نیروهای شهرداری تا پایان بحران مردم سیل زده را تنها نخواهند گذاشت

نیروهای شهرداری تا پایان بحران مردم سیل زده را تنها نخواهند گذاشتبه گزارش شهرنوشت، پیروز حناچی، شهردار تهران عصر سه‌شنبه ۲۷ فروردین برای شرکت در آیین بهره‌برداری از ۲۰ پروژه مدیریت شهری در منطقه ۶، به همراه محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و چند تن از اعضا شورای‌شهر به پایگاه پشتیبانی مدیریت ‌بحران کردستان رفت.

پیروز حناچی در این مراسم ضمن تبریک ایام ماه شعبان و ولادت حضرت علی اکبر و روز جوان، گفت: از طرف خودم و به نمایندگی از اعضا شورای شهر به خاطر تک‌تک پروژه‌هایی که امروز افتتاح شد، از همکارانم در شهرداری منطقه ۶ تشکر می‌کنم؛ چرا که این پروژه ها برای شرایط خاص شهر تهران بوده و برای بهتر شدن زندگی در پایتخت بسیار موثر است. نمی‌توانم خوشحالی‌ام را از بهره‌برداری از سوله بحران و همراهی با شرکت‌های دانش بنیان پنهان کنم؛ این همکاری‌ها می‌تواند سرنوشت پایتخت را تغییر دهد.  

شهردار تهران با اشاره به وقوع سیل در برخی از نقاط کشور عنوان کرد: برخی از تهدیدات قابل شناسایی‌اند و آمادگی و مقابله با آن ها نیز دست ما است. در سیل اخیر همه حادثه تلخ استان فارس را دیدیم. در فارس ما غافلگیر شدیم، چون به علایم توجه نکردیم، چون کارمان را به‌اندازه کافی درست انجام ندادیم، نام آن منطقه «مسیل‌آباد» بود؛ یعنی بارها آن‌جا سیل آمده بود. ما فراموش کرده بودیم و آمادگی نداشتیم. طی سالیان گذشته، پیش‌بینی‌های هواشناسی دقیق شده است و می‌شد دقیق‌تر عمل کرد، اما به اندازه کافی توجه نشد.

حناچی افزود: اگر دقت کنید درمی‌یابید که هسته‌های مرکزی شهرهای تاریخی هیچ‌کدام درگیر آب‌گرفتگی نشدند و تمام آب‌گرفتگی‌ها مربوط به بافت‌های جدید بود. من سال‌ها به این فکر می‌کردم که چرا بازار وکیل با باقی بازارها فرق دارد و باید از یک سکوی سنگی عبور کنید تا به مغازه برسید؛ تا این‌که در سیل اخیر فهمیدم تمام بازارها را آب گرفته بود، جز بازار وکیل.

شهردار تهران گفت: سیلی که در منطقه گلستان با آن مواجه بودیم، از جنگل آمده و در مصب رودخانه به لای تبدیل شده بود. در «پل‌دختر» روددره‌ها را داشتیم و جریان شدید سیل و تعدی شدید به روددره‌ها. در خوزستان، حجم شدید بارش را داشتیم؛ فقط در دریاچه ارومیه یک میلیارد متر مکعب آب ذخیره شده بود؛ میزان ورودی سد کرخه به ۸ هزار متر مکعب در ثانیه رسید، در حالی ‌که خروجی نمی‌توانست به بیش از ۲ هزار متر مکعب در ثانیه برسد؛ مدیریت استان مجبور شده بود دریچه‌های سد را باز کند و این یعنی تولید سیل.  

حناچی عنوان کرد: منطقه دشت آزادگان، شمال حمیدیه، شمال سوسنگرد و بستان به زیر آب رفت و اگر همت مردم نبود، شهرها نیز به زیر آب می رفتند.

او تأکید کرد: همکاری مسئولین و مردم محلی توانسته بود دژهای دفاعی را در شمال این شهرها به وجود بیاورد. عکسی را خودم گرفتم که در آن از یک درخت نخل، تنها تاج آن دیده می‌شد. هم به همت مردم آن مناطق آفرین می‌گویم، و هم به همت مردمی که به کمکشان شتافتند.  

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات مدیریت شهری برای مقابله با سیل در پایتخت پرداخت و گفت: ما در آغاز زمستان یک بار تمام رودها را لایروبی کردیم. پیش از عید نیز این آمادگی را به صورت مجدد درمورد روددره‌ها ایجاد کردیم؛ این آمادگی در روددره‌های مناطق شمالی تهران به شکل مضاعف ایجاد شد زیرا اگر در تهران سیل بیاید، ریشه‌اش در مناطق شمالی شهر است.  

حناچی تأکید کرد: روز ۱۲ فروردین تا آستانه سیل پیش رفتیم؛ در پل وردآورد آب به زیر عرشه پل فتح رسید و آماده بودیم که پل را ببندیم، اما خوشبختانه بارش قطع شد و سطح آب کاهش پیدا کرد. فراموش نکنیم در سال‌های گذشته ما با بارش و دبی کمتر از این در تهران، کشته هم دادیم.  

شهردار تهران با اشاره به این‌که اگر آماده نباشیم خطر به طور دایمی در کنار ماست، گفت: زمانی می‌توانیم از زلزله نجات پیدا کنیم که آموزش دیده باشیم؛ تجربه لرزیدن همگام زلزله هیچ‌وقت از یاد انسان نمی‌رود و بی‌بدیل است.

حناچی «یک خبر خوب» نیز داد: بنابر تجربه گزارش ملی پلاسکو، دولت تصمیم گرفت گزارش ملی برای سیل نیز تهیه کند. این گزارش ملی می‌تواند درس‌های بزرگی به ما بدهد؛ ما در گزارش ملی پلاسکو فهمیدیم که در اطفاء حریق ساختمان‌های بلند مشکل جدی داریم؛ فهمیدیم که هیچ اطلاعات دقیقی درمورد آسیب پذیری ساختمان‌های بلند نداریم. امیدواریم این گزارش ملی، که قرار است با دستور رییس‌جمهور تهیه شود، تاثیرات جدی داشته باشد.  

او در پایان خطاب به مدیران شهری منطقه ۶، بر ضرورت اطلاع‌رسانی درست درخصوص ۲۰ پروژه‌ای که افتتاح شد تاکید کرد و گفت: با اطلاع رسانی مناسب، امکان استفاده شهروندان از ظرفیت‌های ایجادشده را فراهم می کنیم.  

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *