنده یا درایوهای نصب  شده است. در تاریخچه توسعه این خطوط ارتباطی برای اولین بار است که پروسه توسعه نسل بعدی پیش از عرضه نسل معرفی شده پایان یابد. در سال 2003 اولین نسل از PCI-E در دسترس قرار گفت و پس از آن در سال 2007 دومین نسل و در سال 2010 سومین نسل از این خطوط ارتباطی برای تمامی مادربردها استفاده شد.

از سوی دیگر، مشخصاتی نیز از سوی پهنای باند این استاندارد جدید منتشر شده است. طبق این اطلاعات PCI-E نسل پنجم قادر است تا پهنای باند 32GT بر ثانیه، پهنای باند 4 گیگابایت در ثانیه به ازای هر خط و 128 گیگابایت در ثانیه به ازای X16 ارائه دهد. حال باید دید تا تولید کنندگان مادربرد با در نظر گرفتن وضعیت بازار، چه زمانی این استاندارد جدید را به مادربردهای خود خواهند آورد. افزون بر این، این استاندارد با پهنای باند دو برابر بیشتر نسبت به PCI-E 4.0 تازه معرفی شده، نیازمند کارت‌های گرافیک و درایوهای سریعتری در نسل بعدی است تا از تمام این پهنای باند استفاده کنندد.

منبع: extremetech

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *