پیروزی قاطع ائتلاف پاشینیان در انتخابات ارمسنتان

پیروزی قاطع ائتلاف پاشینیان در انتخابات ارمسنتاناین کمیته در بیانیه‌ای در وب‌سایت خود اعلام کرد: تمامی آرا ۲۰۱۰ حوزه انتخاباتی این کشور شمارش شده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است :ائتلاف “گام من” ۸۸۴ هزار و ۴۰۰ رای به دست آورده که معادل ۷۰.۴۵ درصد آرا می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک،حزب “ارمنستان موفق” با کسب ۸.۳۷ درصد آرا معادل ۱۰۳ هزار ۸۰۰ رای در جایگاه دوم قرار گرفته است. جایگاه سوم نیز به حزب “ارمنستان درخشان” با ۶.۳۷ درصد آرا معادل حدود ۸۰ هزار رای رسیده است.

این درحالی است که برای نخستین بار حزب حاکم سابق ارمنستان یعنی حزب جمهوری‌خواه حتی نتواسته آستانه ۵ درصدی لازم را برای ورود به پارلمان کسب کند و تنها ۴.۷ درصد رای به دست آورد.

حزب جمهوری خواه از ۱۹۹۵ تاکنون کرسی‌های قابل توجهی در پارلمان‌های متوالی در ارمنستان داشته است.

به این ترتیب پاشینیان جایگاه خود را با این نتیجه بیش از پیش تقویت می‌کند. ائتلاف گام من شامل حزب خود پاشینیان یعنی حزب “قرارداد مدنی” هم هست.

پاشینیان ماه مه گذشته بعداز چند هفته اعتراضات سراسری علیه فساد و  فامیل‌سالاری در ارمنستان به قدرت رسید.

او سابقا روزنامه‌نگار بوده و در سال ۲۰۰۸ به اتهام تحریک به ناآرامی به زندان افتاد. او در ماه اکتبر از نخست‌وزیری کناره‌گیری کرد تا پارلمان منحل شده و برای برگزاری انتخابات زودهنگام تدارک دیده شود.

پاشینیان بعد از مشخص شدن پیروزی‌اش در انتخابات به خبرنگاران در مقر متعلق به ائتلاف خود گفت: شهروندان ارمنستانی یک اکثریت انقلابی در پارلمان به وجود آوردند. اگر این روند ادامه پیدا کند، این اکثریت برای اجرا تغییرات قانونی مدنظر خود با هیچ مشکلی روبه رو نخواهد شد.

دولت پاشینیان پیش از این اعلام کرده بود، به دنبال اعمال تغییراتی در قوانین انتخاباتی ارمنستان است. با این حال حزب جمهوری‌خواه که تا پیش از این در پارلمان حاکم بود جلوی این تغییرات را می‌گرفت.

براساس قانون اساسی ارمنستان ۳۰ درصد کرسی‌ها در پارلمان باید به احزاب اپوزیسیون تعلق بگیرد. پاشینیان پیشتر قول داده بود که هیچ تغییر بزرگی در سیاست خارجی ارمنستان به وجود نخواهد آمد و اطمینان داد که از مسکو فاصله نخواهد گرفت. ارمنستان میزبان یک پایگاه نظامی مهم روسیه است و یکی از اعضا ائتلاف‌های نظامی و اقتصادی تحت رهبری روسیه محسوب می‌شود.

پاشینیان همچنین گفت، به سیاست‌های موجود درباره مناقشه ناگورنو-قره‌باغ پایبند خواهند ماند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *