همدان؛ میزبان همایش بین‌المللی راه ابریشم

همدان؛ میزبان همایش بین‌المللی راه ابریشم  • معرفی ظرفیت‌های همدان

معاون امور عمرانی استاندار در نشست خبری که پیش از آغاز این همایش برگزار شد، گفت: یکی از ویژگی‌های مهم این همایش برگزاری پنل‌های تخصصی در آن است و ما باید بتوانیم نهایت استفاده را از این پنل‌ها داشته باشیم و با افراد صاحب نفوذ ارتباط برقرار کنیم. ضمن این‌که باید محتوای خوبی از ظرفیت‌های همدان برای این پنل‌ها بسازیم.  محمودرضا عراقی ادامه داد: تعدادی از مهمانان همایش عضو کمیسیون ثبت جهانی هستند و ما می‌توانیم ذهن آنها را با آثاری مانند تپه هگمتانه، غار علیصدر و تپه نوشیجان آشنا کنیم تا با ذهنیتی فراتر از چند عکس و فیلم به فکر ثبت جهانی این آثار برای همدان باشند.  

  • توسعه همدان با محور گردشگری

رئیس شورای شهر همدان نیز در این نشست اظهار کرد: اعتقاد داریم یکی از محورهای توسعه همدان رونق گردشگری است و برگزاری چنین نشست‌هایی به توسعه همدان در محور گردشگری کمک شایانی خواهد کرد.  کامران گردان افزود: برای حمایت از این رویداد اعتبارات لازم را تخصیص داده‌ایم و امیدوارم این همایش در شناساندن بهتر همدان تاثیرگذار باشد. مدیران یونسکو می‌توانند در جذب گردشگر برای همدان موثر باشند. این رویداد برای جذب گردشگر داخلی، خارجی و جذب سرمایه‌گذاران در این زمینه حائز اهمیت است.

شهردار همدان نیز گفت: باید از هر فرصتی برای معرفی ظرفیت‌های همدان استفاده کنیم و چه خوب که با حضور ۱۶ کشور عضو سازمان جهانی راه ابریشم همدان معرفی شود.  عباس صوفی خاطرنشان کرد: اعضای سازمان جهانی یونسکو چند روزی مهمان همدان خواهند بود و علاوه بر اهمیت برگزاری همایش برای راه ابریشم، مساله مهم میزبانی همدان در این رویداد است. وفاق و همدلی خوبی بین دستگاه‌های مختلف ایجاد شده و امیدواریم این رویداد را به بهترین شکل برگزار کنیم.  وی توضیح داد: ۹۰ مهمان داخلی و خارجی و نمایندگان گردشگری ۱۶ کشور در این همایش حضور خواهند داشت، اما آنچه مهم است حضور مسئولان سازمان جهانی یونسکو در این برنامه است تا موضوع ثبت جهانی آثار تاریخی همدان پیگیری شود.

  • ظرفیت همدان در برگزاری رویدادهای بین‌المللی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان نیز با بیان این‌که امسال یک رویداد فنی و تخصصی بزرگ با تیم منسجم برگزار می‌شود، گفت: خوشبختانه ظرفیت خوبی به لحاظ نیروی انسانی برای برگزاری چنین رویدادی در همدان وجود دارد و مسئولان کشوری نیز توانایی همدان را در برگزاری رویدادهای بین‌المللی باور کرده‌اند.

علی مالمیر تصریح کرد: سیاست‌های وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری بر اثر رویدادهای بین‌المللی گذشته نسبت به محور گردشگری غرب کشور تغییر کرده است.  وی با بیان این‌که وضعیت گردشگری همدان رو به رشد است، افزود: سال گذشته به دلیل برگزاری رویداد همدان ۲۰۱۸ آمار گردشگران همدان در نوروز افزایش داشت و همدان رتبه دوم کشور را در افزایش گردشگر به دست آورد. بارش‌ها در نوروز امسال باعث نزول تعداد گردشگران همدان شد و در ۵ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۳۰ درصد رشد اقامت مسافر در همدان مواجه بودیم.  

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان با بیان این‌که این همایش ششمین نشست کمیته تخصصی راه ابریشم است، توضیح داد: محورهای تخصصی و متفاوتی در پنل‌های تخصصی برگزار خواهد شد و سیاست‌های خوبی برای ثبت آثاری چون سایت هگمتانه، سایت علیصدر، سایت ارزانفود و معابر دوران ماد مثل نوشیجان و حاجی‌خان تعیین شده است.  

  • ۳ پیشنهاد به یونسکو

حمید بادامی‌نجات، نایب‌رئیس شورای شهر اسلامی همدان، با بیان این‌که ۳ پیشنهاد به سازمان یونسکو داده شده است، گفت: راه‌اندازی دفتر منطقه‌ای یونسکو در همدان یکی از پیشنهادهایی است که در حال پیگیری آن هستیم. دومین پیشنهاد کشف و شناخت همدان به عنوان پروژه جهانی با همکاری سازمان میراث فرهنگی و شهرداری است و پیشنهاد سوم سیتی‌برندینگ همدان است. استان همدان چندین ظرفیت برای برندینگ دارد و سازمان یونسکو می‌تواند این پروژه را دنبال کند.  

  • ریز برنامه‌ها

دبیر کمیته اجرایی همایش جهانی راه ابریشم نیز درباره برنامه‌های همایش راه ابریشم توضیح داد: نشست اول در این همایش کمیته هماهنگی میراث برای تثبیت ثبت‌های زنجیره‌ای است. نشست ادیان و معنویات در جاده ابریشم دومین برنامه همایش جهانی راه ابریشم است.  حسن محمدی با بیان این‌که سومین برنامه تخصصی این همایش با عنوان کنفرانس بین ادیان و فرهنگ در دانشگاه بوعلی سینا برگزار می‌شود، گفت: مراسم افتتاحیه همایش جهانی راه ابریشم در استانداری و ۲ نشست تخصصی در هتل باباطاهر برگزار خواهد شد. در پایان نشست از پوستر این همایش جهانی رونمایی شد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *