هشدار محیط‌ زیست و منابع‌ طبیعی مازندران به احتمال آتش‌سوزی

هشدار محیط‌ زیست و منابع‌ طبیعی مازندران به احتمال آتش‌سوزیبه گزارش ایرنا، هواشناسی مازندران پنجشنبه با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به ورود جریان هوای جنوبی برای دیروز و امروز (۲۹ و ۳۰ شهریور) در استان هشدار داد و پیش‌بینی کرد که نه تنها دمای هوا در این مدت برای مناطع کوهستانی و سردسیری تا  ۳۵ درجه افزایش می‌یابد، برای مناطق جلگه‌ای هم دما تا ۳۳ درجه خواهد رسید و این موج گرمایی همراه با وزش بادهای شدید گرم نیز خواهد بود.

این در حالی است که مراتع و جنگل‌های استان در این ایام به دلیل خشک شدن علوفه‌ها و درختان در آسیب‌پذیرترین حالت خود قرار دارند و با کوچک‌ترین آتش‌افکنی خسارات شدیدی خواهند دید.

علاوه بر این با توجه همزمانی این موج گرمایی با روزهای آخر تعطیلات تابستانی و پیک مسافرت گردشگران به ییلاقات و جنگل‌های مازندران و این که حدود ۱۰۰ درصد از آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌های استان همواره ریشه انسانی دارند، هوشیاری در این زمینه را بیشتر می‌طلبد.

  • منابع طبیعی مازندران در حالت آماده

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه ساری اعلام کرد: برای روزهای آینده تمام اکیپ‌های شهرستانی و استانی منابع طبیعی استان در حالت آماده باش قرار دارند تا در صورت خطرات احتمالی وارد عمل شوند.

محمد موسوی تاکامی روز جمعه گفت: در حال حاضر تمامی برنامه‌های حفاظتی تدبیر شده و در حال انجام است و گشت‌زنی‌های ویژه از صبح امروز آغاز شده است.

وی با توصیه به این که مردم از طبیعت استفاده مناسب کنند، افزود: در این ایام به دلیل شرایط خوب آب و هوایی بازگشت مردم به دامن طبیعت بیشتر خواهد شد که رعایت پرهیز از نکات خطرآفرین همچون رها کردن آتش الزامی است.

  • ۱۵۰۴ خط ارتباطی مستقیم منابع طبیعی مازندران

مدیرکل منابع طبیعی منطقه ساری مازندران شماره تماس ۱۵۰۴ را خط ارتباطی مستقیم این نهاد با مردم اعلام کرد و گفت: شهروندان در صورت مشاهده هر گونه آتش‌سوزی مردم می‌توانند با این پل ارتباطی نه تنها آتش‌سوزی بلکه دیگر مخاطرات و حتی سوء استفاده قاچاقچیان را نیز گزارش دهند.

وی با اشاره به این که اغلب آتش‌سوزی‌ها ریشه انسانی دارند، افزود: امسال خوشبختانه به دلیل شرایط جوی مناسب سطح آتش‌سوزی در مراتع استان به شدت کاهش یافت و تنها سه مورد آتش‌سوزی در شهرستان‌های آمل و سوادکوه گزارش شد که جمعا به ۱۰ هکتار نیز نرسید.

موسوی با تاکید بر این که آتش‌سوزی عمدی و غیر عمدی هر دو از نظر قانون تخلف محسوب می‌شوند، گفت: در صورت مشاهده با افراد متخلف برخورد و به مراجع قضایی تحویل می‌شوند.

وی لذت از طبیعت را حق همه مردم دانست و افزود: اما همه باید احترام متقابل برای طبیعت قائل شویم و از ایجاد خسارت و خدشه در زیست طبیعت جلوگیری کنیم.

  • گردشگری مسئولانه داشته باشیم

مدیرکل محیط زیست مازندران نیز گردشگری مسئولانه را یکی از چالش‌های استان مازندران عنوان کرد و گفت: باید همه به این باور فرهنگی دست یابیم که نسبت به طبیعت رفتار مسئولانه داشته باشیم.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی با اشاره به این که ۱۰۰ درصد از آتش‌سوزی‌های عرصه‌ها طبیعی استان علت انسانی دارند به مسافران و مردم استان گفت: در این ایام وزش بادهای گرم، ممکن است دامنه کوچک‌ترین آتش را به یک فاجعه تبدیل و تا صدها کیلومتر گسترش دهند، لذا لازم است مردم استان و مسافران نسبت به هرگونه روشن کردن آتش جهت اوقات فراغت هوشیار باشند.

وی از مردم خواست حتما در زمان ترک محل  از خاموش شدن آتشی که روشن کردند، مطمئن شوند و از روشن کردن آتش در زیر تنه درختان و یا فضای باز پوشیده از علف‌های خشک جداً خودداری کنند.

مدیرکل محیط زیست مازندران با اشاره به سرمایه ملی بودن منابع طبیعی و محیط زیست تاکید کرد: همه در قبال آسیب به محیط زیست مسئول هستند و هیچ‌کس نباید از این مسئولیت شانه خالی کند و بی‌تفاوت باشد.

ابراهیمی گفت: مردم در صورت مشاهده هرگونه آتش‌سوزی نسبت به خاموش کردن آن اقدام کنند تا از گسترش دامنه آن جلوگیری شود.

وی همچنین از همه خواست تا در صورت فقدان بهره‌مندی از امکانات خاموش کردن آتش به نیروی انتظامی، نگهبانان جنگل، بخشداری، دهیاری و منابع طبیعی و محیط زیست اطلاع‌رسانی کنند.

این مسئول با اشاره به این که بیش از ۹۰ درصد از مسئولیت حراست و حفاظت عرصه‌های جنگلی استان با منابع طبیعی است، افزود: البته این به معنی بی‌تفاوتی محیط‌زیست نبوده و برای کمک به منابع طبیعی محیط زیست پای کار بوده و این را وظیفه خود می‌داند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *