همشاگردی سلام – همشهری آنلاین

همشاگردی سلام – همشهری آنلاینبه گزارش همشهری، از امروز، در سال تحصیلی جدید، حدود ۱۵ میلیون دانش‌آموز در کشور به مدرسه می‌روند که از این تعداد نزدیک به ۲ میلیون نفر در ۳ استان خوزستان، لرستان و ایلام هستند. خوزستان با یک میلیون و ۴۰۰ هزار دانش‌آموز، لرستان با ۳۵۲ هزار دانش‌آموز و ایلام با ۱۰۰ هزار دانش‌آموز از امروز سال تحصیلی خود را آغاز کردند.

تفاوتی که سال تحصیلی جاری با سال‌های قبل دارد، این است که دانش‌آموزان برخی استان‌ها مثل لرستان، خوزستان و ایلام بهار امسال با مساله سیل درگیر شدند و تعدادی از آنها کل بهار را مجبور شدند در چادرهای هلال احمر به سر ببرند و از درس و مدرسه عقب ماندند. آنها تابستان خوبی را هم نگذراندند چراکه یا در چادرها سکونت داشتند یا همراه با خانواده‌های خود درگیر تعمیر و ساخت‌وساز خانه‌های ویران‌شده‌شان بر اثر سیل بودند. سال تحصیلی نو آغاز شده است و همه این دانش‌آموزان، با همه سختی‌هایی که کشیده‌اند، باید بتوانند در کلاس‌ درس بنشینند و از آموزش یکسان برخوردار باشند و یک روز هم از قافله درس و مدرسه عقب نمانند، حتی بچه‌های پلدختر که مدرسه‌هایشان برای مهرماه آماده نشده است و تعدادی از آنها ناگزیرند بخشی از سال را در کانکس درس بخوانند تا تعمیر مدارسشان به پایان برسد و آنها بتوانند به مدرسه‌های خود برگردند.

 • سلام بر ماه مهر

فاطمه حافظی- خرم‌آباد – خبرنگار:

فصل بازگشایی مدرسه و تلاش و کوشش برای یادگیری از راه رسیده است و هم‌زمان با سراسر کشور، دانش‌آموزان لرستانی از امروز در کلاس‌های درس می‌نشینند و آموختن را آغاز می‌کنند.  ۳۵۲ هزار دانش‌آموز لرستانی در مقاطع پیش‌دبستانی، دبستان، متوسطه اول و متوسطه دوم از امروز وارد مدارس شده‌اند و در ۴۹۰۰ مدرسه تحصیل خواهند کرد. با وقوع سیل در فروردین سال جاری بسیاری از مدارس جنوب این استان تخریب شدند. با وجود تعمیر برخی از این مدارس، سال تحصیلی برای برخی از دانش‌آموزان در ۱۰۰ کانکس به عنوان کلاس درس آغاز می‌شود. یکی از موضوعاتی که در لرستان و سراسر کشور وجود دارد، کمبود معلم است. در حال‌ حاضر لرستان ۱۶۰۰ معلم کم دارد که این معضل قرار است با روش‌های مختلفی تا تعیین تکلیف و جذب معلمان جدید مدیریت می‌شود.

 • تعداد دانش‌آموزان لرستان 

سرپرست طرح و برنامه اداره کل آموزش و پرورش لرستان در مورد تعداد دانش‌آموزان این استان می‌گوید: در مجموع در استان به صورت تقریبی تعداد ۳۲۶ هزار و ۳۱۳ دانش‌آموز داریم که از این تعداد ۱۵۷ هزار و ۹۹۸ نفر دختر و ۱۶۸ هزار و ۳۱۵ نفر پسر هستند که در ۱۱ هزار و ۱۵۹ کلاس درس و ۴۹۳۳ مدرسه سال تحصیلی جدید را آغاز می‌کنند. «علی جودکی» می‌افزاید: از مجموع تعداد دانش‌آموزان، ۱۴ هزار و ۷۸ نفر دانش‌آموز پیش‌دبستانی داریم که از این تعداد ۷۸۲۷ نفر دختر و ۶۲۵۱ نفر پسر هستند. وی بیان می‌کند: در مقطع ابتدایی نیز ۱۴۷ هزار و ۲۵۶ دانش‌آموز داریم که از این تعداد ۶۹ هزار و ۹۳۳ نفر دختر و ۷۷ هزار و ۳۲۳ نفر پسر هستند.

سرپرست طرح و برنامه اداره کل آموزش و پرورش لرستان در مورد تعداد دانش‌آموزان مقاطع متوسطه اول و دوم نیز اظهار می‌کند: در استان به صورت تقریبی ۱۲۹ هزار و ۲۶۲ دانش‌آموز برای این ۲ مقطع داریم. از این تعداد ۷۴ هزار و ۳۲۷ دانش‌آموز مقطع اول متوسطه شامل ۳۵ هزار و ۵۴۹ دختر و ۳۸ هزار و ۷۷۸ پسر هستند. ۵۴ هزار و ۹۳۵ دانش‌آموز مقطع دوم متوسطه نیز شامل ۲۶ هزار و ۴۰۹ دختر و ۲۸ هزار و ۵۲۶ پسر هستند. جودکی ادامه می‌دهد: همچنین ۱۹ هزار و ۲۸۹ دانش‌آموز ابتدایی دوره اول شامل ۱۰ هزار و ۴ دختر و ۹۲۸۵ پسر داریم. در دوره ابتدایی دوم نیز ۱۵ هزار و ۹۹۵ دانش‌آموز شامل ۸۰۹۵ دختر و ۷۹۰۰ پسر داریم.

وی می‌گوید: در دوره‌های متوسطه اول و دوم حرفه‌ای استثنایی نیز ۴۳۳ دانش‌آموز داریم که از این تعداد ۲۶۰ نفر در دوره اول متوسطه پیش‌حرفه‌ای – استثنایی شامل ۱۰۰ دختر و ۱۶۰ پسر و در دوره دوم متوسطه حرفه‌ای – استثنایی نیز ۱۷۳ نفر شامل ۸۱ دختر و ۹۲ پسر تحصیل می‌کنند. جودکی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تعداد دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی نیز اشاره می‌کند و می‌افزاید: به صورت تقریبی ۳۲ هزار و ۸۳۰ دانش‌آموز پایه اول ابتدایی در استان داریم که شامل ۱۶ هزار و ۲۷ دختر و ۱۵ هزار و ۱۸۹ پسر هستند.  

 • ۴۱ هزار دانش‌آموز در ۳ رشته تحصیلی

جودکی همچنین به تعداد دانش‌آموزان در شاخه‌های عمومی، نظری، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش اشاره و اظهار می‌کند: به طور تقریبی ۵۴ هزار و ۹۳۵ دانش‌آموز داریم که از این تعداد ۲۶ هزار و ۴۰۹ نفر دختر و ۲۸ هزار و ۵۲۶ نفر پسر هستند. وی ادامه می‌دهد: در شاخه عمومی ۱۷۱ دانش‌آموز با ۲ دختر و ۱۶۹ پسر داریم، در شاخه نظری نیز ۴۲ هزار و ۳۱۱ نفر دانش‌آموز با ۲۲ هزار و ۲۲۰ نفر دختر و ۲۰ هزار و ۹۱ نفر پسر داریم. سرپرست طرح و برنامه اداره کل آموزش و پرورش لرستان می‌گوید: همچنین در شاخه فنی و حرفه‌ای نیز به صورت تقریبی در استان تعداد ۶ هزار و ۵۰۶ نفر دانش‌آموز داریم که از این تعداد ۱۹۴۰ نفر دختر و ۴ هزار و ۵۶۶ نفر پسر هستند.

وی بیان می‌کند: در شاخه کاردانش نیز تعداد ۵ هزار و ۹۴۷ نفر دانش‌آموز داریم که از این تعداد ۲ هزار و ۲۴۷ نفر دختر و ۳ هزار و ۷۰۰ نفر پسر هستند. جودکی همچنین به تفکیک تعداد دانش‌آموزان در ۳ رشته ریاضی و  فیزیک، علوم تجربی و علوم انسانی می‌پردازد و می‌افزاید: ۴۱ هزار و ۷۰۰ دانش‌آموز در این ۳ رشته تحصیلی داریم که از این تعداد ۲۳۱۳ نفر در رشته ریاضی و فیزیک، ۱۹ هزار و ۲۱۹ نفر در رشته علوم تجربی و ۲۰ هزار و ۱۶۸ نفر در رشته علوم انسانی تحصیل می‌کنند.

 • تعداد مدارس و کلاس‌های درس

این مسئول می‌گوید: در کل استان ۴۹۳۳ مدرسه با ۱۱ هزار و ۱۵۹ کلاس درس پذیرای دانش‌آموزان هستند.  جودکی می‌افزاید: بیشترین تعداد مدرسه و کلاس درس را شهر خرم‌آباد با ۸۵۲ مدرسه و ۲۲۶۱ کلاس و کمترین تعداد را نیز ویسیان با ۶۰ مدرسه و ۱۵ کلاس درس دارد.

 • وجود ۲۵ منطقه آموزشی 

سرپرست طرح و برنامه اداره کل آموزش و پرورش لرستان همچنین بیان می‌کند: لرستان ۲۵ منطقه آموزشی شامل خرم‌آباد ناحیه یک و ناحیه ۲، پاپی (راه‌آهن)، الشتر، چگنی، زاغه، پلدختر (ملاوی)، ویسیان، نورآباد (دلفان)، کوهدشت، طرحان، الیگودرز، ازنا، بروجرد، اشترینان، دورود، سیلاخور، رومشگان، بیران‌شهر، معمولان، زز و ماهرو، کوهنان، کاکاوند و عشایری لرستان دارد. وی ادامه می‌دهد: در حوزه عشایری لرستان ۴۴۶ مدرسه و ۱۹۶ کلاس درس با جمعیتی بالغ بر ۴۴۰۲ نفر دانش‌آموز آماده تحصیل هستند.

 • کمبود ۱۶۰۰ معلم 

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان نیز با اشاره به تعداد معلمان فعال در لرستان می‌گوید: در مجموع، به صورت تقریبی، در استان ۲۰ هزار و ۵۹۰ معلم داریم که از این تعداد ۱۶ هزار و ۶۱۶ نفر دارای ابلاغ هستند و ابلاغ ۳۹۷۴ نفر از آنها در حال تکمیل است.   «رضا زینی‌وند» می افزاید: کمبود معلم در سراسر کشور و به تبع آن در لرستان وجود دارد. در لرستان به صورت تقریبی ۱۶۶۶ معلم کم داریم و بیشترین نیاز هم در مقطع ابتدایی است. وی اظهار می‌کند: این کسری معلم با روش‌های مختلفی در استان تا تعیین تکلیف نهایی از سوی وزارتخانه مدیریت می‌شود. البته این مدیریت‌ نیز با هماهنگی و اجرای دستورهای وزارتخانه انجام می‌شود.

 • روش‌های جبران کمبود معلم در لرستان

زینی‌وند توضیح می‌دهد: بخشی از کمبود معلم در لرستان از طریق حق‌التدریس جبران می‌شود، به این صورت که به برخی از معلمان – علاوه بر ساعات موظفی‌شان – ساعاتی نیز به عنوان حق‌التدریس داده می‌شود. وی اظهار می‌کند: بخش دیگر این کمبود از طریق جذب سربازمعلم جبران می‌شود.  مدیرکل آموزش و پرورش لرستان همچنین می‌گوید: با دریافت مجوز از وزارتخانه،  تعدادی از افراد بازنشسته آموزش و پرورش هم دوباره به کار دعوت می‌شوند. البته این افراد تنها می‌توانند در مناطق محروم و روستایی فعالیت کنند و بیش از ۱۴ ساعت در هفته هم نمی‌توانند کلاس داشته باشند.

 • آغاز سال تحصیلی دانش‌آموزان پلدختر در کانکس

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس لرستان نیز در مورد مدارس تخریبی لرستان بیان می‌کند: در مجموع ۴۲۳ فضای آموزشی استان تحت تاثیر سیل فروردین‌ماه قرار گرفتند. از این تعداد ۳۱۰ واحد به تعمیر نیاز داشتند که تعمیرشان به پایان رسیده است. با این حال، مهرماه امسال ۱۰۰ کلاس درس در کانکس آغاز می‌شوند. «محمدرضا حیدری» ادامه می‌دهد: واحدهای تعمیری شامل ۱۷۵۵ کلاس درس از ۵ تا ۱۰۰ درصد به تعمیر نیاز داشتند که با تلاش شبانه‌روزی برای بازگشایی در اول مهرماه آماده هستند.

وی می‌گوید: از مجموع ۱۱۳ واحد تخریبی نیز کار احداث ۶۲ واحد آغاز شده است که برخی در دهه فجر امسال و برخی نیز سال آینده تحویل داده می‌شوند. تلاش می‌شود مدارس دوکلاسه تا پایان مهرماه آماده شوند. حیدری می‌افزاید: در مناطقی همچون رودبار و کوهنانی، تاکنون زمینی خریداری یا جانمایی نشده است و مادام که تعداد خانوارهای روستاها اعلام نشود، نمی‌توان کلاس‌های مورد نیاز مدارس آنها را تعیین و ساخت ‌و ‌ساز را آغاز کرد. وی اظهار می‌کند: تجهیزات مدارس سیل‌زده در حال تحویل به آموزش و پرورش است. همچنین ۱۴ واحد آموزشی باید دوباره جانمایی شوند که دبیرستان خدیجه کبری معمولان و مدرسه روستای چم‌مهر پلدختر از جمله آنها هستند. این مدارس به هیچ وجه در محل قبلی احداث نخواهند شد.

پرستو وطنی – اهواز –خبرنگار:

خوزستان، با وجود همه سختی‌ها و اوضاع ناگواری که بهار امسال به دلیل وقوع سیل از سر گذراند، توانست خود را برای ماه مهر و فصل مدرسه رفتن دانش‌آموزان آماده کند. در این استان برای سال تحصیلی جدید ۱۰ هزار مدرسه در قالب ۴۳ هزار و ۴۰۹ کلاس درس کار خود را شروع کرده‌اند و قرار است حدود یک میلیون دانش‌آموز در این کلاس‌ها بنشینند و الفبای علم و زندگی را بیاموزند. از این تعداد ۱۲۸ هزار نفر کلاس‌اولی هستند و برای نخستین بار قدم به محیط مدرسه گذاشته‌اند.

 • یک میلیون دانش‌آموز

سرپرست اداره‌ کل آموزش و پرورش خوزستان درباره آمار دقیق دانش‌آموزان خوزستانی می‌گوید: در سال تحصیل جدید ۹۹۵ هزار و ۲۴۱ دانش‌آموز در مقاطع مختلف در کلاس‌های درس نشسته‌اند که ۴۷۱ هزار و ۳۶۲ نفر از آنها دختر و ۵۲۳ هزار و ۸۷۹ نفر پسر هستند. «علی رفیعی» می‌افزاید: همچنین ۱۲۸ هزار نفر کلاس‌اولی هستند و تحصیل خود را در پایه اول دبستان آغاز کرده‌اند.

 • کمبود معلم در استان

نکته مهم درباره خوزستان این است که این استان هر سال با کمبود قابل‌ توجه معلم مواجه است و این وضعیت هر سال بدتر از سال گذشته می‌شود. سال گذشته استان ۷ هزار معلم در همه مقاطع تحصیلی کم داشت و امسال این آمار به ۱۶ هزار نفر رسیده که بسیار نگران‌کننده است. مهرماه سال گذشته بسیاری از دانش‌آموزان خوزستانی در کلاس‌های درس حاضر شدند، اما معلمی نبود که به آنها خوش‌آمد بگوید و دل آنها را برای یک سال تحصیلی قرص کند. امسال نیز بسیاری دانش‌آموزان در حالی فصل مدرسه را آغاز کرده‌اند که گفته می‌شود کمبود ۹ هزار معلم وجود دارد.  

سرپرست اداره‌ کل آموزش و پرورش خوزستان در این زمینه می‌گوید: خوزستان رتبه سوم کشور را از لحاظ تعداد دانش‌آموزان دارد، اما در آمار نیروی انسانی صاحب رتبه پنجم کشوری است. رفیعی با بیان این‌که آمار دانش‌آموزان با آمار نیروی انسانی در استان هم‌خوانی ندارد، ادامه می‌دهد: برای سال تحصیلی جدید با کمبود ۱۶ هزار معلم مواجهیم. وی می‌گوید: کمبود معلم در خوزستان از دوران جنگ وجود دارد و هنوز جبران آن ممکن نشده است.

 • راه جبران کمبود معلم

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان اظهار می‌کند: امسال مدارس خوزستان به دلیل کمبود معلم دونوبته شده‌اند تا کلاسی در استان به دلیل کمبود نیرو بدون معلم نماند. وی با اشاره به این‌که ۹۱ درصد مدارس استان در سال تحصیلی گذشته در نوبت صبح فعال بودند، می‌افزاید: در استان با کمبود ۹ هزار معلم مواجهیم. بنابراین امسال برای این‌که در آموزش مشکل نداشته باشیم، اغلب مدارس استان را در ۲ نوبت فعال کرده‌ایم.

رفیعی می‌گوید: با دونوبته کردن مدارس، معلم‌ها در نوبت عصر هم می‌توانند تدریس کنند. با توجه به مشکلات اقتصادی و سخت بودن تامین تجهیزات و لوازم مورد نیاز مدارس، با این کار می‌توان از تجهیزات مدارس در ۲ نوبت استفاده کرد. این مسئول ادامه می‌دهد: توزیع نیروی انسانی در مناطق محروم استان خوب نیست و از نیروهای باتجربه و باکیفیت در این مناطق استفاده نمی‌شود. باید با توزیع مناسب نیروها عدالت آموزشی در کل استان رعایت شود.

 • هیچ دانش‌آموزی بدون مدرسه نمی‌ماند

اما در هیاهوی اشتیاق دانش‌آموزان خوزستانی در زنگ تفریح و کلاس درس و… نباید از دانش‌آموزانی غافل شد که از تحصیل بازمانده‌اند و نیز دانش‌آموزانی که در سیل فروردین امسال مدارس آنها آسیب دید و بدون مدرسه ماندند. اگرچه مسئولان استان از همان زمان وقوع سیل قول دادند که هیچ دانش‌آموزی در سال تحصیلی پیش رو بدون مدرسه نخواهد ماند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان چندی پیش به رسانه‌ها گفته بود: برای اول مهر هیچ دانش‌آموزی در مناطق سیل‌زده بدون مدرسه نخواهد ماند. «علی قربانی» اکنون نیز اظهار می‌کند: ۱۱۳ مدرسه در استان خوزستان در زمان وقوع سیل دچار آسیب شدند که از این تعداد ۷۸ مدرسه به تعمیر نیاز دارند و ۳۵ مدرسه باید تخریب و دوباره ساخته شوند.

وی می‌افزاید: از ۷۸ مدرسه تعمیری همه آماده شده‌اند و برای اول مهر پذیرای دانش‌آموزان هستند. از ۳۵ مدرسه احداثی هم حدود ۲۰ مدرسه تا ۲۵ مهر آماده می‌شوند و ساخت ۱۰ مدرسه دیگر هم تا اول آذرماه به پایان خواهد رسید. رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خوزستان می‌گوید: در خصوص مدارسی که ساخت‌ و ساز آنها هنوز به پایان نرسیده، با آموزش و پرورش هماهنگی‌هایی صورت گرفته و بنا شده است برای تحصیل دانش‌آموزان این مدارس از شیفت مخالف مدرسه‌های مجاور یا برای یک ماه از فضاهای استیجـــاری یا ساختمان‌های ادارات استفاده شود.

 • بوی کتاب و کاغذ نو

رمضان نوری – ایلام –خبرنگار:

هم‌زمان با بازگشایی مدارس در سراسر کشور ۹۹ هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز ایلامی در ۱۲۵۰ فضای آموزشی سال تحصیلی خود را آغاز کردند. امسال نیز دانش‌آموزان ایلامی با شور و اشتیاق وارد کلاس و مدرسه می‌شوند، مدارسی که به گفته مسئولان استان برای حضور دانش‌آموزان آنها آماده شده‌اند. همچنین، بیش از ۹ هزار کلاس اولی در استان برای اولین بار وارد فضای علم و دانش می‌شوند.

 • آمار امسال دانش‌آموزان 

مدیرکل آموزش و پرورش استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار همشهری به فراهم بودن تمامی شرایط برای تحصیل در سال تحصیلی جدید در مدارس استان اشاره می‌کند و می‌گوید: تمام امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در مدارس استان برای دانش‌آموزان فراهم است. «اسفندیار رستم‌زاد» با اشاره به این‌که امسال ۹۹ هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز ایلامی وارد مدرسه شده‌اند، می‌افزاید: از این تعداد ۹۰ هزار نفر در مدارس دولتی و بقیه در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند.

وی بیان می‌کند: نیمی از جمعیت دانش‌آموزی این استان مربوط به مقطع ابتدایی است، ۵۴ هزار و ۷۹۱ نفر در مدارس ابتدایی و ۴۴ هزار و ۶۶۸ نفر در دوره‌های متوسطه اول و دوم تحصیل خواهند کرد. رستم‌زاد می‌گوید: ۱۱ هزار معلم در مدارس استان مشغول به فعالیت هستند، بیان می‌کند: مشکلی از بابت کمبود معلم در استان وجود ندارد. وی ادامه می‌دهد: جمعیت دانش‌آموزان پایه اول استان ایلام در سال تحصیلی جدید ۹ هزار و ۷۱۲ نفر است که از امروز در ۳۱۰۰ کلاس درس مشغول به تحصیل شده‌اند.

 • ۱۵ فضای آموزشی جدید

سرپرست اداره کل نوسازی مدارس استان ایلام نیز به خبرنگار همشهری اظهار می‌کند: امسال ۱۲۵۰ فضای آموزشی در استان برای تحصیل دانش‌آموزان ایلامی آماده شده است. «نصرت‌الله رحیمی» می‌افزاید: در طول مهرماه نیز ۱۵ فضای آموزشی جدید به مدارس روستایی و شهری استان اضافه می‌شوند. این تعداد فضای آموزشی با ۱۵ میلیارد تومان اعتبار ساخته شده‌اند.

وی می‌گوید: برای سال تحصیلی جدید در مدارس استان ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تجهیزات آموزشی، هوشمندسازی و کلاسی شامل صندلی، رایانه و پرینتر و… خریداری شده است. این مسئول بیان می‌کند: ۲۷ درصد فضاهای آموزشی استان شامل ۳۰۸ مدرسه و ۷۴۵ کلاس با مشارکت اداره کل آموزش و پرورش استان هوشمند شده است. رحیمی ادامه می‌دهد: هم‌اکنون ۲۲۴ مدرسه با هزار کلاس درس در استان ایلام هست که سیستم گرمایشی استاندارد ندارند. البته علمک گاز برای آنها نصب شده است و در سال تحصیلی جدید به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز خواهند شد.

 • نظارت بر سرویس‌های مدارس 

همچنین، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام می‌گوید: داشتن برگ معاینه فنی، بیمه شخص ثالث و سرنشین، وسایل ایمنی از جمله کمربند ایمنی، جعبه کمک‌های اولیه و کپسول اطفای حریق و علائم ممیزه روی بدنه خودرو از جمله شرایط و ضوابط خودروهای حمل ‌و ‌نقل دانش‌آموزان هستند.
سرهنگ «ابوالفضل کهزادی» ادامه می‌دهد: مدیران مدارس مسئول نظارت بر فعالیت سرویس‌های دانش‌آموزی هستند.

وی می‌گوید: در سال‌های گذشته با خودروهایی که سرویس مدرسه بوده و تخلف کرده بودند، برخورد قانونی صورت گرفته  است. کهزادی می‌افزاید: امسال برای آموزش رانندگان سرویس‌های مدارس اقدام شده است و این سرویس‌ها حتما توسط پلیس کنترل می‌شوند. داشتن گواهی سلامت جسمی برای رانندگان سرویس‌های مدارس الزامی است. وی می‌گوید: پلیس با سرویس‌های غیرمجاز یا خودروهایی که برچسب مدرسه و معاینه فنی ندارند، به شدت برخورد و از فعالیت آنها جلوگیری می‌کند.  

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *