پکن: هانت نباید حمله به چین را به ابزاری برای رقابت‌های انتخاباتی بدل کند

پکن: هانت نباید حمله به چین را به ابزاری برای رقابت‌های انتخاباتی بدل کندبه گزارش فارس، گنگ شوانگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین از جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس، به‌خاطر استفاده از «سخنان ناروا» درباره چین برای پیروزی در انتخابات نخست‌وزیری بریتانیا انتقاد کرد.

به گزارش رویترز، شانگ روز پنج‌شنبه در نشستی خبری گفت ادعای جرمی هانت در خصوص عدم تعهد چین به آزادی‌های اساسی در هنگ‌کنگ «بی‌شرمانه» است.

او گفت: «این (انتخابات نخست‌وزیری) در بریتانیا امری داخلی است. اما امیدوارم افراد خاصی در بریتانیا، از جمله آقای هانت، در خلال انتخابات به‌صورت ناروا درباره چین صحبت نکرده و امیدوار باشند از آن برای جذب رأی در انتخابات یا جهت خدمت به آن استفاده کنند».

چندی پیش بریتانیا و چین از دوران طلایی روابط دوجانبه صحبت می‌کردند، اما پس از شروع اعتراضات در هنگ‌کنگ رفته‌رفته روابط بین دو کشور به تیرگی گرایید.

هنگ کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست. هنگ کنگ دارای بیش از ۷ میلیون نفر جمعیت است و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و جهان به شمار می‌رود.

۱۹ خرداد، شهروندان هنگ‌کنگی در اعتراض به تصویب لایحه‌ای در پارلمان اعتراض کردند. این لایحه اجازه استرداد مجرمین به چین را میسر کرد؛ اما به‌گفته معترضین  موجب به خطر افتادن استقلال هنگ‌کنگ می‌شد.

۲۵ خرداد ماه «کری لام» فرماندار هنگ‌کنگ اعلام کرد در واکنش به نارضایتی عمومی گسترده مردم، لایحه پیشنهادی پارلمان را به مدت نامحدود به حالت تعلیق در خواهد آورد. اما این اقدام او موجب فروکش کردن خشم معترضان نشد.

هانت با بیان اینکه آزادی‌های هنگ‌کنگ در اعلامیه‌ای مشترک، مورد احترام عنوان شده است، تهدید کرده بود:‌ «انتظار داریم این توافق الزام‌آور به لحاظ قانونی، مورد احترام قرار گیرد و اگر غیر از این باشد عواقبی جدی خواهد داشت».

دولت چین نیز در پاسخ به تهدید «جرمی هانت» وزیر امور خارجه بریتانیا در خصوص هنگ‌کنگ گفت لندن در رویای دوران استعماری به سر می‌برد.

هانت در حال حاضر در تب‌وتاب رقابت با «بوریس جانسون» وزیر امور خارجه سابق بریتانیا بر سر تصاحب مقام نخست‌وزیری به‌سر می‌برد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *