گردشگری سلامت در خان اول

گردشگری سلامت در خان اولکرمانشاه با توجه به موقعیت مرزی‌اش با کشور عراق، یکی از قطب‌های بالقوه توریسم‌درمانی در غرب کشور است. هم‌مرزی کرمانشاه با عراق و همچنین قرابت‌های زبانی و فرهنگی آن با این کشور، ظرفیت بالایی را برای جذب توریست فراهم کرده است، کما این‌که این روزها شاهد حضور پررنگ عراقی‌ها و به‌ویژه کُردهای آن در مراکز درمانی و مطب‌های خصوصی استان هستیم. البته این نکته را نباید فراموش کرد که کرمانشاه از گذشته‌های دور در بخش توریسم و درمان مقاصد عراقی‌ها بوده است.

گردشگری سلامت شامل گردشگری پزشکی، طبیعت‌درمانی و موضوعات مرتبط با تندرستی است و استان کرمانشاه ظرفیت‌های متناسب با این نوع گردشگری را دارد. استقبال خوب عراقی‌ها در سفر به کرمانشاه و حضورشان در مطب‌های مختلف پزشکی زمینه برنامه‌ریزی جدی و ایجاد یک ساز و کار مناسب را در استان فراهم کرده است که می‌طلبد مسئولان استانی و کشوری تلاش ویژه‌ای در این زمینه داشته باشند. هر چند زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد، اما در عمل هنوز کار ویژه‌ای  انجام نشده است. حضور گردشگران حوزه سلامت در کرمانشاه در حال افزایش است و ایجاد شرکت‌های گردشگری سلامت در گام نخست می‌تواند تاثیرگذاری مثبتی در هدایت و راهنمایی این گردشگران داشته باشد.

از طرفی کرمانشاه با داشتن حدود ۳ هزار تخت بیمارستانی در قالب ۱۸ بیمارستان دولتی دانشگاه علوم پزشکی، ۲ بیمارستان خصوصی، ۳ بیمارستان نظامی و ۲ بیمارستان تامین اجتماعی این ظرفیت را دارد که به یک قطب درمانی در غرب کشور تبدیل شود. یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های طرح تحول سلامت در قصر شیرین بنا به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، توریسم‌درمانی در این شهرستان است. چند سالی می‌شود که قرار است با تجهیز بیمارستان قصر شیرین آن را به عنوان یک مرکز توریسم‌درمانی در غرب کشور معرفی کنند اما شواهد چیزی غیر از این نشان می‌دهد. این در حالی است که قصر شیرین نزدیک‌ترین فاصله را به کشور عراق دارد و بیمارستان این شهرستان به عنوان مرکز توریسم‌درمانی غرب کشور در نظر گرفته شده است.

  • تجهیز بیمارستان قصر شیرین 

فرماندار قصر شیرین در گفت‌وگو با همشهری با بیان این‌که جلسات متعددی در مورد تجهیز بیمارستان قصر شیرین برای انجام کارهای درمانی عراقی‌ها برگزار شده است، می‌افزاید: این بیمارستان امکانات زیرساختی توریسم‌درمانی دارد اما از لحاظ تجهیزات نیازمند اقدام اساسی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه است. «مرادعلی‌تاتار» می‌گوید: این بیمارستان در حال حاضر دارای پزشک عمومی، متخصص داخلی، جراح عمومی، رادیولوژی و متخصص زنان است که این تعداد تخصص برای بیمارستان کافی نیست. متخصص زنان نیز چند وقتی می‌شود که غایب است و بیماران سرگردان هستند. بیمارستان به صورت ویژه به متخصص قلب و زنان نیازمند است و وجود چنین متخصصانی برای بیمارستان و مردم قصر شیرین ضروری است.

وی در مورد فراهم بودن امکانات بیمارستان برای توریسم‌درمانی نیز اضافه می‌کند: ظرفیت زیرساختی توریسم‌درمانی در قصر شیرین مهیاست. هتل‌های این شهرستان نیز برای پذیرایی از همراهان بیماران آماده‌اند. از طرفی نزدیکی شهرستان و فاصله کم آن با کشور عراق از لحاظ دسترسی به مرکز درمانی مزیت‌هایی است که این کشور دارد.

تاتار با تاکید بر این‌که بحث توریسم‌درمانی در قصرشیرین نیازمند کار بیشتر و برنامه اساسی است، می‌گوید: در گام نخست تجهیز بیمارستان از لحاظ امکانات درمانی چون پزشک و داروخانه باید در برنامه قرار گیرد و در گام‌های بعدی اطلاع‌رسانی و تبلیغات می‌تواند این شهرستان را مهیای پذیرایی از بیماران خارجی کشور عراق کند. وزیر بهداشت نیز در سفر اخیرش به کرمانشاه از تبدیل شدن این استان به یک مرکز توریسم‌درمانی خبر می‌دهد و می‌گوید: استان کرمانشاه در حال تبدیل شدن به یک مرکز ارجاع برای سایر استان‌هاست و این استان در آینده‌ای نزدیک به مرکزی برای توریسم‌درمانی تبدیل می‌شود.

  • تلاش برای تقویت زیر ساخت ها

تلاش‌ها برای فراهم کردن زیرساخت‌های گردشگری سلامت در حال انجام است. از جمله می‌توان به ساخت مرکز گردشگری سلامت شهر کرمانشاه اشاره کرد. این مرکز در ابتدای بلوار طاق‌بستان با مشارکت ۳۷ تن از پزشکان استان در ۱۴ طبقه با ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی در دست احداث است.
این پروژه بیمارستانی با رویکرد گردشگری سلامت به عنوان یک مرکز با طراحی لوکس با امکاناتی از جمله هتل، گیم‌سنتر، صرافی، دفتر خدمات گردشگری، فروشگاه‌های عرضه صنایع ‌دستی و… به منظور توسعه توریسم‌درمانی استان احداث می‌شود. براساس گفته اداره کل میراث فرهنگی استان، سرمایه‌گذاران پروژه تاکنون نزدیک به ۲۲ میلیارد تومان هزینه کرده‌اند و در صورت اختصاص تسهیلات تا پایان ۹۸ ساختمان تکمیل و آماده تجهیز می‌شود.

این پروژه می‌تواند با ۲۷۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم نقش بسزایی در ارزآوری، تمرکززدایی و توسعه توریسم‌درمانی استان ایفا کند. مدیرکل میراث‌فرهنگی استان کرمانشاه نیز در این باره با بیان این‌که مرکز گردشگری سلامت کرمانشاه در غرب کشور بی‌نظیر است، ادامه می‌دهد: برای تکمیل پروژه با همه توان کمک می‌کنیم.

«امید قادری» هم‌مرز بودن استان کرمانشاه با کشور عراق را ظرفیتی ویژه در گردشگری سلامت عنوان می‌کند و می‌گوید: سالانه بیماران متعددی از این کشور برای درمان وارد استان می‌شوند، اما بنا به دلایل متعدد از جمله نبود امکانات خاص گردشگری سلامت به استان‌های دیگر مراجعه می‌کنند.  وی توسعه گردشگری سلامت از جمله برنامه‌های محوری این اداره کل بیان می‌کند و می‌افزاید: با توجه به این ظرفیت تکمیل و تجهیز پروژه گردشگری سلامت شهر کرمانشاه ضروری است و نیاز به حمایت همه مسئولان امر دارد.

  • افزایش ۳ برابری پذیرش بیماران خارجی 

کارشناس مسئول امور بیمارستان‌های استان نیز با اشاره به افزایش ۳ برابری پذیرش بیماران خارجی در بیمارستان‌های استان می‌گوید: کرمانشاه ظرفیت پذیرش بیماران را در تمام رشته‌های تخصصی پزشکی دارد. ازجمله بیماری‌های قلبی و عروقی، چشم پزشکی، انواع جراحی‌ها و جراحی پلاستیک و زیبایی، ارتوپدی، زنان و زایمان و نازایی. کرمانشاه قطب درمانی غرب کشور و روزبه‌روز در حال توسعه است. «مصیب عرفانی» می‌افزاید: از سال ۹۵ گردشگری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی کلید خورد. بر اساس اساسنامه وزارتخانه، آیین‌ها و استانداردهای گردشگری سلامت به بیمارستان‌ها ارسال شد. در این زمینه برنامه‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای تقویت نیروی انسانی تدوین و برگزار شد.

در کرمانشاه ۵ مرکز وابسته به دانشگاه علوم پزشکی از جمله بیمارستان امام خمینی(ره)، امام علی(ع)، امام رضا(ع)، دکتر محمد کرمانشاهی و معتضدی، ۳ مرکز غیردانشگاهی شامل بیمارستان شهدا، بیستون و امام حسین(ع) نیز در اجرای آماده پذیرش بیماران خارجی هستند. در مجموع ۲۸ تخت در کرمانشاه برای ارائه خدمات درمانی به بیماران خارجی مهیاست. بیمارستان امام خمینی(ره) ۴ تخت، امام رضا(ع) یک بخش IPV با ۵ تخت که در دست احداث است و به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد، بیمارستان امام حسین(ع) نیز با یک بخش ۸ تخته اختصاصی و بیستون ۷ تخت آماده پذیرش بیماران خارجی است. مرکز تخصصی نور نیز اعلام آمادگی کرده و در حال گرفتن مجوزهای لازم است.

  • تعریف سایت ویژه گردشگری سلامت

کارشناس مسئول امور بیمارستان‌های استان با بیان این‌که برای فعالیت در بخش Ipv بیمارستان‌ها ساختار منسجمی تعریف شده است، می‌افزاید: این ساختار برای ارائه تسهیل خدمات‌رسانی در اسرع وقت به بیماران خارجی و جذب گردشگر ایجاد شده است. یک سایت ویژه گردشگری سلامت نیز تعریف شده که به معرفی بیمارستان‌های استان می‌پردازد. البته باید به‌روزرسانی شود. وی با اشاره به استقبال خوب گردشگران از ظرفیت‌ها و امکانات بیمارستانی در بحث گردشگری سلامت، اضافه می‌کند: رضایت گردشگران از خدمات ما در زمینه توریسم‌درمانی خود تبلیغی برای استان است و افزایش چند برابری بیماران در بیمارستان‌های کرمانشاه گواه این مدعاست.

عرفانی با ابراز رضایتمندی از شرایط استان می‌گوید: ظرفیت گردشگری سلامت در کرمانشاه رو به بهبود و افزایش است. زیرساخت‌ها نیز نشان‌دهنده فنی‌تر و حرفه‌ای‌تر شدن ما نسبت به گذشته در بخش گردشگری سلامت است. وی درباره بیمارستان قصر شیرین نیز این‌گونه توضیح می‌دهد: این بیمارستان جزو برنامه‌های دانشگاه در حوزه گردشگری سلامت بوده است، اما با وجود فراهم بودن زیرساخت‌ها در این بیمارستان، نتوانسته‌ایم تا امروز از قصر شیرین و ظرفیت‌های آن در این زمینه بهره‌مند شویم، چراکه چالش‌های زیادی دارد. زیرساخت‌های دانشگاه را داریم اما در سایر زیرساخت‌ها از جمله ترانسفورت، هتلینگ، زیرساخت‌های شهری و… دارای مشکل هستیم.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *