موارد تشخیص اچ‌آی‌وی در اروپای شرقی همچنان افزایش می‌یابد

موارد تشخیص اچ‌آی‌وی در اروپای شرقی همچنان افزایش می‌یابدبه گزارش سی‌ان‌ان بر اساس گزارشی که مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های اروپا و دفتر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا منتشر کرده‌اند تشخیص موارد جدید اچ‌آی‌وی در این منطقه در سال ۲۰۱۷ ادامه یافت، اما سرعت این افزایش کند شده است.

بااین‌وجود هنوز حدود ۱۶۰۰۰۰ نفر در سال ۲۰۱۷ در این منطقه دچار اچ‌آی‌وی تشخیص داده شدند. بیش از ۱۳۰۰۰۰ از این موارد عفونت اچ‌آی‌وی مربوط به منطقه اروپای شرقی بوده‌اند که بیشترین میزان گزارش‌شده از این منطقه است.

این گزارش نشان می‌دهد میزان موارد جدید تشخیص ‌داده‌شده عفونت اچ‌آی‌وی در شرق اروپا که ۵۱.۱ مورد به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است، نسبت به غرب اروپا که ۶.۴ مورد در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است، «به‌طور غیرمتناسبی بالاتر» است. این میزان در اروپای مرکزی ۶.۴ مورد جدید در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است (سال پیش این میزان در این منطقه ۳.۲ مورد جدید در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر بود).

بر اساس این گزارش، بالاترین میزان موارد جدید عفونت اچ‌آی‌وی در اروپا در روسیه است که ۷۱ مورد جدید در هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است و کشورهای اوکراین و روسیه سفید در رده‌های بعدی قرار دارند.

با توجه به این ارقام، این منطقه در مسیر تحقق اهداف ۹۰-۹۰-۹۰ تا سال ۲۰۲۰ که سازمان جهانی بهداشت و برنامه مشترک سازمان ملل درباره اچ‌آی‌وی/ایدز قرار ندارد.

اهداف ۹۰-۹۰-۹۰ به معنای تشخیص ۹۰ درصد افراد اچ‌آی‌وی مثبت، فراهم آوری درمان ضد رترو ویروسی (ضد اچ‌ِآی‌وی) برای ۹۰ درصد افراد تشخیص داده‌شده و مهار ویروس در ۹۰ درصد افراد درمان شده است.

این هدف بخشی از یکی از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل برای حذف اچ‌آی‌وی در اروپا و جهان تا سال ۲۰۳۰ است.

دکتر مسعود دارا، هماهنگ‌کننده گروه بیماری‌های واگیر و اچ‌آی‌وی در دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت می‌گوید: «ما به‌خصوص در اروپای شرقی و آسیای مرکزی فاصله زیادی تا دستیابی به این اهداف داریم.»

«اهمیت این گزارش این است که ما شاهد تفاوت بارزی میان کشورهای اروپای شرقی و اتحادیه اروپا ازلحاظ هستیم. در کشورهای اتحادیه اروپا شمار عفونت‌های جدید اچ‌آی‌وی در حال کاهش است.»

بر اساس این گزارش، برای رسیدن به هدف ۹۰-۹۰-۹۰، شمار عفونت‌های جدید در اروپا باید تا سال ۲۰۲۰ تا ۷۸ درصد کاهش یابد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *