نارضایتی مولر از انتشار ناقص تحقیق درباره دخالت روسیه

نارضایتی مولر از انتشار ناقص تحقیق درباره دخالت روسیهبه گفته رسانه‌های آمریکایی، رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در این کشور بر  خلاصه‌ای که دادستان کل کشور از این تحقیقات منتشر کرده، ایراداتی وارد کرده است.

روزنامه واشنگتن پست با استناد به رونوشتی از نامه ‌مولر به ویلیام بار، دادستان کل آمریکا نوشت، مولر در این نامه تأکید کرده که خلاصه چهارصفحه‌ای ارائه شده از طرف دادستانی، هم از نظر متن و هم از نظر محتوا نتایج تحقیقات او را بازتاب نمی‌دهد.

روزنامه نیویورک تایمز و سایر رسانه‌ها نیز در گزارش‌هایی به تشریح این نامه که ظاهرا در ۲۷ مارس نوشته شده پرداخته‌اند. سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا تا کنون به این گزارش‌ها واکنش نشان نداده است. ویلیام بار قرار بود چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت (اول مه) در کمیته سنا به سئوالاتی در این مورد پاسخ گوید.

مولر حدود دو سال پیرامون این موضوع که آیا تیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور فعلی با نمایندگان روسیه تبانی پنهانی کرده یا ترامپ سد راه دستگاه قضایی این کشور در این رابطه شده بود، تحقیقاتی انجام داده است.

در پایان مارس سال جاری مولر تحقیقات خود را به پایان رساند و به ویلیام بار گزارشی محرمانه در این باره ارائه داد. بار ابتدا تنها خلاصه‌ای چهارصفحه‌ای از این گزارش منتشر کرد. او چندی بعد از گزارش ۴۰۰ صفحه‌ای اولیه نسخه‌ای منتشر کرد که بخش‌هایی از آن سیاه شده بود.

بر اساس نسخه‌ای که انتشار یافت گفته شد که مولر و تیم تحقیقاتی‌اش به این نتیجه رسیدند که میان تیم ترامپ و روس‌ها تماس‌های “متعددی” برقرار شده اما شواهدی مبنی بر ارتکاب خلاف یافت نشده است. در این مورد که ترامپ جلو دستگاه قضایی را گرفته نیز بارزس ویژه نتوانسته دلایل متقنی برای رد یا تأیید ارائه کند.

ویلیام بار بر این مبنا نتیجه گرفت که هیچ اتهام مبتنی بر قوانین جزائی نمی‌تواند در این قضیه متوجه رئیس‌جمهور آمریکا وارد شود. این نتیجه‌گیری خیال ترامپ را راحت کرد و او در توییتی نوشت: «بازی تمام شده است.»

  • دموکرات‌ها: مولر باید در کنگره شهادت بدهد

بر اساس گزارش منتشره در واشنگتن پست، مولر در نامه‌اش از دادستان کل خواسته، مقدمه و خلاصه گزارش خود را انتشار دهد.

مولر نوشته است: در حال حاضر در میان عموم مردم سردرگمی در مورد جنبه‌های تصمیم‌ساز نتایج تحقیقات ما به وجود آمده است. این مسئله هدف اصلی فعالیت ما را که جلب اعتماد کامل عمومی به نتیجه تحقیقات و مبنای تشکیل شورای ویژه تحقیقات از سوی وزارت دادگستری بوده را به خطر می‌اندازد.

دموکرات‌ها از رویکرد ویلیام بار به گزارش نهایی به شدت انتقاد کرده و استقلال او را مورد تردید قرار داده‌اند. آن‌ها سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت خواستار بازبینی نامه مولر شدند. جری نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا گفته است، مولر باید بتواند در کنگره شهادت بدهد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *