پردازنده های نسل 9000 اینتل در سه ماه چهارم 2018 در دسترس خواهند بود

پردازنده های نسل 9000 اینتل در سه ماه چهارم 2018 در دسترس خواهند بود


اینتل به دلیل رقابت سرسختی که با AMD دارد، مجبور است سریع تر عمل کند و میدان رقابت را برای حریف خالی نکند، همراه سخت افزار باشید.

 

محصولات Kaby Lake اینتل در سال 2017 عرضه شدند، زمانی که AMD گرفتار محصولاتی از خود شده بود که راندمان مناسبی نداشتند و رضایت کاربران را جلب نمیکردند. اینتل میدان رقابت را خالی دید و هر قیمتی که احساس میکرد به نفع خودش است، روی محصولاتش میگذاشت. زمانی که AMD توانست با محصولات Ryzen خود، دوباره به میدان رقابت بازگردد، اینتل وضعیت را خطرناک دید و در محصولات نسل 8 این کمپانی، شاهد افزایش تعداد هسته ها به میزان 50 تا 100 درصد بودیم. اما این کافی نبود و AMD همچنان در حال پیشرفتی رو به جلو بود، از همین رو اینتل تصمیم گرفت در محصولات سری 9000، تعداد هسته ها را بازهم افزایش دهد.

سری 9000 یا Whiskey Lake قرار بود در سه ماهه اول 2019 عرضه شود، آن هم با لیتوگرافی 14 نانومتری و چیپست Z390، اما اینتل واقعا توقع سری Ryzen 2000 از سوی AMD را نداشت. محصولاتی که در آنها به وضوح شاهد افزایش چشمگیر تعداد هسته ها در سطح پردازنده هستیم. به همین خاطر Intel زمان را از دست نداد و با بهبود طراحی VRM تصمیم گرفت با معرفی چیپست Z370، پردازنده هایی جدید تولید کند و دوباره به رقابت با AMD بپردازند.

گزارش هایی به اینتل میرسید که نشان میداد تولید کنندگان مادربرد، به تراشه های نسل 8 دسترسی کاملی ندارند، به همین دلیل این تولید کنندگان تمایل دارند چیپست جدید را روی همان مادربردهایی نصب کنند که بدون تراشه های نسل 8 تولید شده اند و در انبارها مانده اند. اما این مسئله اینتل را از چشم اندازی که برای CPUهای نسل هشتم خود دیده بود، دور میکند. همچنین تمایل تولیدکنندگان مادربرد زمانی بیشتر میشود که میدانند چیپست های نسل 8 با نسل 9 تفاوتی با یکدیگر ندارند.

کاربران برای خرید پردازنده های نسل 9 باید هنوز صبر کنند. این پردازنده ها فعلا برای رقابت با محصولات رده بالای AMD تولید میشوند و شامل Core i9-9900K و Core i7-9700K و Core i5-9600K هستند. دو پردازنده Core i9-9900K و Core i7-9700K اولین پردازنده های 8 هسته ای اینتل در پلتفرم Desktop هستند و البته طراحی i5-9600K نیز نسبت به دیگر پردازنده های i5 که از اینتل دیده ایم به کلی تغییر کرده و شامل 6 هسته شده است. این رفتار اینتل نشان میدهد این کمپانی برای رقابت با AMD در حیطه همان میدان رقابت عمل میکند و پا را فراتر نمیگذارد.

 

منبع TechPowerUp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *