هشدار سازمان ملل درباره اثرات زیست‌محیطی مصرف زیاد ماسه

هشدار سازمان ملل درباره اثرات زیست‌محیطی مصرف زیاد ماسهبه گزارش ایسنا، امروزه میزان وابستگی بشر به منابع ماسه تکان‌دهنده است به گونه‌ای که حجم ماسه مورد استفاده بشر پس از آب در رتبه دوم قرار دارد.

ماسه عنصر کلیدی در تولید سیمان، آسفالت و شیشه است و بخش مکمل جنبه‌های مختلف زندگی به حساب می‌آید. در سطح جهان، بشر بیش از ۵۰ میلیارد تن ماسه و شن مصرف می‌کند که روزانه به ازای هر نفر ۱۸ کیلوگرم است.

در گزارش سازمان ملل آمده‌ است: اکنون نیاز تمام‌نشدنی و سیری‌ناپذیر به این منبع طبیعی به یکی از چالش‌های اصلی قرن ۲۱ تبدیل شده‌ و برطرف ساختن آن مستلزم بهبود نظارت بر منابع جهانی ماسه است.

همچنین در این گزارش روش‌های تشویقی کاهش نیاز به ماسه جدید توصیه شده و بر تقویت سیاست‌هایی تاکید شده که هدف آن‌ها تضعیف تاثیرات زیانبار زیست محیطی استخراج شن و ماسه است.

به گزارش سایت تخصصی نیچر، بررسی‌ها نشان می‌دهد که نیاز به ماسه رو به افزایش است. طبق مطالعات در دو قاره آسیا و آفریقا افزایش ساخت و ساز نیاز به ماسه را در مدت دو دهه گذشته بیش از سه برابر افزایش داده‌ است. همچنین پیش‌بینی شده استخراج شن و ماسه تا سال ۲۰۶۰ در سطح جهان به ۸۲ میلیارد تن برسد. 

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *