کاخ‌سفید روسیه را متهم به حمله سایبری گسترده کرد

کاخ‌سفید روسیه را متهم به حمله سایبری گسترده کرد


کاخ‌سفید روسیه را متهم به حمله سایبری گسترده کرد

ارتباطات > ارتباطات و فناوری – همشهری آنلاین:
دولت آمریکا و بریتانیا روز ۱۶ آوریل ۲۰۱۸ دولت روسیه را به ایجاد کارزاری فراگیر برای خرابکاری در روتر‌ و فایروال‌ رایانه‌های سرتاسر جهان،‌از رایانه‌های خانگی و اداری گرفته تا سیستم اوپراتورهای اینترنتی با هدف جاسوسی و خرابکاری متهم کردند.

براساس گزارش ساينس الرت، هشدار عمومي كاخ سفيد، آژانس‌هاي اطلاعاتي آمريكا و مركز امنيت سايبري بريتانيا پس از يكسال تلاش براي دنبال كردن اين خطر احتمالي اعلام شده‌است.

براساس اين ادعا هدف اين كارزار سايبري بخش‌هاي عمومي و خصوصي سازمان‌هاي دولتي، زيرساختارهاي كليدي و تامين‌كنندگان اين زيرساختارها، و اوپراتورهاي اينترنتي و پشتيبانان آنها هستند.

راب جويس هماهنگ‌كننده امنيت سايبري كاخ سفيد مي‌گويد اطمينان زيادي داريم كه روسيه كارزاري هماهنگ‌شده براي نفوذ به روترهاي خانگي و تجاري را آغاز كرده‌است. ما اين اقدام را محكوم كرده و كرملين را مسئول اين فعاليت‌هاي مخرب مي‌دانيم.

هشدار روز دوشنه جديد‌ترين مجموعه از اقدامات مرتبط به يكديگر در دولت ترامپ است كه طي ماه‌هاي اخير روسيه را به صورت علني به خاطر ساخت ويروس NotPetya كه به عنوان پرهزينه‌ترين و مخرب‌ترين حمله سايبري جهان شناخته مي‌شود،‌به باد انتقاد گرفته‌است.

ترامپ همچنين اعلام كرده روسيه طي ماه‌هاي اخير شبكه برق آمريكا را با بدافزارهاي رايانه‌اي مورد حمله قرار داده‌است. آمريكا و بريتانيا به صورت مشترك اين كارزار جديد را كه ميليون‌ها سيستم در سرتاسر جهان را هدف گرفته‌است،‌ دنبال كرده‌اند. به نظر مي‌رسد هدف اين كارزار كنترل دستگاه‌هايي باشد كه به شبكه اينترنت متصل هستند.

آژانس‌هاي اطلاعاتي آمريكا هنوز اطلاعات دقيقي درباره تعداد روترها، فايروال‌ها و سوئيچ‌هايي كه توسط اين كارزار آلوده شده‌اند را اعلام نكرده‌اند و به دنبال همكاري شركت‌ها و تجارت‌هاي بخش خصوصي هستند كه در صورت قرباني شدن،‌اطلاعات خود را با آنها در ميان بگذارند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *