چیپست Z390 رسما توسط کمپانی اینتل معرفی شد

چیپست Z390 رسما توسط کمپانی اینتل معرفی شد


شب گذشته، کمپانی اینتل چیپست جدید Z390 را رسما معرفی کرد. این چیپست جایگزینی برای چیپست Z370 خواهد بود. در ادامه مطلب با سخت افزار همراه باشید.

Z390

پیشتر در مورد چیپست Z390 در سخت افزار خواندید. طی شایعاتی که منتشر شده بود، از احتمال معرفی این چیپست مطلع بودیم. حال کمپانی اینتل چیپست Z390 را معرفی کرده است. این چیپست جایگزینی برای چیپست Z370 خواهد بود. علاوه بر این مشخص شده، چیپست Z390 از تمامی پردازنده‌های Coffee Lake پشتیبانی می‌کند. در مورد پردازنده‌های جدید کمپانی اینتل، در مشخصات اشاره‌ای به پشتیبانی از پردازنده‌های 8 هسته‌ای نسل بعدی کمپانی اینتل نشده است. با این حال این چیپست آماده همراه سازی پردازنده‌های بعدی این کمپانی است. ناگفته نماند اینتل این چیپست را زودتر از زمانی که انتظار می‌رفت معرفی کرده است. با این حال فاصله زمانی زیادی تا معرفی مادربردهای مبتنی بر این تراشه نخواهیم داشت.

همانند دیگر چیپست‌های سری 300 ارتباط این چیپست با پردازنده‌های مبتنی بر سوکت LGA 1151 از طریق DMI 3.0 است. همچنین همانند چیپست Z370، این چیپست از 24 خطوط ارتباطی PCIE نسل سوم پشتیبانی می‌کند. در قسمت ذخیره سازی، چیپست Z390 از 6 درگاه SATA با پهنای باند 6 گیگابایت بر ثانیه همراه با AHCI و RAID پشتیبانی می‌کند که گویای تغییری در این قسمت نیست. از سوی دیگر مشخص شده، تا سه درایو مبتنی بر درگاه M.2 یا U.2 با پهنای باند 32 گیگابیت بر ثانیه نیز پشتیبانی می‌شود.

تفاوت چیپست Z390 با نوع قبلی در اتصالات USB به وضوح قابل رویت است. این چیپست به صورت مستقیم از 6 درگاه USB 3.1 نسل دوم و 10 درگاه USB 3.1 نسل اول پشتیبانی می‌کند. اگر این تعداد برای شما کم شمره می‌شود بهتر است اضافه کنیم، چیپست Z390 از 14 درگاه USB 2 دیگر را نیز پشتیبانی می‌کند که در مجموع شاهد پشتیبانی از 30 درگاه USB توسط این چیپست هستیم. از دیگر قابلیت‌های مهم این چیپست به SmartSound می‌توان اشاره داشت. احتمالا این امکان بار پردازش صوت را از شانه پردازنده خواهد برداشت و پردازش صوت داخل چیپست انجام می‌شود.

دیگر مشخصات این چیپست در دیاگرام و وب‌سایت کمپانی اینتل موجود هستند.

منبع: TechPowerUp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *