گلایه یزدی‌ها از تاخیر قطارها

گلایه یزدی‌ها از تاخیر قطارهابا توجه به افزایش قیمت بلیت هواپیما، تقاضا برای سفرهای ریلی افزایش یافته است، از این رو شهروندان گلایه‌های بسیاری از کمیت و کیفیت خدمات ریلی دارند و انتظار دارند با رسیدگی و پیگیری این موارد نسبت به رفع آن اقدام شود.

  • طولانی شدن سفرهای ریلی

یکی از شهروندان یزدی با اشاره به پیمودن مسافت ۸ ساعته تهران – یزد طی ۱۲ ساعت، می‌گوید: قطار با حدود یک ساعت تاخیر از مقصد حرکت کرد و با توقف‌های طولانی در مسیر، سفر ۸ ساعته نزدیک به ۱۲ ساعت طول کشید که مسافران را بسیار کلافه کرده بود. «حمید دهقان» می‌افزاید: با توجه به این‌که این قطار اتوبوسی بود و شرایط استراحت در آن مانند قطارهای درجه یک فراهم نبود، این توقف‌ها برای مسافران به سختی گذشت و به مسئولان قطار گلایه کردند اما همواره این توقف‌ها به عبور قطارهای دیگر و تداخل سفرها نسبت داده می‌شود درحالی که باید برای این موضوع برنامه‌ریزی کرد.

وی ادامه می‌دهد: اگر سفرهای ریلی با نظم و براساس ساعت تعیین شده انجام شود، قطعا تاخیرها حتی در مسیر استان‌های دیگر هم به حداقل خواهد رسید اما به دلیل سر وقت نبودن سفرها، معمولا توقف در سایر استان‌ها اتفاق می‌افتد که زمان سفر را افزایش می‌دهد. این شهروند یزدی خواستار رسیدگی موضوع توقف قطارهای یزد در سایر استان‌ها از سوی مدیریت راه‌آهن یزد می‌شود و می‌افزاید: این گلایه‌ها باید به گوش مسئولان کشوری برسد تا نسبت به نظم بخشیدن در طول مسیر اقدام شود و استان‌های دیگر به این دلایل مورد بازخواست قرار گیرند.

  • توقف قطارها در مسیر

یکی دیگر از شهروندان یزدی نیز با گلایه از تاخیر سفرهای ریلی و اتفاقاتی که برای قطارها رخ می‌دهد، می‌گوید: قرار بود خطوط ریلی کشور به‌ویژه استان یزد دوخطه شود که تاخیر در مسیرها به حداقل برسد اما ظاهرا هنوز این پروژه اجرایی نشده است. «سعید میرزازاده» می‌افزاید: مسئولان باید در ازای تاخیرها و اتفاقاتی که در مسیر سفر می‌افتد به مسافران پاسخگو باشند اما هیچگاه این حق مسافر به رسمیت شناخته نمی‌شود. وی بیان می‌کند: طولانی شدن سفرها و حتی حرکت با تاخیر از مبدا با توجه به شرایط تهویه و امکانات موجود در قطارها برای مسافران بسیار سخت تمام می‌شود، از این رو انتظار برای کاهش این تاخیرها یکی از حقوق مسلم آنهاست که باید مورد توجه قرار گیرد.

  • به صفر رسیدن تاخیر در مبدا یزد

مدیرکل راه‌آهن یزد می‌گوید: سفرهای ریلی مبدا استان تقریبا بدون تاخیر انجام می‌شود و تاخیرهای طولانی‌مدت مربوط به توقف قطار در خطوط ریلی سایر استان‌های کشور است که در اثر خرابی قطار یا شلوغی خطوط اتفاق می‌افتد. «سید مصطفی داوودی» می‌افزاید: متوسط زمان تاخیر سفرهای ریلی در کشور ۲۰ دقیقه و در استان یزد نزدیک به ۱۵ دقیقه است اما در برخی از سفرها به‌ویژه سفرهای عبوری که از مبدا یزد حرکت نمی‌کنند، با توقف و تاخیرهایی ناشی از خرابی قطار یا کاهش سرعت روبه‌رو هستیم.

وی تاکید می‌کند: روزانه ۳۰ رام قطار و به طور متوسط ماهانه ۹۰۰ رام قطار در خطوط ریلی استان تردد می‌کنند و از این تعداد در ۲ تا ۳ مورد تاخیر داریم. هرچند این تعداد هم نباید اتفاق بیفتد. در حالی که مدیریت راه‌آهن کشور و استان این تاخیرها را بر نمی‌تابد و تلاش دارد که آنها را به صفر برساند اما گاهی شرایطی منجر به این تاخیرها می‌شود که قابل پیشگیری نیست.

  • پیگیری تاخیرها در استان‌های دیگر

مدیرکل راه‌آهن یزد می‌گوید: برای مثال گاهی بلیت به مقصد تهران از قطارهای عبوری بندرعباس خریداری می‌شود که نزدیک به ۱۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد و اگر قطار حتی بخش محدودی از مسیر را با سرعت کمتر از ۱۰۰ کیلومتر طی کند، تاخیر به چند ساعت می‌رسد و این تاخیر، متوجه کوتاهی در راه‌آهن یزد نیست.

وی با اشاره به پیگیری این تاخیرها از راه‌آهن کشور و ارائه گزارش هفتگی به راه‌آهن درباره کیفیت قطارهای عبوری از استان می‌گوید: این در حالی است که راه‌آهن تنها ناوگان حمل و نقلی است که در صورت تاخیر خودش را جریمه می‌کند. داووی می‌افزاید: در ازای تاخیرهای ۳ ساعته، نیمی ‌از بهای بلیت و در ازای تاخیرهای بالای ۳ ساعت تمام بهای بلیت به مسافر برگشت داده می‌شود، بنابراین این اهتمام در بین شرکت‌های ریلی کشور وجود دارد که تاخیر را حتی به خاطر نفع خودشان هم شده به حداقل برسانند و مسافران را راضینگه‌دارند.

وی با اشاره به این‌که افزایش تاخیرها خسارت زیادی را به راه‌آهن و شرکت‌ها وارد می‌کند، می‌گوید: یکی از دلایل افزایش تاخیرها در تابستان امسال افزایش قابل ملاحظه دما و مشکلاتی است که برای تردد قطارها ایجاد می‌شود که حتی مواردی از آتش‌سوزی لکوموتیوها را شاهد بودیم. این عامل حتی در پروازها نیز بی‌تاثیر نبوده و بسیاری از پروازها با تاخیر انجام شده است.

  • توقف برای ادای نماز

مدیر کل راه‌آهن یزد درباره توقف برای نماز می‌گوید: توقف برای نماز جزو الزامات است اما برخی مسافران می‌خواهند به افق نماز را ادا کنند در حالی که اگر قطار خارج از برنامه بایستد، سفرهای بعدی را به هم می‌ریزد. «سید مصطفی داوودی» ادامه می‌دهد: حتی گاهی موارد مسافر برای ادای نماز در مقصد هم، زمان کافی دارد اما اصرار دارد که در طول سفر قطار برای ادای نماز توقف کند. با توجه به تاثیر این توقف‌ها در برنامه سفرهای ریلی، این امکان وجود ندارد لذا قطار در بین راه برای ادای نماز توقف نمی‌کند.

وی تاکید می‌کند: اتفاقاتی که در مسیر به تاخیر سفر منجر می‌شود قابل پیشگیری نیستند اما با توجه به حقوقی که برای مسافر قائل هستیم تلاش می‌کنیم تاخیرها را به حداقل برسانیم، بنابراین توقف برای نماز در برنامه راه‌آهن است و در زمان توقف قطارهایی که زمان برای نماز خواندن وجود ندارد، دیده شده است. در صورت نبودن زمان کافی برای نماز در مقصد، اگر قطار تا رسیدن به مقصد برای ادای فریضه نماز توقف نکند، رئیس قطار برکنار خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *