گیاه خنجری در محلات به گُل نشست

گیاه خنجری در محلات به گُل نشستمحمد رضا شفیعی روز شنبه گفت: این گیاه غول‌پیکر (آگاو) پس از ۲۰ سال به دلیل تغییرات دمایی و ژنتیکی در پایتخت گل ایران گل داده است.

وی گفت: گیاه آگاو از خانواده نرگس یا آگاواسه است که گونه‌های مختلفی دارد و در ۳۰۰ گونه مختلف مشاهده شده که دو گونه اصلی آن بیشتر در فضای سبز استفاده می‌شود.

رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی گفت: شیوه تکثیر این گیاه از طریق پاجوش است و این گیاه دایمی دارای برگ‌های پهن دراز تا ۲ متر است که ضخیم و گوشتی است.

شفیعی خاطرنشان کرد: زیر برگ‌های این گیاه محدب و برآمده و روی برگ‌ها مقعر است و به طور معمول به رنگ سبز خاکستری مشاهده می‌شود.

وی گفت: یک میله‌ای از وسط گیاه بعد از رشد برگ‌ها به وجود می‌آید که ارتفاع آن تا ۹ متر می‌رسد و بعد از رشد نهایی گل اصلی در واقع در انتهای میله تشکیل می‌شود.

رئیس پژوهشکده ملی گل و گیاهان زینتی گفت: آگاوها از ۶ تا هشت سالگی در برخی گونه‌ها ظهور گل دارند و برخی از گونه‌های آن تا ۴۰ سالگی حتی تا پس از یک قرن تجربه گل‌دهی را داشته‌اند.

شفیعی بیان کرد: در محلات این گیاه بعد از ۲۰ سال به گل نشسته است و مشاهده می‌شود که برگ‌های آن به طرز عجیبی بعد از گل‌دهی شروع به از بین رفتن می‌کند.

وی افزود: از خواص دارویی شیره گیاه خنجری می‌توان به ضد درد بودن، التیام دهندگی زخم‌ها و تسکین‌دهنده درد دندان اشاره کرد.

پژوهشکده ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات شامل بخش‌های اصلاح، تکثیر و پرورش، گیاه پزشکی، تحقیقات خاک و آب، بیوتکنولوژی، عرضه، نگهداری و محیط‌های تولید، تحقیقات اقتصادی و بازاریابی در سال ۱۳۷۵ راه‌اندازی شده است.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *