چابهار لنگرگاه بخش خصوصی می‌شود

چابهار لنگرگاه بخش خصوصی می‌شود



به گزارش همشهری «بهروز آقایی» با اعلام این خبر اظهار کرد: بندر چابهار به عنوان بزرگ‌ترین بندر اقیانوسی کشور با موقعیت استراتژیک و دستیابی به آب‌های آزاد بین‌المللی جایگاه ویژه‌ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد. به گفته وی، این بندر به عنوان دروازه تجارت به کشورهای افغانستان و آسیای میانه و نزدیکی به بنادر حوزه دریای عمان و اقیانوس هند از منظر تجارت دریایی، خشکی و امنیتی بهترین مسیر ترانزیتی برای کشورهای منطقه است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان با تاکید بر جایگاه ویژه بندر چابهار در نگاه صاحبان سرمایه افزود: گرایش بخش خصوصی داخلی و خارجی به حضور در بندر شهید بهشتی نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران ایران و دیگر کشورها به این بندر به عنوان بندری مطمئن برای سرمایه‌گذاری توجه دارند. آقایی اضافه کرد: ارائه ۲۹ درخواست سرمایه‌گذاری از ابتدای امسال و بازدید بیش از ۳۶ هیات داخلی و خارجی از بندر شهید بهشتی چابهار نمونه بارزی از نگاه ویژه سرمایه‌گذاران ملی و فراملی است. در سال ۹۷ نیز ۱۵۰ هیات داخلی و خارجی از بندر چابهار بازدید کردند و در نهایت ۶۵ درخواست سرمایه‌گذاری ارائه و ۱۷ مورد نهایی و منجر به قرارداد شد.

  • اولین کشتی اوکراینی در چابهار پهلو گرفت

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان همچنین گفت: برای اولین بار کشتی غلات حامل جو با ظرفیت ۶۷ هزار تن از مبدأ کشور اوکراین و به صورت مستقیم وارد این بندر اقیانوسی شد و پهلوگیری کرد. آقایی اظهار کرد: با اشاره به نقش بندر چابهار در تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی بیان کرد: این بندر با دارا بودن تجهیزات پیشرفته تخلیه و بارگیری غلات فله، امسال رشد خوبی در این زمینه داشته است. آقایی اضافه کرد: با توجه به اهمیت ورود کالاهای اساسی برای ما، در شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۷ درصد رشد در تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی داشته‌ایم.

وی با تأکید بر توانمندی بندر چابهار در تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی خاطرنشان کرد: در این زمینه اقدامات زیادی صورت پذیرفته و کشتی‌های دیگر حامل جو و کالاهای اساسی نیز به زودی وارد بندر چابهار خواهند شد. وی گفت: با بازاریابی‌های داخلی و منطقه‌ای انجام‌شده در ۶ ماهه نخست امسال در زمینه شکر و کالاهای معدنی رشد بسیار چشم‌گیری داشته‌ایم که پیش‌بینی می‌شود این روند رو به رشد تا پایان سال نیز ادامه داشته باشد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *