۲۵هزار تن در لیست انتظار اهدای عضو

۲۵هزار تن در لیست انتظار اهدای عضوبه گزارش ایسنا، دکتر Ù…هدی شادنوش با بیان Ø§ÛŒÙ†Ú©Ù‡ حدود Û²Ûµ هزار نفر در لیست انتظار اهدای عضو قرار دارند، گفت: روزانه حدود Û±Û° نفر بابت نیاز به Ø¹Ø¶Ùˆ پیوندی، از دنیا می‌روند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به تعداد تصادفات و مصدومین مرگ مغزی در کشور، گفت: سالیانه حدود Û±Û¶ هزار حادثه در کشور اتفاق می‌افتد و حدود Û¸ هزار نفر در این حوادث دچار مرگ مغزی می‌شوند.  Ø§Ø² این تعداد بین Û²ÛµÛ°Û° ØªØ§ ۴هزار نفر می‌توانند هشت عضو پیوندی و بیش از ÛµÛ° بافت از بدن خود را به همنوع و هموطن‌شان Ø§Ù‡Ø¯Ø§ کنند. این درحالیست که به عنوان مثال Ø¯Ø± سال گذشته ØªÙ†Ù‡Ø§ Û¹Û²Û¶ اهدای عضو در کشور صورت گرفته است.

او به شاخص اهدای عضو جهانی PNP (اهدا بر اساس میلیون جمعیت) اشاره کرد و گفت: برخلاف رشد اهدای عضو در سال گذشته، رتبه کشور ۱۱.۵ است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در کشور ما علاقه‌های دینی و خویشاوندی زیادی وجود دارد، گفت: با توجه به رشد قابل توجه پیوند اعضا، اما همچنان در جایگاه مناسب جهانی قرار نداریم.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، وی به تفاوت مرگ مغزی و Ú©ÙÙ…ا اشاره کرد و گفت: در مرگ مغزی امکان بازگشت به زندگی وجود ندارد.  ØªÛŒÙ… تشخیص و شناسایی مرگ مغزی با نظارت وزیر بهداشت تعیین و مشخص می‌شود و نظر این تیم صد درصد قطعی است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه با داشتن کارت اهدای عضو، وابستگان برای اهدای عضو سریع‌تر تصمیم می‌گیرند، گفت: در کشور کار رضایت‌گیری از خانواده‌های بازمانده بسیار سخت است. اما در کشوری مانند اسپانیا بین ۳ تا ۵ دقیقه خانواده فوت شده برای رضایت دادن به اهدای عضو تصمیم می‌گیرند.

وی با بیان اینکه “پیوند عضو” Ù‚له پزشکی دنیا است، افزود: با یک پیامک ساده می‌توان به جمع اهداکنندگان عضو پیوست.

شادنوش با اشاره به رتبه برتر شیراز در دنیا در زمینه پیوند اعضا، افزود: برای پیوند اعضا هزینه‌ای دریافت نمی‌شود و رایگان است

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *