ورود به جهان بازی‌های رایانه‌ای با مادربردهای AORUS X570 گیگابایت

ورود به جهان بازی‌های رایانه‌ای با مادربردهای AORUS X570 گیگابایت


کمپانی گیگابایت در جدیدترین اقدام خود پرده از نسل جدید سخت‌افزارهای مادربرد نوین و تازه‌نفس X570 برداشت و هدف از معرفی محصولات را آزاد ساختن پتانسیل حقیقی نسل سوم پردازنده‌های مرکزی سری رایزن کمپانی ای‌ام‌دی اعلام داشته است.

کامپیوتکس 2019: ورود به جهان بازی‌های رایانه‌ای با مادربردهای AORUS X570 گیگابایت

مادربردهای سری X570 AORUS کمپانی گیگابایت با سازگاری کامل خود با پردازنده‌های مرکزی فوق، در قالب اولین محصولات شروع‌کننده پشتیبانی از نسل چهارم فناوری PCIe یا به عبارتی دیگر PCIe 4.0 به شمار می‌روند که با برخورداری از طیف گسترده‌ای از ویژگی‌های مختلف، عصر نوینی را با خود به ارمغان آورده‌اند. سخت‌افزار مادربرد X570 AORUS XTREME که دارنده عنوان پرچم‌دار در میان محصولات مبتنی بر چیپست X570 به شمار می‌رود از طراحی منبع تغذیه 16 فاز دیجیتال واحد پردازنده مرکزی جهت مدیریت غیرقابل مقایسه توان برخوردار بوده و پشته هیت‌سینک دارای آرایه‌ای از باله‌های یکپارچه به همراه لوله‌های انتقال حرارت (هیت پایپ) با تماس مستقیم با رگلاتور ولتاژ نیز وظیفه دفع میزان حرارت تولیدی را بر عهده گرفته‌اند. هدف از تعبیه‌سازی دو ویژگی نامبرده بر طبق گفته کمپانی گیگابایت بهینه‌سازی پتانسیل و کارایی نسل سوم واحدهای پردازنده مرکزی رایزن کمپانی ای‌ام‌دی می‌باشد. مادربردهای دست‌چین شده سری X570 AORUS کمپانی نامبرده علاوه بر قابلیت‌های فوق، قادرند تا با عنایت به پشتیبانی خود از اتصالات 2.4 گیگابیت بر ثانیه WiFi 6 در کنار استاندارد بیسیم 802.11ax، سرعت چشمگیری را در دسترسی به شبکه گسترده وب فراهم آورده و با استفاده از جدیدترین نسخه از فناوری Q-Flash Plus، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به به‌روزرسانی بایوس خود بپردازند. مادربردهای X570 AORUS کمپانی گیگابایت جهت حکمرانی بر عصر جدید بازی‌های رایانه‌ای تحت معرفی قرار گرفته‌اند. آقای جکسون سو، مدیریت کانال ارائه راه‌حل‌های توسعه محصولات کمپانی گیگابایت در این باره گفته است:

“در انتظار عرضه چیپست X570 و پردازنده‌های مرکزی نسل سوم رایزن از جانب ای‌ام‌دی، کمپانی گیگابایت نیز سری ویژه‌ای از محصولات طراحی شده خود را با سازگاری مطلوب و کیفیت بالا جهت میزبانی پلتفرم تازه‌نفس کمپانی نامبرده، در عین پشتیبانی از تمامی قابلیت‌های محصولات گیمینگ را آماده عرضه به بازار داشته است. بدون شک بازی بازان و کاربران متمرکز بر کارایی با شناخت ویژگی‌های تعبیه شده در ساختار مادربردهای X570 AORUS تحت تأثیر قرار می‌گیرند که از جمله برخی از آن‌ها می‌توان به طراحی 16 فاز مدار رگلاتور ولتاژ، نسل چهارم فناوری PCIe، اتصالات پرسرعت شبکه، سیستم نورپردازی RGB Fusion و رابط کاربری باز طراحی شده بایوس اشاره کرد. مهندسی محصولات ما با عنایت به تدارک تحقیقات و توسعه حرفه‌ای به‌گونه‌ای انجام پذیرفته‌اند تا سخت‌افزارهای مادربرد از توانایی فراهم آوردن کارایی و پایداری مورد نیاز بازی بازان هنگام سرهم‌بندی یک سیستم رایانه‌ای بر پایه پلتفرم‌های دسکتاپ کمپانی ای‌ام‌دی را برخوردار باشند.”

کامپیوتکس 2019: ورود به جهان بازی‌های رایانه‌ای با مادربردهای AORUS X570 گیگابایت

نسل سوم پردازنده‌های مرکزی کمپانی ای‌ام‌دی در حال حاضر بر روی کاغذ از پتانسیل بیشتری نسبت به واحدهای هم‌رده نسل پیشین خود برخوردار بوده و با توجه به اختلاف کارایی و پشتیبانی از ویژگی‌های منحصر به فرد نظیر نسل چهار فناوری PCI-Express، توجیهی منطقی را برای ارتقاء به ارمغان آورده‌اند. بر همین اساس کمپانی گیگابایت به‌منظور استخراج حداکثر توان نهفته در بطن پردازنده‌های مرکزی فوق به استفاده از طراحی مدار رگلاتور دیجیتال با برخورداری از حداقل تعداد 14 فاز در تمامی سخت‌افزارهای مادربرد سری X570 خود مبادرت ورزیده است. وظایف مختلف و سربارهای پردازشی گوناگون نیازمند مقدار توان متفاوتی بوده و این مهم باید با دقت دوچندانی در تمام مدت در اختیار واحد پردازنده مرکزی قرار گیرد. کمپانی گیگابایت در جهت فائق آمدن بر این موضوع و تضمین جریانی روان و مدیریت بهتر انرژی هنگامی‌که پردازنده مرکزی در حال عملکرد با حداکثر توان خود است به استفاده از المان‌های الکتریکی PowlRstage یا DrMOS و ترکیبی از دیگر ماسفت‌های موجود پرداخته است.

سخت‌افزار مادربرد X570 AORUS XTREME که عنوان پرچم‌دار را در بین دیگر محصولات یدک می‌کشد تعداد 16 فاز Infineon با قابلیت فراهم آوردن جریانی به بزرگی 70 آمپر بر هر فاز را جهت کاهش میزان امپدانس الکتریکی و بهبود تعادل در ساختار خود جای داده است. دسترسی پردازنده مرکزی به تعداد فاز اشاره شده منجر به کاهش زمان بارگذاری توان بر هر فاز می‌گردد که این مهم در تولید میزان حرارت کمتر، بهبود راندمان کلی، ماندگاری بیشتر و فزونی طول عمر تأثیرگذار می‌باشد. ساختار فوق علاوه بر ویژگی‌های نامبرده، در افزایش کارایی اورکلاک نیز مثمرالثمر واقع شده و به مصرف‌کنندگان خود اجازه می‌دهد تا بدون نگرانی از بابت ناپایداری منبع تغذیه رایانه شخصی و یا تولید میزان حرارت فراوان که به جلوگیری از افزایش بیشتر فرکانس و یا ظهور مشکلات مختلف منتهی می‌گردند به استخراج حداکثر کارایی واحد پردازنده مرکزی نسل سوم رایزن خود بپردازند. پشته هیت‌سینک با برخورداری از تعداد تیغه‌های فراوان، لوله‌های انتقال حرارت با تماس مستقیم و صفحه نانو کربن در فراهم آوردن ترکیب خنک‌کننده خارق‌العاده برای مدار رگلاتور مادربرد و چیپست بسیار تأثیرگذار می‌باشند که این مهم تشکیل‌دهنده یکی از کامل‌ترین و جامع‌ترین سیستم‌های کولینگ تاکنون طراحی شده برای پردازنده‌های مرکزی سری رایزن و پلتفرم‌های کمپانی ای‌ام‌دی به شمار می‌رود.

کامپیوتکس 2019: ورود به جهان بازی‌های رایانه‌ای با مادربردهای AORUS X570 گیگابایت

سرانجام نسل چهارم فناوری PCIe یا به عبارتی دیگر PCIe 4.0 به‌صورت عمومی عرضه و پهنای باند بیشتری را با خود به ارمغان آورده است. نسل فعلی فناوری فوق با توجه به پهنای باند 32 گیگابایتی خود بر هر ثانیه و همچنین گستردگی بیشتر این مقدار برای سخت‌افزارهای کارت گرافیک با اختلاف فراوانی از تکنولوژی نسخه پیشین پیشی گرفته و انتخاب ایده‌آلی برای حافظه‌های جامد NVMe AIC و M.2 NVMe محسوب می‌شود. کمپانی گیگابایت توجه ویژه‌ای را به پتانسیل فراهم آورده شده توسط فناوری مورد بحث اختصاص داده و با بهبود طراحی مادربردهای خود، عملکرد تجهیزات و وسایل جانبی را با تشدید فراتری همراه ساخته است.

طراحی‌های متنوعی همچون استفاده از مدارات چاپی کلاس سرور مبتنی بر ضریب القاء مغناطیسی اندک و تراشه PCIe 4.0 B-CLK در بیشینه‌سازی پهنای باندی شکاف‌های توسعه PCIe جهت افزایش نرخ انتقال داده در ذخیره‌سازهای مبتنی بر شکاف‌های فوق و همچنین فزونی قابلیت اورکلاک‌پذیری واحد پردازنده مرکزی و حافظه اصلی تأثیرگذار ظاهر شده‌اند. سخت‌افزارهای مادربرد جدید و تازه‌نفس کمپانی گیگابایت به آزادسازی پتانسیل نهان در وسایل جانبی مورد استفاده پرداخته و امکان افزایش چشمگیر سرعت انتقال اطلاعات در این دسته از سخت‌افزارها (نظیر حافظه‌های جامد و …) را فراهم آورده است.

با شروع عصر نسخه چهارم فناوری PCIe، کمپانی گیگابایت نیز به معرفی رسمی حافظه‌های جامد NVMe M.2 و کارت‌های رایزر AORUS M.2 PCIe 4.0 خود با قابلیت فراهم آوردن نرخ 4800 مگابایت بر ثانیه‌ای انتقال داده برای حافظه‌های جامد پرداخته است. کاربران و مصرف‌کنندگان مادربردهای منحصر به فرد کمپانی گیگابایت با استفاده از کارت رایزر اشاره شده قادرند تا به استفاده از تعداد چهار حافظه جامد NVMe M.2 به‌صورت یکجا پرداخته و ظرفیت ذخیره‌سازی خیره‌کننده‌ای را فراهم آورده و یا پیکربندی RAID مورد نیاز خود جهت بهبود چشمگیر کارایی و حفظ یکپارچگی اطلاعات را از طریق سیستم‌عامل برقرار سازند.

کامپیوتکس 2019: ورود به جهان بازی‌های رایانه‌ای با مادربردهای AORUS X570 گیگابایت

شکاف‌های توسعه M.2 تعبیه شده در ساختار مادربردهای سری X570 AORUS کمپانی گیگابایت به پشتیبانی از حالات PCIe 4.0 و ساتا پرداخته و کاربران بدون نیاز به نگرانی از بابت مشکلات ناشی از سازگاری می‌توانند حافظه جامد M.2 مورد نظر خود را خریداری نمایند. پهنای باند 64 گیگابایت بر ثانیه‌ای به ارمغان آورده شده توسط شکاف‌های توسعه فوق به درایوهای جامد M.2 NVMe اجازه می‌دهد تا با حداکثر پتانسیل خود به فعالیت پرداخته و از مشکلات گوناگون رنج نبرند. محدودیت‌های حرارتی با کاهش سرعت خوانش و نوشت اطلاعات به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین موارد موجود در استفاده از حافظه‌های جامد مطرح می‌باشد که کمپانی با افزودن شیلد خنک‌کننده Thermal Guards به مبارزه با این موضوع پرداخته است.

تمامی محصولات سری X570 AORUS کمپانی گیگابایت به پشتیبانی از فناوری Intel Gbe LAN پرداخته و مادربردهای X570 AORUS MASTER و X570 AORUS XTREME نیز از قابلیت فراهم آوردن سرعت اتصال 2.5 گیگابیت بر ثانیه و 10 گیگابیت بر ثانیه (به ترتیب) برخوردار می‌باشند. بازی بازان و علاقه‌مندان به عناوین آنلاین اکنون به سریع‌ترین و پایدارترین شبکه اتصال مبتنی بر سیم با عنایت به پیکربندی فوق دسترسی دارند. تمامی مادربردهای دارای قابلیت وای‌فای به پشتیبانی از فناوری WiFi 6 و استاندارد 802.11ax با قابلیت فراهم آوردن پهنای باندی به بزرگی 2.4 گیگابیت بر ثانیه به‌صورت بیسیم پرداخته‌اند که این مقدار در مقایسه با سرعت 2.5 گیگابیت بر ثانیه اتصال مبتنی بر سیم LAN تنها اندکی کمتر بوده و به رقابت با یکدیگر پرداخته‌اند. ترکیب اتصالات بیسیم وای‌فای و مبتنی بر سیم اترنت در افزایش انعطاف‌پذیری مصرف‌کنندگان و سرعت چشمگیر اتصال به شبکه گسترده وب تأثیرگذار نمایان شده‌اند.

کامپیوتکس 2019: ورود به جهان بازی‌های رایانه‌ای با مادربردهای AORUS X570 گیگابایت

ویژگی‌های محبوب و مورد علاقه طرفداران نسخه‌های پیشین مادربرد AORUS مسیر خود را به نسل فعلی نیز یافته‌اند. طراحی پوشش شیک درگاه‌های ورود و خروجی قسمت پشتی سخت‌افزار، سیستم نورپردازی RGB Fusion، فناوری کنترل هوشمند سرعت چرخش فن‌های خنک‌کننده (Smart Fan)، سیستم صوتی Hi-Fi و بسیاری دیگر از قابلیت‌های عمومی و انحصاری بهبودهای همچنان بیشتری را به خود دیده و به ترکیب ساختار محصولات افزوده شده‌اند. فناوری کنترل هوشمند سرعت چرخش فن‌های خنک‌کننده در ساختار دو مدل از مادربردهای X570 AORUS کمپانی گیگابایت پیاده‌سازی شده و با برخورداری از یک حسگر نویز به اندازه‌گیری سطح دسی‌بل پرداخته و با کنترل هوشمند آن‌ها و یا فراهم آوردن امکان تنظیم دستی توسط کاربر، در بهبود کاهش مقدار سر و صدای تولیدی مثمرالثمر واقع شده است. کارکرد خنک و آرام فن‌های خنک‌کننده تاکنون از این سطح از ویژگی‌های کاربر پسند برخوردار نبوده‌اند.

کامپیوتکس 2019: ورود به جهان بازی‌های رایانه‌ای با مادربردهای AORUS X570 گیگابایت

مادربردهای سری X570 AORUS کمپانی گیگابایت به پشتیبانی از آخرین نسخه از فناوری Q-FLASH پرداخته و امکان به‌روزرسانی سریع بایوس، بدون نیاز به نصب فیزیکی پردازنده مرکزی، حافظه اصلی، کارت گرافیک و یا بوت نمودن سیستم را فراهم آورده است، بنابراین مشکلات ناشی از ناسازگاری سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به حداقل ممکن کاهش پیدا کرده‌اند. رابط کاربری بایوس مادربردهای جدید و تازه‌نفس کمپانی گیگابایت بهبودهای گوناگونی را به خود دیده و بستری با ویژگی‌های بصری بیشتر جهت شخصی‌سازی و تغییر تنظیمات مورد نظر برای استفاده‌کنندگان خود به شمار می‌رود.

مادربردهای سری X570 AORUS کمپانی گیگابایت به لطف پشتیبانی از فناوری Ultra Durable به استفاده از بهترین المان‌های الکتریکی و الکترونیکی جهت افزایش دوام و ماندگاری و فزونی طول عمر پرداخته‌اند. محصولات نوین و منحصر به فرد کمپانی گیگابایت با عنایت به برخورداری از خازن‌های جامد، طراحی دیجیتال مدار رگلاتور و فناوری اسمارت فن جهت فراهم آوردن رویه و روش‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی و افزایش تأثیر، انتخابی بسیار عالی برای آن دسته از افرادی که به دنبال سرهم‌بندی سیستمی پیشرفته جهت کسب حداکثر لذت از دنیای بازی‌های رایانه‌ای هستند به شمار می‌روند.

کامپیوتکس 2019: ورود به جهان بازی‌های رایانه‌ای با مادربردهای AORUS X570 گیگابایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *