پرواز فلامینگوها بر فراز دریاچه مهارلوی شیراز

پرواز فلامینگوها بر فراز دریاچه مهارلوی شیرازبه گزارش ایرنا، امسال با پر آب شدن دریاچه مهارلو در ۲۵ کیلومتری جنوب شیراز صحنه‌های بدیع از پرواز دسته جمعی فلامینگوها که از مناطق سیبری و کشورهای آسیانه میانه خود را به مناطق گرمسیری فارس و دریاچه مهارلو رسانده‌اند، رقم خورده است.

لیلا جولایی رئیس اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست فارس گفت: برآورد می‌شود حدود چهار تا پنج هزار فلامینگو در حاشیه دریاچه مهارلو زیست کنند، این پرندگان در صورت مساعد بودن شرایط زیست تا اواسط پاییز در مناطق تالابی فارس و دریاچه مهارلو ماندگار هستند.

بر اساس آمارهای موجود سالانه بیش از ۷۰ گونه انواع پرندگان آبزی وکنار آبزی از جمله فلامینگوها به اطراف تالاب‌های دائمی و فصلی فارس مهاجرت می‌کنند و پس از گذراندان دوره کوچ به عرض‌های شمالی کره زمین باز می‌گردند. تالاب مهارلو بین تالاب‌های فارس امسال شرایط مناسب‌تری برای زیست فلامینگوها دارد.

هر چند خشکسالی‌های پی در پی سال‌های گذشته، تخریب تالاب‌ها به علت برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی و حفر چاه‌های غیرمجاز موجب کاهش جمعیت و تنوع پرندگان مهاجر شده است.

سعید محمودی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس نیز با اشاره به این که آبگیری اخیر تالاب‌های فارس سبب شده است که حجم قابل‌ توجهی از مساحت خشک این تالاب‌ها بازیابی شود، گفت: زیست بوم تالاب‌های فارس به‌گونه‌ای است که در فصل گرما بخشی از حجم تالاب به سبب گرمای هوا تبخیر می‌شود، اما همین فرایند تبخیر نیز موجب احیای پوشش گیاهی و اثرگذاری بر انجیرستان‌ها و باغ‌های اطراف تالاب بختگان می‌شود.

محمودی افزود: با توجه به بارندگی‌های اخیر و افزایش سطح آب تالاب‌های فارس و دریاچه مهارلو شاهد فرود انواع گونه‌های پرندگان مهاجر و فلامینگوها در این تالاب هستیم.

دریاچه مهارلو مشهور به دریاچه نمک در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شرق شیراز در استان فارس قرار دارد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *