پنجمین مجمع شهرداران آسیایی افتتاح شد

پنجمین مجمع شهرداران آسیایی افتتاح شدبه گزارش شهرنوشت از غازی آنتپ ترکیه، در ابتدا این مراسم، گشتاسب مظفری دبیرکل مجمع شهرداران آسیایی ضمن تقدیر از شهردار غازی آنتپ و مهمان‌نوازی مردم این شهر گفت: این مجمع تلاش کرد تا محملی را برای انتقال تجربه‌های شهرهای آسیایی فراهم کند. در واقع هدف از تاسیس این مجمع ایجاد شبکه ارتباطی میان شهرهای آسیایی بود و در عمل نیز این شهرها برای حل مشکلات با هم حرکت کردند.

او ادامه داد: مجمع شهرداران آسیایی در آینده نیز  به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و کاربردی‌تر نیز خواهد شد.

مظفری با تاکید بر این‌که شهرهای آسیایی می‌توانند تاب‌آور، زیست‌پذیر و هوشمند باشند، تصریح کرد: در این چارچوب باید روابط خود را با نهادها و سازمان‌ها در بعد منطقه‌ای و جهانی گسترش دهیم.

در ادامه این برنامه، فنگ یویینگ ،معاون شهردار هایکو که ریاست چهارمین دوره از مجمع را بر عهده داشت، به نمایندگی از شهردار با اشاره به ویژگی‌های بارز این شهر گفت: هایکو از نظر سازمان های جهانی اولین شهر سالم چین و دومین شهر آبی دنیا است. این شهر با ۱۳۹ شهر در دنیا امکان ارتباط دارد و سال گذشته ۲۲ میلیون نفر با سیستم حمل و نقل آن جا به جا شدند.

او گفت: شهردار هایکو در دوره‌ای که ریاست مجمع شهرداران آسیایی را بر عهده داشت تلاش کرد تا نقش مهمی را در توسعه و پیشرفت ارتباط میان این شهرها ایفا کند.

در این برنامه همچنین سیامک مقدم، نماینده اسکان بشر سازمان ملل متحد که به نمایندگی از رئیس این سازمان در افتتاحیه حضور داشت، به تجربه شهردار بودن رئیس این سازمان اشاره و به نقل از او عنوان کرد: هنگامی که شهردار بودم کلیه مشکلاتی که یک شهر می تواند داشته باشد را تجربه کردم و بر این اساس به اشتراک تجربه در این حوزه ایمان دارم.

او افزود: مجمع شهرداران آسیایی فرصتی استثنایی است.شعار این دوره از مجمع ایجاد شهرهای هوشمند، تاب‌آور و زیست‌پذیر در آسیاست.

مقدم ادامه داد: برای ایجاد این وضعیت، شهرها باید مقابله با تغییر اقلیم، ساخت و سازهای غیرمجاز و بحران های انسانی را در اولویت قرار دهند. واقعیت این است که پیشرفت ها را باید تداوم پذیر کنیم و نباید این موضوعات در حد یک حرف باقی بماند.

او با تاکید بر این‌که ضروری است تا شهرهای تداوم پذیر را به نسل‌های آینده منتقل کنیم، گفت: برای این‌که بتوانیم مدیریت محلی را تقویت کنیم، باید رابطه شهرها به عنوان دولت های محلی را در سطح منطقه گسترش دهیم.

مقدم افزود: این مجمع کمک می‌کند تا شهرهای سالم‌تری داشته باشیم.

فاطمه شاهین، شهردار غازی‌آنتپ به عنوان آخرین سخنران این جلسه، عنوان کرد: امروز در یکی از مهم‌ترین مراکز راه ابریشم گرد هم آمده ایم و امیدوارم با همگرایی بتوانیم میراث آن را به نسل‌های آینده منتقل کنیم.

شاهین گفت: قرن ۲۱ قرن آسیا خواهد بود. تا زمانی که در آسیا با هم متحد باشیم، دنیایی را خواهیم ساخت که شاهد فقر در آن نباشیم.

او با تاکید بر این‌که نباید انتظار داشته باشیم دولت‌های مرکزی مشکلات ما را حل کنند، گفت: در عصر علم و فناوری هستیم و ملتی که این ها را در اختیار داشته باشد تمدن‌ساز خواهد بود.

فاطمه شاهین تاکید کرد: باید با تکیه بر افکار و اندیشه های متفکران بزرگی مانند مولانا و از طریق انسجام و همگرایی بار دیگر شهرهای آسیایی را از نو بسازیم. اسیا یک ارزش است که هر روز به اوج می رسد، در مقابل اروپایی که هر روز پیرتر می شود.

شاهین با تاکید بر ضرورت احیای راه ابریشم و ارتباط مستحکم شهرهای مربوط به آن گفت: نیاز به ساختن جهان زیباتر داریم و در این راستا شهرداران از ابتدا باید رعایت اصول دموکراسی را سرلوحه خود قرار دهند.

در این بخش مجموعه‌ای از اقدام‌های شهرداری غازی‌آنتپ در سال‌های اخیر در رابطه با احیای فضا تاریخی و ایجاد زیرساخت‌های مترو از سوی شهردار این شهر تشریح شد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *