۱۱ هزار لوح گلی هخامنشی از آمریکا به کشور باز می‌گردند

۱۱ هزار لوح گلی هخامنشی از آمریکا به کشور باز می‌گردندسایت چمدان نوشت:: علی اصغر مونسان در حاشیه نمایشگاه گردشگری پارس با بیان این مطلب افزود: الواح در دانشگاه شیکاگو حدود ١١ هزار شیء برآورد می‌شوند که با پیگیری فراوان ١٧٨۴ شیء اکنون مجوز بازگشت از امریکا را از وزارت خزانه‌داری امریکا گرفته و آماده بسته‌بندی، بیمه و بازگشت هستند.

وی اضافه کرد: این الواح حدود ۸۰ سال پیش به صورت امانی و برای انجام کارهای پژوهشی از کشور خارج شد اما تا کنون بازنگشته بود.

وی گفت: کار بسته‌بندی تقریباً به پایان رسیده اما در مرحله بیمه اشیاء با مشکل مواجه شده‌ایم چرا که آنها می‌گویند به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند فعلاً به تهران ارسال داشته باشند ما هم گفته‌ایم که باید در تهران تحویل دهند وگرنه مجبور هستیم اشیاء‌ را در لاهه از آنها تحویل بگیریم.

مونسان افزود: بحث اینکه تحویل در کجا انجام می‌شود به زودی تعیین و تکلیف خواهد شد اما آنها بهانه‌شان این است که به دلیل زیاد بودن اشیاء مدت‌زمان بسته‌بندی طول می‌کشد.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: آنها اعلام کردند مابقی اشیاء تاریخی در برنامه ٣ ساله بازگشت داده می‌شود که ما نپذیرفتم و در حال مذاکره هستیم تا زمان کوتاه‌تر شود.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *