کارگران چه‌کار می‌کنند؟ – همشهری آنلاین

کارگران چه‌کار می‌کنند؟ – همشهری آنلاین


به گزارش همشهری، براساس برآوردهای به‌دست آمده در طرح آمارگیری از هزینه و درآمد خانوارها که در سال ۹۶توسط مرکز آمار ایران انجام شده است، ۲۸.۷درصد از خانوارهای شهری موردبررسی، دارای سرپرست کارگر حقوق‌بگیر (شاغل در بخش‌های خصوصی و عمومی) بوده‌اند. نکته قابل‌تأمل اینکه ۹.۴درصد از دهک درآمدی اول با درآمد سالانه کمتر از ۷.۵میلیون تومان، ۳۷.۹درصد از دهک درآمدی دوم با درآمد سالانه ۷.۵تا ۱۰میلیون تومان، ۳۷.۴درصد از دهک درآمدی سوم با درآمد سالانه ۱۰تا ۱۲میلیون تومان و ۳۸.۷درصد از دهک درآمدی چهارم با درآمد سالانه ۱۲تا۱۶.۵میلیون تومان را خانوارهای دارای سرپرست کارگر تشکیل داده‌اند.

به‌عبارت‌دیگر، دستمزد پرداختی به کارگران سرپرست خانوار در مناطق شهری به‌گونه‌ای بوده است که حتی بخشی از آنها در دهک اول و دوم درآمدی جای گرفته‌اند که واجد شرایط حمایت از سوی نهادهای حمایتی هستند؛ چراکه اطلاعات حاصل از طرح هزینه و درآمد نشان می‌دهد، در خانوارهای دارای سرپرست مزد و حقوق‌بگیر بخش خصوصی، بیشترین منبع درآمد مربوط به درآمد از حقوق‌بگیری است درنتیجه به‌احتمال‌زیاد این خانوارهای کارگری در دهک اول تا چهارم، ممر درآمدی دیگری ندارند. به این مسئله باید اضافه کرد که دولت در سال ۹۷خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از ۳میلیون تومان را مشمول دریافت سبد حمایتی دانسته بود.

البته طبق این آمارها حدود ۳۵درصد از خانوارهای دهک‌های درآمدی پنجم تا هفتم را نیز خانوارهای با سرپرست کارگر تشکیل داده‌اند که جمعاً بین ۱۶.۵تا ۳۶میلیون تومان در سال درآمد دارند و به‌ترتیب ۲۰.۹و ۱۵.۸درصد از خانوارهای دهک‌های درآمدی نهم و دهم با درآمد سالانه ۴۸میلیون تومان تا بالای ۶۰میلیون تومان را نیز این خانوارها تشکیل می‌دهند.

  • کشاورزی در قرق کارگران

از میان همه بخش‌های اقتصادی، سهم عمده نیروی کار مشمول قانون کار در بخش کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری فعالیت دارند و این بخش با سهم ۱۷.۶درصد از کل شاغلان حوزه کارگری عمده‌ترین رسته شغلی کشور را تشکیل می‌دهد. همچنین گروه تولید صنعتی با سهم ۱۶.۸درصدی و گروه عمده‌فروشی، خرده‌فروشی و تعمیر وسایل نقلیه موتوری با سهم ۱۵.۸درصدی در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. ضمن اینکه گروه ساختمان نیز به‌عنوان چهارمین بخش اشتغال‌زای کشور، ۱۳درصد از کل نیروی کارگری کشور را در اختیار گرفته است.

  • ۳درصد کارگران مدیرند

براساس اطلاعاتی که مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار منتشر کرده، تفکیک شاغلان کشور به گروه‌های عمده شغلی نشان می‌دهد ۱۹.۵درصد از آنها در گروه شغلی صنعتگران و کارکنان مربوط به این گروه فعالیت دارند، ۱۵.۹درصد در گروه کارکنان خدماتی و فروشندگی مشغول به‌کار هستند و ۱۳.۸درصد تحت عنوان کارکنان ماهر کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری اشتغال دارند. در این میان ۳درصد کارگران کشور در گروه شغلی قانونگذاران، مقامات علی رتبه و مدیران دسته‌بندی می‌شوند که محدودترین گروه شغلی کارگری محسوب می‌شود.

  • ۱۶درصد کارگران در بخش عمومی فعالند

در سال ۹۶، ازنظر وضع شغلی ۸۴درصد شاغلان کارگری کشور در بخش خصوصی حضور داشته‌اند و ۱۶درصد از آنها در بخش عمومی مشغول به فعالیت بوده‌اند. نکته قابل تأمل اینکه ۳۸.۷درصد افراد حقوق‌بگیر هستند و ۳۶درصد به‌عنوان کارکن مستقل فعالیت‌می‌کنند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *