نکاتی مهم که باید پیش از تهیه پردازنده‌های RYZEN 3000 بدانید

نکاتی مهم که باید پیش از تهیه پردازنده‌های RYZEN 3000 بدانید


کمپانی AMD برای اولین بار در سال 2016 میلادی پلتفرم جدیدی موسوم به AM4 را معرفی کرده است. این پلتفرم به عنوان سوکت پردازنده‌های کمپانی AMD نیز شناخته شده است که با سری اول، دوم و سوم سازگاری دارد. پیشتر کمپانی AMD نسل جدیدی از پردازنده‌های خود را معرفی کرد و بلافاصله مادربردهای مبتنی بر چیپست جدید X570 نیز از سوی تولید کنندگان معرفی شد. حال که مادربرد و پردازنده‌های جدیدی معرفی شدند، بهتر است نکاتی را پیش از اقدام به تهیه این محصولات بدانید. در ادامه این مطلب با سخت افزار همراه باشید.


RYZEN 3000

پیش از معرفی رسمی از پردازنده‌های جدید، مدل و مشخصات از سوی برخی منابع در قالب شایعاتی منتشر شدند. با این حال، موردی که در آن تردید وجود نداشت چیپست X570 بود، اما مشخص نبود که این چیپست با پردازنده‌های نسل قبلی خود سازگاری دارد یا خیر؛ حتی اینکه مادربردهای های سری 300 و 400 با نسل سوم پردازنده‌های رایزن دارند نیز مشخص نبود. طبق دیاگرامی که اخیرا کمپانی AMD منتشر کرده حال اطلاعات درست و مهم در دسترس قرار گرفته‌اند که لازم است تا پیش از تهیه چیپست و یا پردازنده‌های RYZEN 3000 دانست.

اگر دارنده مادربردهای سری 300 و 400 هستید، مانعی تهیه پردازنده‌های نسل سوم RYZEN از سوی کمپانی AMD برای شما وجود ندارد؛ البته باید بدانید در این دو سری تنها چیپست A320 است که به عنوان پایین رده‌ترین تراشه در این جمع با پردازنده‌های RYZEN 3000 سازگاری ندارد. مادربردهای مانند سری X370 و یا B450 پس از بروزرسانی بایوس قادر به پشتیبانی هستند و برای آپدیت بایوس تنها کافیست تا وارد وب سایت رسمی شرکت تولید کننده مادربرد خود (مانند ایسوس، گیگابایت و…) شوید و آخرین نگارش از بایوس مربوط به محصول خود را دانلود و پس از آن طبق راهنما نصب کنید. همچنین دیگر مادربردهای سری 300 و 400 به جز مدل A320 که به آن اشاره شد، تحت این شرایط با پردازنده‌های نسل سوم سازگاری خواهند داشت.

با این حال یک نکته دیگر وجود دارد که مربوط به عدم سازگاری مادربردهای جدید X570 با پردازنده‌های نسل اول است. این عدم سازگاری شامل حال APU های نسل اول نیز می‌شود که با پردازشگرهای گرافیکی مجتمع Vega همراه هستند. با این حال، طبق این دیاگرام دارندگان پردازنده‌های نسل دوم رایزن و همچنین دارندگان APU های این سری نیز می‌توانند از مادربردهای مبتنی بر تراشه مذکور استفاده کنند.

منبع: Guru3D

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *