پردازشگرهای گرافیکی سری Radeon RX 5000 توسط AMD معرفی شد

پردازشگرهای گرافیکی سری Radeon RX 5000 توسط AMD معرفی شد


کنفرانس خبری که امروز کمپانی AMD در نمایشگاه کامپیوتکس دارد ابتدا با معرفی پردازنده‌های جدیدی شروع شد. حال این کمپانی سری جدیدی از پردازشگرهای گرافیکی خود را معرفی می‌کند.

طرفداران کارت‌های گرافیک کمپانی AMD مدت‌‎ها است که منتظر معرفی رسمی سری Navi هستند. حال امروز در نمایشگاه کامپیوتکس 2019 شرکت AMD فرصت مناسبی پیدا کرد تا نسل جدید و قدرتمندی از کارت‌های گرافیک خود را معرفی کند. این کمپانی به تازگی از کارایی جدیدترین تراشه گرافیکی خود با شیوه نامگذاری Radeon RX 5000 رونمایی کرده است. این نسل از فناوری ساخت 7 نانومتر استفاده می‌کند. به گفته کمپانی AMD کارت‌های گرافیک مبتنی بر Navi تنها مدل‌هایی توسعه یافته از Vega نیستند و بلکه سری جدید از یک واحد محاسبه کننده اختصاصی به نام Radeon DNA برخوردار است.

افزون بر این گفته‌ها، معماری جدیدی برای کارت‌های گرافیکی استفاده شده است. سری Navi قادر است تا در مقایسه با سری Vega تا 50 درصد کارایی بیشتری به نسبت مصرف انرژی ارائه کند. اولین مدل از پردازشگر گرافیکی جدید کمپانی AMD کارت گرافیک Radeon RX 5700 است. این کارت شانه به شانه کارایی در حد و اندازه مدل رقیب خود یعنی GeForce RTX 2070 دارد و این کمپانی به مقایسه این دو محصول در عنوان Strange Brigade طی کنفرانس خبری پرداخت.

در بخشی دیگر کمپانی AMD اعلام کرد که کارت‌های گرافیک جدید از خطوط ارتباطی PCIe نسل چهارم با پهنای باند بیشتر و حافظه‌های ویدیویی نسل GDDR6 همراه است. همچنین لیزا سو، مدیر عامل شرکت به 1.5 برابر کارایی بیشتر به ازای وات و 1.25 برابر کارایی بیشتر به ازای کلاک هسته اشاره داشت.

منبع: TechPowerUp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *