نظر عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره فیلتر تلگرام

نظر عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره فیلتر تلگرام


نظر عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره فیلتر تلگرام

ارتباطات > ارتباطات و فناوری – همشهری آنلاین:
یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: فیلتر تلگرام براساس رای صادر شده یک دادگاه است، اگر بنا باشد یک دادگاه رای صادر کند و بخشی از حقوق مردم را بگیرد دیگر چیزی از حقوق ملت باقی نخواهد ماند.

به گزارش ایسنا، جلیل رحیمی جهان آبادی با بيان اين مطلب افزود: درباره ارتباطات مجموعه مقررات در جهان وجود دارد و بر اساس مقررات حقوق بشری انسان در ارتباط با یکدیگر آزاد هستند و حق ارتباط، دسترسی به اطلاعات و نشر اطلاعات جز حقوق ذاتی افراد است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شوراي اسلامي تصریح کرد: تا زمانی که زمینه ارتباط سالم و گسترده برای مردم را فراهم نکرده‎ایم، نمی‌توانیم مردم را از ارتباطات دنیای امروز منع کنیم.

این عضو فراکسیون امید تاکید کرد: اگر با فیلتر تلگرام مردم به پیان‌رسان خارجی دیگر مهاجرت کردند می‌خواهیم چه کنیم؟ ما که نمی‌توانیم تمام پیام‌رسان‌های دنیا را فیلتر کنیم. نهایتا باید برق را قطع کنیم.

رحیمی جهان‌آبادی اظهار کرد: سیستم ارتباطی دنیا پیشرفته‌تر و گسترده‌تر از آن است که چنانچه به سرور پیام‌رسانی دسترسی نداشتیم ارتباط آن را قطع کنیم؛ می‌بایست تکنولوژی خود را تا تراز جهانی ارتقا دهیم و نرم‌افزاری جهانی ایجاد کنیم. تا زمانی که اعتماد و تکنولوژی خوب ایجاد نکنیم نمی‌توانیم جلوی این موارد را بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین فیلتر تلگرام بر اساس رای صادر شده یک دادگاه است، اگر بنا باشد یک دادگاه رای صادر کند و بخشی از حقوق مردم را بگیرد دیگر چیزی از حقوق ملت باقی نخواهد ماند؛ این کار نقض حقوق ملت است و به جز افزایش بی‌اعتمادی نسبت به نظام و سیستم چیز دیگری نخواهد داشت.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نتیجه فیلتر تلگرام این شده است که مردم را به سمت فیلترشکن‌های آمریکایی که بدافزارهای فراوانی هم دارند سوق داده‌ایم که این کار منطقی و عقلانی نیست.

رحیمی جهان‌آبادی افزود: تلگرام در اتفاقات دی ماه 96 نقش داشت اما خیابان‌ها، میدان‌ها، تلفن‌ها و … هم نقش داشتند؛ نمی‌توانیم میدان‌ها و خیابان‌ها را هم ببندیم. ریشه مشکلات دی ماه 96 را باید واکاوی کرد. طبق گزارش وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، نقش برخی عوامل خارجی در آن اتفاقات مشهود بود اما با بستن تلگرام نمی‌توان نفوذ خارجی‌ها را از بین برد چراکه این روزها صدها نرم‌افزار وجود دارد. اتفاقا بیشترین حجم ارتباط گیری در حوادث دی ماه 96 از طریق توییتر بوده است.

وی با اشاره به فعالیت مسئولین کشور در توییتر گفت: کجای جهان به این صورت است که قانونگذار قانونی را مصوب کند سپس خودش رعایت نکند؟ قانونی که اکثر مردم رعایت نمی‌کنند، مشکل از قانون است نه مردم.

این نماینده مجلس متذکر شد: اتفاقا زمانی که نرم‌افزاری مثل تلگرام بسته می‌شود کنترل وضعیت هم دشوارتر می‌شود چرا که کانال‌های ارتباطی گسترده‌تر می‌شود. زمانی که گروهی علنی فعالیت می‌کنند کنترل آن‌ها راحت‌تر از آن است که مخفیانه فعالیت کنند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *