پردازنده‌های مرکزی نسل دهم (Ice Lake) کمپانی اینتل، آماده عرضه به بازار

پردازنده‌های مرکزی نسل دهم (Ice Lake) کمپانی اینتل، آماده عرضه به بازار


کمپانی اینتل در طی ارائه گزارش از میزان درآمدهای خود در نیمه دوم سال جاری میلادی، خبر از شروع فرآیند ارسال پردازنده‌های مرکزی نسل دهم به کمپانی‌های سازنده سخت‌افزارهای رایانه‌ای داده است. واحدهای نسل دهم کمپانی اینتل که بر پایه لیتوگرافی 10 نانومتر توسعه پیدا کرده و اسم رمز Ice Lake را به خود اختصاص داده‌اند پیشتر تأییدیه‌های مجاز استفاده در محصولات را از جانب کمپانی‌های سازنده دریافت کرده‌اند. پردازنده‌های مرکزی سری Ice Lake برای عرضه زمانی در تعطیلات سال 2019 میلادی در نظر گرفته شده و لذا مشاهده آن‌ها در قفسه فروشگاه‌های محصولات کامپیوتری تا پیش از اتمام سال جاری میلادی بسیار مورد انتظار است.

Ice Lake

پردازنده‌های مرکزی نسل دهم کمپانی اینتل قرار است تا هنگام مقایسه شانه به شانه با واحدهای نسل پیشین در نرخ فرکانس ثابت بهبود 18 درصدی IPC را با خود به ارمغان آورند. علاوه بر محصولات رده دسکتاپ، تمامی پردازشگرهای دستگاه‌های قابل حمل نیز با دریافت پشتیبانی از دستورالعمل‌های AVX512 ،VNNI و Cryptography ISA سطح امنیت فراتری را مهیا ساخته و بهبودهای بیشتری را برای سناریوهای گوناگون، به‌خصوص پردازش شبکه‌های عصبی به خود اختصاص داده‌اند. پیکربندی محصولات، خانواده Core i3 تا Core i7 را پوشش داده و تعداد 11 محصول برای عرضه به بازار آماده شده‌اند.

علاوه بر واحدهای پردازنده مرکزی، تراشه شتاب‌دهنده گرافیکی مجتمع در بطن محصولات نیز بهبودهایی را به خود دیده و علاوه بر افزایش راندمان، بهسازی پارامتر بوست به کارایی را نیز مهیا ساخته است. پردازشگر گرافیکی مجتمع جدید طراحی شده تحت عنوان Gen11 GPU شناخته شده و بر طبق ادعای کمپانی اینتل، قادر است تا با برخورداری از تعداد 64 واحد اجرایی، قدرتی فراتر از 1 ترافلاپ در محاسبات FP32 را از خود نشان دهد. پشتیبانی پیش‌فرض از درگاه‌های خروجی تصویر DisplayPort 1.4 و HDMI 2.0b و فاکتور HDCP 2.2 از جمله دیگر بهبودهای مربوطه به شمار می‌روند.

Ice Lake

پلتفرم میزبان پردازنده‌های مرکزی نسل دهم (Ice Lake) کمپانی اینتل نیز بهبودهایی را به خود دیده و علاوه بر پشتیبانی پیش‌فرض از کنترلر مجتمع تاندربولت 3 و فناوری WiFi 6، امکان استفاده از حافظه‌های اصلی DDR4 با فرکانس مرجع 3733 مگاهرتز را نیز به ارمغان آورده است.

منبع: TechPowerUP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *