مشکل تامین نان در جزیره لاوان

مشکل تامین نان در جزیره لاوانبه گفته اهالی ۳ ماه از تعطیلی نانوایی جزیره می‌گذرد و مردم مجبورند نان مورد نیاز خود را از پارسیان تامین کنند. جزیره لاوان در فاصله ۹۱ مایل دریایی از بندرلنگه با ۱۲۰۰ نفر جمعیت بومی از خدماتی نظیر درمانگاه یا دبیرستان نیز بی‌بهره است. این جزیره دارای تاسیسات بزرگ نفتی و گازی است و برخی پزشکان شرکت‌های نفتی فعال در این جزیره به مردم بومی خدمات می‌دهند.

  «مهراد محمدی»، یکی از اهالی بومی ساکن پارسیان، در این‌باره به همشهری گفت: ۳ ماه است نانوایی لاوان بسته شده و نان در جزیره به قیمت بالایی به فروش می‌رسد. وی با نشان دادن نان‌های بسته‌بندی شده افزود: این بسته‌های نان را برای خانواده‌های فقیر و بی‌سرپرست تهیه می‌کنیم.  
محمدی به علت بسته شدن نانوایی اشاره کرد و افزود: ما چندین بار از مسئولان خواستیم پاسخ‌گو باشند.

اداره تعاونی بندر لنگه که باید آرد را در جزیره تحویل نانوایی بدهد اعلام کرده کیسه‌های آرد را فقط تا بندر مقام (یکی دیگر از جزایر بندرلنگه) می‌آورد. با این تفاسیر برای نانوایی که باید برای حمل کیسه‌های آرد قایق کرایه کند و هزینه زیادی متحمل شود چندان به صرفه نبود؛ به همین خاطر نانوایی جزیره تعطیل شد و مردم از لحاظ تامین نان در مضیقه هستند.

  • قیمت سرسام‌آور مواد غذایی

محمدی در ادامه با گلایه از وضعیت نابسامان لاوان گفت: زباله در همه سواحل جزیره دیده می‌شود و هیچ اقدامی برای دفع صحیح زباله انجام نمی‌شود. وی از قیمت سرسام‌آور مواد غذایی در جزیره خبر داد و اظهار کرد: قیمت‌ مایحتاج عمومی مردم در جزیره به قدری بالاست که اغلب مردم توان خرید میوه را هم ندارند. خوردن محصولات باغی حسرت مردم جزیره است؛ حتی برخی کودکان جزیره تاکنون طعم بسیاری از میوه‌ها را نچشیده‌اند.  

این بومی جزیره ادامه داد: لاوان دارای فرودگاه بزرگ فلات قاره است اما هیچ پروازی به مرکز استان ندارد. تنها پرواز روزانه جزیره به شیراز انجام می‌شود. اگر مسیر هوایی لاوان به بندرعباس راه‌اندازی می‌شد بخش عمده‌ای از مایحتاج جزیره از مرکز استان تامین می‌شد و ما برای خرید ساده‌ترین نیازهای خود مجبور به طی مسافت دریایی به خشکی و تحمل هزینه‌های چندین برابر نبودیم.

«عبدالله حیدری»، دهیار لاوان، در این‌باره گفت: یک نانوایی در جزیره فعال است که از چندی پیش اعلام کرد ادامه کار برای او صرفه اقتصادی ندارد. این نانوا در بیان دلایل انصراف از کار خود به فعالیت هم‌زمان نانوایی شرکت نفت واقع در جزیره اشاره کرد. حیدری افزود: پیش از تعطیلی نانوایی، ما به امور صنفی اعلام نیاز کردیم که نانوایی جدید جایگزین شود اما روند اداری آن طولانی شد. هم‌اکنون نانوایی جدید جزیره در حال تجهیز این واحد صنفی در جزیره است و به‌زودی کار خود را آغاز می‌کند.

دهیار لاوان در ادامه افزود: امور صنفی شهرستان بندر لنگه کیسه‌های آرد سهمیه جزیره را در بندر نخیلو تحویل شرکت نفت می‌دهد. اسکله واقع در بندر نخیلو متعلق به شرکت نفت است. شرکت نفت طبق توافق انجام‌شده آرد را به جزیره لاوان می‌رساند. برخ مواقع با توجه به افزایش تقاضا سهمیه آرد زودتر تمام می‌شود و مجبور به گرفتن آرد از بندرمقام می‌شویم که رفت و آمد تا این جزیره به‌صرفه نیست.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *