پوتین تایید می‌کند زیردریایی آتش‌گرفته روسی هسته‌ای است

پوتین تایید می‌کند زیردریایی آتش‌گرفته روسی هسته‌ای استقبلا مقامات روسی از انتشار جزئیات حادثه که به مرگ ۱۴ ملوان انجامید، خودداری کرده و  گفته بودند ماموریت آن سری بوده است.

به گزارش گاردین، ولادیمیر پوتین با سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه که از پایگاه نیروی دریایی این کشور در بندر سه‌ورومورسک در منطقه قطبی بازگشته بود، دیدار کرد و از او درباره رآکتور هسته‌ای زیردریایی پرسید.

شویگو گفت که رآکتور «اکنون کاملا ایزوله شده است» و «در روال کامل کاری» قرار دارد.

به گفته شویگو آتش در بخش باتری زیردریایی «لوشاریک» AS-31 شروع شد و گسترش یافت.

قبلا وزیر دفاع روسیه کشته شدن ۱۴ نفر و زنده ماندن شمار نامعلومی از ملوانان را اعلام کرده بود. مقامات روسی می‌گویند که این زیردریایی در ماموریتی برای اندازه‌گیری اعماق دریا در آب‌های قلمرویی روسیه در دریای بارنتس بوده است که آتش گرفته است.

تصور بر این است که این زیردریایی از یک رشته از بخش‌های کروی‌شکل تشکیل شده باشد که استحکام بدنه آن را افزایش می‌دهند و امکان فرو رفتن آن به اعماق اقیانوس و رسیدن به کف آن را می‌دهند. هنگامی که زیردریایی به کف اقیانوس رسید می‌تواند پژوهش‌های توپوگرافیکی انجام دهد  و در ماموریت‌های نجات شرکت کند. همچنین ممکن است این زیردریایی بتواند کابل‌های ارتباطی کف دریا را پیدا و قطع کند.

مقامات روسی مدعی هستند که ملوانان خودشان را در یکی از بخش‌های کروی آتش‌گرفته محبوس کردند تا از سرایت آتش و بخارهای سمی به بقیه زیردریایی جلوگیری کنند و با قربانی گردن خودشان جان بقیه خدمه را نجات دادند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *