همشهری آنلاین – بیانیه هیأت داوران هفدهمین مسابقه سالانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر منتشر شد

همشهری آنلاین – بیانیه هیأت داوران هفدهمین مسابقه سالانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر منتشر شدهمشهری آنلاین: بیانیه هیأت داوران هفدهمین مسابقه سالانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر منتشر شد. اسامی نامزدهای این دوره از مسابقه اعلام شده است.

هیأت داوران هفدهمین مسابقه سالانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر متشکل از: دکتر بهروز غریب پور، دکتر یونس شکرخواه، دکتر حمیدرضا مدقق و با همراهی حمید جبلی (کارشناس و مشاور هیأت داوران در بخش عکس) بیانیه خود و نیز نامزدهای این دوره از مسابقه را به شرح زیر منتشر کردند:

تئاتر، رسانه است؛ رسانه‌­ای که بیش از آن که کارکرد اطلاع رسانی داشته باشد، عهده دارطیف وسیعی از وظایف ازسرگرم کنندگی، فرح بخشی و در صدر همه آنها، آگاهی بخشی برای جامعه مخاطبانش است.

تئاتر، هنر رودررو بودن با مخاطب است؛ رسانه‌­ای زنده که‌بنیانِ دیگر رسانه‌­ها، به ویژه سینما و تلویزیون است. شکلی از ارتباطات چهره به چهره که با بهره‌گیری توامان از بیان و زبان بدن و تصویر سازی صحنه‌ای، برای تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب از دیرباز و تا به امروز می‌کوشد و به رغم حضور رقبای جدید هرگز از عرصه تمدن بشری بیرون نرفته و نخواهد رفت.

تئاتر، پدیده و فعالیتی اجتماعی است؛ رسانه‌ای مردم محور که در معرض قضاوت مخاطبانش قرار می­‌گیرد تا آنها به شناختی بهتر و عمیق‌تر از خود و جامعه پیرامون‌شان دست یابند.

با همه اینها تئاتر به عنوان ابزار ارتباطیِ انسان­ها و رسانه­‌ای برای بیان اندیشه، شناخت اجتماعی، آگاهی جمعی و موثر در بینش اجتماعی، برای حفظ بقای خود نیازمند حمایت، توجه، نقد و پژوهشِ دقیق، عالمانه و منصفانه دست اندرکاران سایر رسانه­‌هاست تا اهالی تئاتر و مخاطبان آنها در تعاملی دوسویه از کیفیت بهتری در ارائه آثار و ارتقای دانش مخاطبان موثر باشند.

هیأت داوران مبتنی بر این دیدگاه، آثاررسیده به مسابقه سالانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر را بررسی و داوریکرد و ضمن تجلیل از همه شرکت کنندگان در این مسابقه، نکاتی را بنابر وظیفه ای که به عهده داشت، برای بهبود هر چه بهتر آثار بیان می کند:

آثار حاضر در بخش «گفت‌وگو» برخوردار از کیفیت مناسبی بود. پرسش­هایِ خوب طراحی شده، نشان از تسلط مصاحبه‏گران بر موضوع مصاحبه‌ها داشت وشمارِ گفت‌وگوهای عمقی و دقیق، قابل توجه بود.

اما در بخش «گزارش»، شمار آثار بهره مند از اصول گزارش نویسی اندک بود. رعایت بی­طرفی، پرهیز از قضاوت کردن و توصیف و تصویرپردازی با بهره‌گیری از نثری شیوا، معیارهایی بود که در کمتر گزارشی دیده می­‌شد. همچنین تعدادی از آثار ارسال شده به این بخش اساساً گزارش محسوب نمی‌شد.

در بخش «نقد» کمیت آثار قابل توجه بود و بسیاری از آنها نیز کیفیت لازم را داشت؛ امری که بیانگر فعالیت نویسندگان و روزنامه نگارانی در حوزة تئاتر است که هم «هنر ـ رسانه تئاتر» را می­‌شناسند و هم با مبانی و اصول نقد ژورنالیستی آشنایی دارند.

در بخش «یادداشت» با وجود شمار قابل توجه آثار دریافت شده، تعداد مطالب قوی، دلچسب و دلنشین اندک بود. رعایت ایجاز و مختصر و مفیدنویسی، بنیادی‌ترین اصل یادداشت نویسی است که در بیشتر آثار این بخش دیده نمی­‌شد و از این رو در عمل، غالب مطالب دریافت شده، در مرز بین گزارش، مقاله، نقد و یادداشت سرگردان مانده بود.

در بخش «مقاله» حضور مقاله­‌های علمی‌ـپژوهشیِ‌دارای کیفیت که دانشجویان علاقمند به تئاتر با صرف وقت بسیار تهیه کرده بودند، قابل توجه بود. اما فارغ از این مقاله‌­های دانشگاهی، هیچ مقاله ژورنالیستی درباره مسائل و موضوع‌­های دامنگیر و فراگیر تئاتر ارائه نشده بود که به نوبه خود جای دریغ و تاسف است.

در بخش «ترجمه»، آثار حاضر، نشان از تسلط مترجمان بر هر دو زبان مبدا و مقصد داشت؛ امری که در عمل، سبب ترجمه­‌هایی رسا و کم نقص شده بود. این آثار برگرفته از منابع معتبر بودند وموضوع‌های درخور و مفیدشان، افزایش آگاهی و دانشِ علاقمندان ایرانی تئاتر را موجب می‌­شد.

در بخش «عکس» انتظار مشارکت بیشتری می‌­رفت و آثار حاضر در این بخش کمیت قابل توجهی نداشت. با این حال، کیفیتِ همین تعداد معدود و محدود نیز نشان از ظرفیت رو به رشد عکاسی تئاتر ایران دارد؛ ظرفیتی که در صورت درآمیختن زیبایی شناسی هنری با معیارهای ژورنالیستی، بیش از بیش مورد توجه قرار خواهد گرفت و موثر خواهد بود.

هیات داوران امیدوار است همنشینی و داد و ستد رسانه تئاتر با دیگر رسانه‌­ها در سال‌های پیش رو افزون شود و هر دو حوزه، در تعاملی مفید و اثرگذار به جایگاه واقعی و درخور خود درفرهنگ وهنر این مرزوبوم دست یابند.

اسامی نامزدهای بخش‌های مختلف هفدهمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر به شرح زیر است:

                                                                                                    

بخش گفت و گو:

«امیرحسین سیادت» از دفترهای نیلا، «آزاده فخری» از مجله زنان امروز و «ایرج افشاری اصل» از هفته‌نامه صدا

بخش گزارش:

«سبا حیدرخانی» از خبرگزاری ایلنا و «بهروز فائقیان» از سایت ایران تئاتر

بخش نقد:

«شهرام خرازی‌ها» از روزنامه قانون، «محسن خیمه‌دوز» از روزنامه شرق و «هومن نجفیان» از مجله نمایش

بخش یادداشت:

«شهرام خرازی‌ها» از روزنامه بهار، «فرزانه ابراهیم‌زاده» از روزنامه جامعه فردا و «بابک زینالی» از سایت ایران تئاتر

بخش مقاله:

«محمد نجاری» و «ابوالقاسم قوام» از فصلنامه علمی پژوهشی کهن‌نامه ادب پارسی، «احسان زیورعالم» و «سید فضل‌الله میرقادری» از مجله بوستان ادب و «شیرین میرزانژاد جیرده» از سایت خبری تئاتر

بخش ترجمه:

«سارا منصوری» از مجله نقد هنر، «مریم خباز» از مجله نقد هنر و «فاطمه صمدزاده» از مجله نمایش

بخش عکس:

«سهیل صحرانورد»، «بهار نیک‌پور » و «مرجانه پورحسین»

گفتنی است از برگزیدگان هفدهمین مسابقه مطبوعاتی سالیانه انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر، عصر پنجشنبه ۶ دی ۹۷، طی مراسمی تقدیر خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *