پیام شهردار تهران به پنجمین اجلاس مجمع شهرداران آسیایی

پیام شهردار تهران به پنجمین اجلاس مجمع شهرداران آسیاییپنجمین اجلاس مجمع شهرداران آسیایی با شعار «شهرهای آسیایی هوشمند، تاب‌آور و زیستپذیر» در غازینتپ ترکیه افتتاح شد. متن پیام پیروز حناچی، شهردار تهران توسط سکینه اشرفی، معاون شهردار قرائت شد.

سرکار خانم فاطمه شاهین شهردار محترم غازی آنتپ،

شهرداران محترم،

همکاران عزیز،

خانم‌ها و آقایان،

برای من مایه افتخار و سربلندی است که امروز به نیابت از جناب آقای دکتر پیروز حناچی، شهردار کاردان تهران، در جمع شما همکاران خوبم از شهرهای آسیایی هستم و پیام ایشان را خدمتتان می‌خوانم:

” خوشحالم از این‌که شهر تهران در شکل‌گیری و تداوم فعالیت‌های مجمع شهرداران آسیایی نقش منحصر به فردی داشته است. به نوبه خودم از همکاران خوبم در مجمع شهرداران آسیایی به ویژه شهرداران محترم استانبول، بانکوک، هایکو و غازی‌آنتپ و دبیرکل محترم به واسطه زحمات میزبانی و برگزاری اجلاس‌های دوم تا پنجم و نیز حمایت‌های بی‌دریغ آنان از ایده همگرایی و همکاری شهرداران و شهرهای آسیایی، تشکر و قدردانی می‌کنم.

آسیا پهناورترین، پرجمعیت‌ترین ، کهن‌ترین و متنوع ترین قاره جهان است و در حوزه های راهبردی طبیعی، تاریخی، تمدنی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، علم و فناوری دارای تنوع و جایگاه ویژه‌ای است. در این بخش از جهان که سرنوشت مشترک ما آسیایی ها بر روی آن رقم می‌خورد؛ تنوع اقلیم، جغرافیا، اقوام، ادیان و مذاهب، زبان‌ها، فرهنگ ها و شیوه‌های زیست در حد اعلای خود است که با خود فرصت‌های بی شماری را به همراه دارد. آسیای امروز در تولید منابع، فعالیت‌ها و محصولات اقتصادی، به عنوان نیروی پیش برنده جهان عمل می‌کند.

مجمع شهرداران آسیایی که با ایده نوآورانه مدیریت شهری تهران و با حمایت و همراهی جمع کثیری از شهرداران و مدیران شهری آسیایی در سال ۲۰۰۸ در تهران شکل گرفته است؛ با آرمان : آسیا برای شهروندان ، همگرایی برای زندگی بهتر، یک شبکه همکاری فنی و تخصصی بین شهرها، شهروندان، شهرداران، مدیران و متخصصان شهری آسیایی است که برای ارتقای همگرایی و انسجام بیشتر شهرها و شهروندان آسیایی و ساختن شهرهایی بهتر و زندگی با کیفیت تر برای شهروندان تلاش می کند.

این مجمع هم اکنون فرصتی را فراهم ساخته است که مدیران و اندیشمندان شهری آسیایی با همتایان خود در شهر زیبای غازینتپ به تعامل و تبادل رویکردها، اندیشهها، دانش و تجارب مدیریت شهری بپردازند. در حقیقت شهرهای آسیایی به جهت موقعیت جغرافیایی شان در طول تاریخ همواره در کانون تعاملات اقتصادی، علمی و فرهنگی و جریان های مبادله ای جهانی قرار داشته اند و از دوران تمدن های باستان تا کنون ، به مثابه گره ها و حلقه های پیوند دهنده تعاملات تمدنی و دستاوردهای بشری، تجارب ارزنده فرهنگ، تمدن، اقتصاد وشیوههای زیست را متواضعانه در اختیار همدیگر قرار دادهاند و از یکدیگر درسها آموختهاند.

شهرداران محترم

ما نیز لازم است تلاشهایمان را بیش از هر زمان دیگر، بر تامین نیازها و انتظارات حیاتی شهروندان متمرکز کنیم.تردیدی ندارم که ایفای مسئولیت مشترک شهرداران و مدیران شهری و محلی که مهمترین آن تدارک و تجهیز هوشمندانه و تاب‌آورانه شهرها و نظام های مدیریت آنها برای تامین خواسته‌های شهروندان است؛ بیش از هر زمان دیگری به دوری از تنش و منازعه و زمینه‌سازی برای گفت وگو و تبادل تجارب و اندیشه‌ها بستگی دارد.

مسئولیت ما مدیران شهری و محلی بیش از هر زمان دیگری در تاریخ، در حال افزایش است. ما با همکاری هم و البته با حمایت دولت های مرکزی و ملی، می توانیم به رفع ناعدالتی ها و نابسامانی ها در شهرهایمان کمک کنیم. ما مدیران شهری در ده سال گذشته، مسیری طولانی را برای همکاری و همگرایی پیموده­ایم و امروز باید صبورتر و شجاع­تر از هر زمان دیگری به شیوه­ای نوآورانه و هوشمندانه در ایجاد شهرهای ایمن و زیست­پذیر و جوامعی تاب­آور، مسئولیت­پذیر و مشارکت­‌جو با دیدگاهی توانمندساز و امیدآفرین قدم برداریم.

در این مسیر باید تجربیات مشترک خود را پاس بداریم و از تفاوت‌هایمان به عنوان نقطه قوت بهره بگیریم. این مسیر در جامعهای با حضور قومیت­‌های مختلف و با حضور متکثرتر زنان هموار شده و فضای مدیریتی را نیز متعادل­تر مدیریت می­کند.

دوستان گرامی

مدیریت کلان شهر تهران با تکیه بر عناصر و مولفه‌های قوی فرهنگی و اجتماعی و مبتنی بر شرایط بومی و محلی خود، تجارب خوبی در مسیر زیست‌پذیری و ارتقاء شاخص‌های کیفیت زندگی شهروندان به دست آورده است که آنها را صمیمانه و فروتنانه در اختیار شهرهای عضو این شبکه در چارچوب همگرایی و همکاری آسیایی قرار میدهد و بسیار علاقهمند است از تجارب و دستاوردهای سازنده شهرهای آسیایی بهره برداری کند.

بار دیگر ضمن ابراز خوشحالی از این‌که در کنار هم هستیم و با هم برای آرمان والای “شهرهای بهتر و زندگی بهتر” تلاش میکنیم، برای همه شما و شهروندان خوب شهرهایتان، سلامتی، رفاه و پیشرفت آرزو میکنم.

در پناه خدا ، شاد وسربلند باشید.”

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *