نسل سوم پردازنده‌های Threadripper از نقشه راه کمپانی AMD حذف شد

نسل سوم پردازنده‌های Threadripper از نقشه راه کمپانی AMD حذف شد


به تازگی کمپانی AMD عنوان پردازنده‌های Threadripper نسل سومی را از نقشه راه خود حذف کرده است. در ادامه این مطلب با رسانه سخت افزار همراه باشید.

Threadripper

پردازنده‌های RYZEN 3000 که نسل سوم در این سری هستند، یکی از مورد انتظارترین محصولات کمپانی AMD است. احتمالا چیپ‌های جدید کمپانی AMD در سه ماهه سوم یا در اواخر سه ماهه دوم سال میلادی جاری عرضه شوند که نزدیک به نمایشگاه کامپیوتکس امسال خواهد بود. از طرفی دیگر، در مورد عرضه نسل سوم پردازنده‌های رده بالا Threadripper کمپانی AMD نمی‌توان مطمئن بود زیرا پردازنده‌های مذکور به تازگی از نقشه راه شرکت حذف شدند. پیش از این، کمپانی AMD به عرضه هر دو سری از پردازنده‌های رایزن و Threadripper در سال میلادی جاری اشاره داشت اما در حال حاضر تنها به عرضه RYZEN 3000 در اواسط امسال اشاره شده است.

حذف شدن پردازنده‌های رده بالا این کمپانی از نقشه راه بحث های بسیار زیادی را به دنبال داشته است زیر این کمپانی بدون ذکر دلیل و در سکوت کامل این کار را انجام داد. اولین احتمالی که می‌توان داد این است که در تولید چیپ‌های لازم مشکلی بوجود آمده باشد اما نمی‌توان این مورد را تایید کرد؛ تمامی دنبال کنندگان این حوزه منتظر عرضه مادربردهای جدید این کمپانی در سری 500 هستند که از قرار معلوم مجددا AMD سوکت پردازنده AM4 را مورد استفاده قرار داده است. با این حال، مادربردهای مورد اشاره از نسل سوم پردازنده‌های رایزن پشتیبانی خواهند کرد و پیشتر AMD یک نمونه پردازنده از سری RYZEN 3000 که از هشت هسته پردازشی برخوردار بود را نمایش داد. افزون بر این می‌توان گفت، پردازنده‌های Threadripper 3000 از نظر ساختار Die شباهت بسیار زیادی را به سری EPYC Rome دارند که مخصوص حوزه دیتا سنتر است. AMD مدتی پیش رسما اعلام کرد، پروسه تولید سری جدید EPYC Rome به خوبی پیش می‌رود و در سه ماهه دوم این پردازنده‌ها به میزان محدود و در سه ماهه بعدی به صورت عمده در دسترس قرار خواهند گرفت.

با این حال دلایل محکمی بر نبود مشکلی طی ساخت چیپ‌ها وجود ندارد، سوال این است دقیقا چرا و به چه دلیل این سری پردازنده‌ها از نقشه راه شرکت حذف شدند. می‌توان احتمال داد حذف شدن این پردازنده‌ها تنها یک اشتباه بوده یا اینکه مشکلاتی پیش آمده عرضه پردازنده‌های مورد اشاره طبق برنامه پیش نخواهد رفت.

منبع: Tomshardware

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *