گوگل و فیسبوک برای بازنشر مطالب باید با صاحب اثر مذاکره کنند

گوگل و فیسبوک برای بازنشر مطالب باید با صاحب اثر مذاکره کنندطبق این قانون شبکه‌های اجتماعی بزرگ از جمله فیسبوک و شرکت گوگل و دیگر غول‌های اینترنتی مجبور هستند که با امضای توافق‌نامه میان هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران یا مذاکره با آن‌ها حقوق مادی این گروه را به طور کامل پرداخت کنند، در غیر این صورت دولت فرانسه وارد عمل خواهدشد.

کمیسیون اروپا می‌گوید هدف از اجرای این قوانین حفظ میراث فرهنگی و برقراری عدالت برای تولیدکنندگان هنر و محتوا است و شرکت‌های غول رسانه‌ای از جمله گوگل و یوتیوب را وادار خواهد کرد از حق مولف دفاع کنند.

قانون حفظ حق مولف سال هاست در بخش نشر کتاب و موسیقی به اجرا درمی آید.

فرانک رستر، وزیر فرهنگ فرانسه می‌گوید از این که کشورش نخستین عضو اتحادیه اروپا در اجرایی کردن چنین قانونی است به خود می بالد. مهم ترین مخالفان تصویب چنین طرحی شرکت‌های چندملیتی چون گوگل و فیس بوک بودند.

آنها از این پس باید، دست کم در فرانسه، هزینه متون انتشار یافته در وبسایت های خود را به صاحبان اثر پرداخت کنند.

برخی از منتقدان این قانون می‌گویند تصویب آن، باعث کاهش انتقال اطلاعات و دانش و فرهنگ در جهان می شود چرا که دیگر مطالب بصورت رایگان روی شبکه های اجتماعی و دنیای دیجیتال قرار نخواهدگرفت.

گفته می شود یکی از دلایل عمده عدم تصویب و اجرای چنین قانونی دربرخی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا همین وجه انتقادی است.

یورونیوز

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *